מקווה. ארכיון
מקווה. ארכיון צילום: דוד כהן

המועצה הדתית במבשרת ציון הנחתה את הבלניות לאפשר לנשים לטבול גם ללא השגחת בלנית, זאת לאחר דרישת ארגון 'עתים'.

במדינת ישראל לא התאפשר לנשים, עד לפני מספר שנים, לטבול ללא השגחת בלנית, שכן כך מורה ההלכה על פי רוב הפוסקים וכך גם פסקה הרבנות הראשית לישראל.

אולם, בשנת 2016 הורה מנכ"ל משרד הדתות עודד פלוס לאפשר לנשים לטבול גם ללא השגחת בלנית. "על פי פסיקת הרבנות הראשית לישראל טבילת אישה מחייבת נוכחות של בלנית", הוא כתב והוסיף: "יש לכבד את פרטיות הטובלות, האחריות על כשרות הטבילה מוטלת על הטובלות עצמן".

ארגון עתים פנה ודרש מהמועצה הדתית בגוש עציון לאפשר לנשים לטבול ללא השגחת בלנית, וזו האחרונה הורתה לבלניות לאפשר זאת.

בפוסט ממומן בדף הפייסבוק של 'עתים' נכתב: "ברכות למועצה הדתית של מבשרת ציון על חידוד נהלי הטבילה במקוואות, זאת לאחר פניות שהתקבלו בעתים מנשים ביישוב שלא אפשרו להן לטבול בפרטיות, ללא נוכחות בלנית".

עו"ד אלעד קפלן, מנהל ארגון 'עתים', אמר: "שיפור השירות במקוואות הוא חיוני על מנת לאפשר לנשים לטבול ללא חשש, תוך שמירה על כבודן ופרטיותן. לשם כך אנו מטפלים בפניות שמתקבלות ופועלים לאכיפת נהלי המשרד לשירותי דת, בכדי לאפשר לכל אישה לטבול על פי אמונתה ומנהגה".

"אמנם, בעבר נדרשנו לנהל הליכים משפטיים בכדי להגן על זכויות הנשים הטובלות, אך כיום אנו מוצאים שמועצות דתיות רבות נענות ברצון לפניותינו ומחדדות את הוראות המשרד לשירותי דת שנקבעו בעקבות פסיקת בג"ץ בעתירה שהגשנו בנושא. הכרה בזכויות הנשים הטובלות היא חיונית בכדי לאפשר לכל אישה גישה למקוואות ולהבטיח את קיומם של שירותי דת מכבדים", כך עו"ד קפלן.

יו"ר איגוד רבני קהילות, הרב עמיחי אליהו, אמר: "אני לא מכיר את המקרה המדובר, אך אני יכול להגיד כיו"ר ארגון שבין השאר מתעסק עם הכשרת בלניות, שרוב הבלניות שאני מכיר בכל מקום בארץ הן רגישות והן אכפתיות ועושות הכל על מנת שכל אישה תרגיש שהיא עושה את הטבילה והטהרה בצורה הכי נעימה שבעולם".

"ארגון עתים אוהב להציג את עמו כאילו הוא זה שדואג לנשים", הוסיף, "אך הוא עושה זאת על ידי זה שהוא משחיר באופן עקבי את המערכות שדואגות ליהדות במדינה. אני סמוך ובטוח שאם היה מקרה ספציפי שצריך לפתור היה ניתן לפתור אותו גם בלי לחפש כותרות".