הרב אמסלם ובית דינו
הרב אמסלם ובית דינו צילום: גיור כהלכה

הרב חיים אמסלם, ראש תנועת 'עם שלם' ואב בית דין בבית הדין לגיור 'גיור כהלכה', מתייחס בראיון לערוץ 7 למאמציו של שר הפנים לבלום את ההכרה של מרשם האוכלוסין בנישואיהם של שלושה זוגות דרך אתר אינטרנט ייעודי במדינת יוטה שבארה"ב.

"לצערינו מדינת ישראל עושה הכול כדי להרחיק מעם ישראל ולהקטין את עם ישראל, כך גם בסיפור נישואי קפריסין", קובע הרב אמסלם ומוסיף כי צעדים אלה הם אלה הגורמים "לכך שצי מיליון שאינם יהודים על פי ההלכה מתבוללים. הרבנות לא מגיירת אותם, הם מורחקים למרות השורשים היהודיים שלהם, מתפתחת איבה כלפי היהדות והרבנות. אנחנו מאלצים אותם לצאת להתחתן בחו"ל".

"כעת מצאו פתרון של זום שמסתבר שהוא חוקי אבל משרד הפנים מנסה למנוע זאת", אומר הרב אמסלם המציין כי "גם אלה שמתייחסים אליהם כאל גויים מלים את ילדיהם וחלק גדול מהם נוהגים כיהודים מסורתיים. אם הייתה לנו אישיות כמו מרן הרב עוזיאל, שכתב ודיבר על הצפוי בעתיד, היה צריך לגייר אותם כי יש לנו כלל שזרע ישראל מצווה להחזירו לצור מחצבתו בדרך שנהגה הרבנות בעבר וכך נהגו רבנים ספרדים ולא רק הם".

"איזו מדינה מתוקנת ונורמאלית לא מאפשרת לחצי מיליון להתחתן? או שתיתן להם להתחתן או שתגייר אותם", אומר הרב אמסלם. "אם אתה אומר שאי אפשר לגייר אותם זה בגלל שהרבנות אימצה את המדיניות החרדית הקיצונית יותר וזנח את המדיניות המקלה וכך נוצרה לנו טרגדיה. זו טרגדיה שמשפיעה על העולם היהודי כולו ולא רק על מדינת ישראל כי כל הרבנויות בעולם חוששים שהרבנות בישראל לא תכיר בגיוריהם ולכן הם נוהגים כמו הרבנות הראשית שהיא מזמן כבר לא רבנות ראשית לישראל אלא רבנות לחרדים ולאלה המאמצים מדיניות קיצונית, אבל מה עם העם והטרגדיה. למה לאלץ אותם למצוא פתרונות בקפריסין כאשר ניתן היה לגייר חלק גדול מהם".

הרב אמסלם מזכיר את דבריו הכתובים של הרב עובדיה יוסף זצ"ל ולפיהם רוב המגיעים מברית המועצות ומצהירים על עצמם שהם יהודים מקבלים אותם, "אחר כך נכנסו לבירורי יהדות והעניין הסתבך וכיום יש פצצה מתקתקת".

"ניתן לאמץ מדיניות אחרת, אבל הממשלות תלויות במפלגות החרדיות שמונהגות על פי הגישה הקיצונית שגם חלק הציונות הדתית מאמצת אותה", אומר הרב אמסלם ואנו שואלים אם יתכן והרבנות מעדיפה את הגישה המחמירה יותר על מנת להבטיח שכלל המגזרים יוכלו לסמוך על הגיור הישראלי, בעוד אם הייתה מאמצת גישה מקלה לא כולם היו מסתמכים עליה.

"רבנות ראשית אמורה לתת פתרון לרוב ככל העם ולא לאחוז קטן", משיב הרב אמסלם ודוחה את החשש מספרי יוחסין שיחצו את העם: "ממילא מי שלא מתחתן עם עדות אחרות, עם אתיופים וכו' ממילא לא עושה זאת. זו זריית חול בעיניים. אנחנו מייצרים תת חברה בישראל ואחר כך מתפלאים מניין מגיעה העוינוות הזו? מעבר לכך שזה עיוות ההלכה. מדובר בזרע ישראל שמצווה לקרבם".

"גרוע מכך, רוב ככל מי שיושבים על השיברים הפוליטיים מסכימים ואומרים לי בחדרי חדרים שאני צודק אבל אין מה לעשות ואני שואל, האם שמעת מפלגה כלשהי שמדברת על הדבר הזה? לשבחו של ליברמן צריך לומר שהוא היחיד שלמד את הנושא, מבין את הטרגדיה ומדבר עליה. כל שאר המפלגות לא רוצות לעסוק בכך והטרגדיה נוראה. יש התבוללות כאן בארץ. בבתי הדין שלנו לגיור אנחנו מגיירים קומץ שמגיע אלינו אבל הרוב לא יודע שיש אפשרות אחרת".

באשר לאירוע הנוכחי אומר הרב אמסלם כי "ידוע ומפורסם שכאשר האישה יהודיה והילדים בלאו הכי יהיו יהודים יש להקל בגיור האיש, כי ממילא ילדיו יהיו יהודים. אם לא מגיירים אותו הילדים גדלים כגויים כמו אבא שלהם והבית מתנהל כבית גוי והאישה נוהגת כגויה, אז איפה התבונה? יש פסיקות של הרבנות הראשית במרוקו שאם האישה יהודיה למהר ולגייר כדי להציל את המשפחה ולא יילך החבל אחר הדלי".

"מה אנחנו עושים כאן? הם חיים כאן, מתגייסים ומשרתים, חלקם חיים חיי מסורת ומאוד רוצים להיות יהודים ואנחנו דוחים אותם, ופוסקי ההלכה כותבים מפורשות שכאשר אנחנו דוחים את מי שראוי לגיירו זה גם חילול ה' וגם מייצר איבה ושנאה בעם היהודי, כי הוא אומר שהוא ראוי להיהרג ולשמור עליך אבל כשאני מבקש להצטרף אליך אתה דוחה אותי?".

עוד שאלנו את הרב אמסלם אודות הגישה העקרונית שנראה שהפכה לכמעט אידיאולוגיה של הרחקת גרים לאורך הדורות. הרב אמסלם משיב ומציין כי גם הקביעה שקשים גרים כספחת הזוכה בדרך כלל לפרשנות שלילית, גם לה יש פרשנות הרואה זאת בחיוב.

"זו אידיאולוגיה מוטעית", הוא אומר ומציין את הגמרא במסכת פסחים הקובעת כי לא הגלה הקב"ה את ישראל אלא כדי שיתווספו אליהם גרים, "כלומר שיש לנו שליחות להביא גויים ולגייר אותם".

"כתוב בגמרא שמקשים על הגר, דוחים אותו ומנסים להניא אותו מהמחשבה הזו כי לא קל להיות יהודי, אבל הפוסקים כותבים שכאשר מדובר בזרע ישראל אין עניין להרחיק אלא לקרב. ההסתגרות היא כמו שיצרו באירופה קהילות חדשות והרחיקו זרמים וקהילות אחרות ובכך יצרו רפורמים וקונסרבטיבים כך מייצרים בישראל טרגדיה חדשה".

"כל עליה מביאה איתה עשרות אחוזים של גויים. מברית המועצות הגיעו כחמישים אחוזים, מצרפת 25 אחוזים של זכאי חוק השבות. זו זעקה אילמת. אף אחד לא רוצה לעסוק בתפוח האדמה הלוהט הזה. הרבנות הראשית הייתה צריכה לומר בוא נקרא את הפרוטוקולים של בתי הדין של הרבנים בעבר, הרב עוזיאל, הרב הרצוג, הרב אונטרמן, הר גורן ואחרים ונאמץ אותה ולא נגרום לקרע בעם היהודי ולחילול ה'".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו