החיילים בשטח
החיילים בשטח צילום: דובר צה"ל

גדוד 5025 המשמש כגדוד האיסוף הקרבי במילואים של חטמ״ר 417, עלה בימים האחרונים לחטמ"ר 769 שבגבול לבנון כדי להחליף את גדוד התצפיות הסדיר של הגזרה, גדוד 869, שיצא לאימון.

אנשי המילואים גויסו בצל ההתמודדות עם נגיף הקורונה והיערכות מבצעית בגבול, והצליחו לעמוד בכל המשימות הנדרשות על הצד הטוב ביותר.

הגדוד ביצע פעילויות מבצעיות לא שגרתיות לגדוד מילואים, והיווה תוספת חיונית לחטיבה 769. לראשונה, הגדוד התמודד עם תעסוקה מבצעית מלאה בפעילויות כגדוד איסוף וסיים את הסבתו באופן רישמי מגדוד חי״ר קל לגדוד איסוף לוחם.

הגדוד לקח חלק משמעותי במאמץ הרחב של חטיבה 769 בהגנה על תושבי הצפון ובפעילויות מבצעיות גלויות וסמויות נוספות במרחב הגבול.

חיילי הגדוד בפעילות מבצעית
חיילי הגדוד בפעילות מבצעית צילום: דובר צה"ל

מג״ד 5025, סא״ל (מיל') נועם הירשברג, אמר כי "קבלת ההחלטה על ביצוע התעסוקה הייתה לא קלה בלשון המעטה".

עוד הוסיף, "מגבלות הקורונה, ביטול ימי המילואים והמורכבות האישית של לוחמי היחידה הם רק חלק קטן מסל השיקולים והמורכבויות. למרות זאת, הבנו כי ביצוע תעסוקה מבצעית ייעודית בגזרה צפונית תעלה את כשירות היחידה בעשרות מובנים, ותהפוך אותה מיחידה בהסבה ליחידה מבצעית כשירה עם יכולות מבצעיות שלא מביישות כל יחידת איסוף סדירה.

"היום, בסיום הפעילות המבצעית ואחרי סיכומים חמים עם הגדודים הגזרתיים והחטיבה המרחבית, אנו לומדים כי הנוכחות שלנו כיחידה מבצעית בגזרה היוותה מכפיל כוח, ותרמה לתפיסת המודיעין הרחבה בגזרה אודות לפעילויות שהגדוד הוציא", סיכם הירשברג.

פרוייקטור האיסוף של גדוד 5025, אל״מ (מיל׳) טל בראון ציין כי "גדוד 5025 עשה כברת דרך מקצועית ויסודית בהסבתו מגדוד חי״ר לגדוד איסוף לוחם. מבחנו המבצעי הראשון היה במשימות איכותיות שביצעו הצוותים הלוחמים בגזרת גבול לבנון, נוכח האתגרים אותם מציב ארגון הטרור חיזבאללה".

בראון שיבח את הלוחמים ואמר "הלוחמים פעלו במקצועיות, השיגו תוצרים מבצעיים איכותיים וזכו להערכה והוקרה רבה ממפקדי הגזרה על תפקודם ותרומתם המבצעית בעת הזו בפרט.

"זכיתי לשרת במשך תקופה משמעותית לצידם של מיטב לוחמי ומפקדי המילואים המסורים שנקראו ונרתמו לבצע משימות מבצעיות איכותיות למען הגנה על גבולה הצפוני של מדינת ישראל, והגנה על תושבי הגזרה גם במשך חג החנוכה- אותו חגגו בקרב משפחתם השנייה, משפחת לוחמי האיסוף במילואים של גדוד 5025", הוסיף בראון.