בנימין נתניהו במרכז החיסונים בטירה
בנימין נתניהו במרכז החיסונים בטירהצילום: עמוס בן גרשום /לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר הערב (חמישי) במתחם החיסונים של קופת חולים כללית בעיר טירה.

"אני שוחחתי 13 פעמים עם מנכ''ל פייזר וכמה פעמים עם מנכ״ל מודרנה, שאלתי אותם מדוע אנשים לא מתחסנים והם השיבו שאין שום סיבה שלא יתחסנו. בפרוטוקולים רואים 95% הצלחה בשני החיסונים. זה בטוח, נותן לנו את ההגנה, נותן למשפחה שלנו את ההגנה, נותן למדינה שלנו את ההגנה", סיפר נתניהו.

''הבאנו לפה מיליוני חיסונים, יותר מכל מדינה אחרת בעולם באופן יחסי לאוכלוסיה, והבאנו אותם לכולם: יהודים וערבים, דתיים וחילונים. כולם יכולים וצריכים להתחסן.

''זה ייתן לנו את האפשרות לפתוח שוב את המסחר, בתי הקפה והמסעדות, אנשי העסקים יוכלו לטוס לעשות עסקים בדובאי כעת שיש לנו הסכם שלום איתם ונוכל לקיים חתונות בטוחות. אפשר לצאת מזה, רק זריקה קטנה ונוכל לחזור לחיים. יש לי בקשה מכולם: בואו להתחסן''.

ראש הממשלה קרא לציבור להגיע ולהתחסן: ''תעאלו תיטאעמו (تعالوا تتطعموا - לכו להתחסן) בואו להתחסן ולהחזיר את החיים למסלולם, זה מה שצריך לעשות.

''תודה לקופת החולים כללית ולשאר קופות החולים שעושות עבודה פנטסטית. אני מביא את החיסונים ואתם נותנים את החיסונים. בכל העולם נדהמים מישראל, כותבים שישראל היא פלא. אנחנו יוצאים מזה ביחד''.

נתניהו סיפר: ''היעד שלי הוא להגיע ל-5.5 מיליון מחוסנים, זה מספיק כדי לגמור עם זה. יהיה מספיק גם ל-9 מיליון אזרחים, והאמת יהיו יותר. אני מברך אתכם שבאתם להתחסן ומקווה שיבואו עוד הרבה״.

מוקדם יותר הערב, העריך מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי כי אזרחים צעירים ובריאים יוכלו להתחסן נגד נגיף הקורונה בחודש פברואר הקרוב.

בתדרוך לעיתונאים אמר כי "מדי יום נוספים 30 נפטרים חדשים ו-100 חולים קשים. אנחנו מתכננים צעדים נוספים שאולי נצטרך לעשות על מנת להוריד את התחלואה - צמצום הלימוד, העובדים והתנועה".

"אנחנו עוקבים כל הזמן אחרי התחלואה וכל המדדים ואנחנו מתכננים צעדים נוספים שאולי נצטרך לעשות על מנת להוריד את התחלואה", הסביר מנכ"ל משרד הבריאות, "צעדים שפירושם החמרה. צמצום הלימודים, העובדים והתנועה - כל זה על מנת למנוע התקהלויות וסכנת הדבקה.

''אם אנחנו ממשיכים בקצב התחלואה הזה ולא מצליחים להוריד אותו - אנחנו נכפיל את מספר החולים כל שבועיים, נכפיל את הקשים כל 5-6 ימים ונגיע למצב אי ספיקה ולתמותה. לכן אנחנו חושבים שיכול להיות שאנחנו נצטרך להטיל עוד הגבלות. אנחנו ממתינים עוד זמן מה כדי לראות את ההשפעות של הסגר הזה, ואת זה נראה עוד כמה ימים".

באשר למבצע החיסונים אמר פרופ' לוי כי "ישראל היא האלופה בעולם במספר המחוסנים ליום למאה אנשים. עד כה חוסנו כ-800 אלף אזרחי ישראל. גם שלשום וגם אתמול 150 אלף. היום אנחנו באותו קצב אך המספרים הסופיים יתעדכנו מאוחר יותר. כ-33 מהאוכלוסייה שמעל גיל 60 חוסנה ומסך כלל המתחסנים כ-80 אחוזים מעל לגיל 60". לדבריו, "ככל שיגיעו יותר משלוחים נוכל לפתוח את החיסונים ליותר אוכלוסייה".

"יש 257 תחנות חיסון שפרוסות במדינת ישראל, ומחר נפתח עוד 70 תחנות. אנחנו הולכים יותר ויותר לערים קטנות יותר בפריפריה ובמגזר הערבי".

באשר למערכת החינוך סיפר מנכ"ל משרד הבריאות: "אנחנו רואים גם עלייה בקצב התחלואה בקרב מורים וגננות. אם השיעור של התחלואה בקרב הציבור הכללי נע בין 5 ל-7 אחוזים אז בקרב המורים שיעור המאומתים הוא גם בערך 6 אחוז. אחד הכלים לצמצם את התנועתיות של המשפחות, ההורים, התנועה ברחובות והתקהלות של תלמידים - זה מגבלות במערכת החינוך".