מוחמד אשתייה
מוחמד אשתייה צילום: רויטרס

מוחמד אשתייה, ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, אומר כי בראש סדר העדיפויות עומד המאבק בהתנחלות וחיזוק העמידה האיתנה של התושבים הפלסטינים באדמתם.

בראיון לערוץ הטלוויזיה "פלסטין" (רביעי) אמר אשתייה, כי הרשות הפלסטינית מחזקת בכל האמצעים העומדים לרשותה את האחיזה הפלסטינית בירושלים המזרחית, בקעת הירדן ואזורי סי באיו"ש.

ראש הממשלה הפלסטיני ציין, כי הסיוע למזרח ירושלים בא לידי ביטוי בתחומי השיכון, התיירות, החינוך והבריאות, ותוכנית מקיפה דומה יושמה בבקעת הירדן.

לדבריו, הרשות הפלסטינית פועלת להסדיר את רישום הקרקעות על שם הבעלים כדי להגן עליהן מפני ההתנחלות, ובמיוחד לאור העובדה ששני שליש מאדמות הגדה המערבית לא נרשמו על שמות בעליהם לאחר 1967.

אשתייה ציין, כי הקהילה הבינלאומית מאוחדת נגד ההתנחלות, אך היא לא נקטה מהלך רציני נגדה או צעד להגן על פתרון שתי המדינות על אף שקיים בסיס משפטי עשיר לייבוש ההתנחלות בהתאם להחלטות האו"ם.

עוד אמר אשתייה, כי ישראל נושא באחריות על "הטרור" של המתנחלים בהדגישו, כי הרשות הפלסטינית מלקטת את "שמות מנהיגי הטרור נגד הפלסטינים" כדי לפרסמם.

בנוסף, ציין אשתייה כי הרש"פ מספקת לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג מסמכים על ההתנחלות ומקווה, כי בית הדין יזרז את ההליכים בנושא זה.