'"מלכת אנגליה" (טרייסי אולמן) מגלה שהארי ומה שמה עוברים לאמריקה
'"מלכת אנגליה" (טרייסי אולמן) מגלה שהארי ומה שמה עוברים לאמריקה צילום: SAEED ADYANI/NETFLIX © 2020

אחת הסדרות הכי פופולריות שהיו בנטפליקס הייתה 'מראה שחורה', סדרה בה היוצרים ניסו לקחת אותנו כל פרק לאיזה עולם דיסטופי ואפוקליפטי אחר. ואז, אחרי שהם עבדו כל כך קשה כדי לדמיין איך יראה סוף העולם, הגיעה 2020 וחסכה להם את הצורך לנחש.

'מוות ל2020', מבית היוצר של האנשים שהביאו לנו את מראה שחורה, לא מתעסק במה שיכול להיות אלא במה שהיה, והוא עושה את זה טוב לא פחות. ומצחיק. ממש מצחיק.

עם כתיבה מחודדת, קטעי ארכיון אמיתיים,'ראיונות' מפוברקים וקטעים דוקומנטריים לכאורה, 'מוות ל2020' שמה מראה לפרצופה של החברה המודרנית והיא עושה את זה מעולה. הסרט עצמו הוא סמי-רציני, אבל צחקתי מלא. תאמינו לי שצחקתי. מסתבר שכשעושים סאטירה טובה לא צריך צחוק מוקלט או קהל שבוי באולפן, האנשים בבית כבר יודעים לבד מתי לצחוק.

אז על מה הסרט צוחק? על מה לא. הייתה לנו שנה גדושת אירועים, ואף אחד מהם לא נמלט משבט לשונם של יוצרי הסרט. יש אמנם התמקדות מסוימת באמריקה אבל זה מובן, בכל זאת מדובר בקהל הביתי.

הסרט צוחק על רשתות חברתיות, שריפות, מגיפה, בחירות, זום, פייק ניוז, נטפליקס (קמצוץ של הומור עצמי זה תמיד נחמד), אוסקר, פוליטיקלי קורקט, אוסקר ופוליטיקלי קורקט (חואקין פיניקס שעשה לעצמו וויט-פייס על מנת לגלם את הג'וקר, ובכך מנע מליצן אמיתי לקבל את התפקיד...) וכמו שאמרנו, על מה לא בעצם?

אני אגיד לכם על מה לא – על ג'ורג' פלויד. פתאום באמצע סרט הומוריסטי האווירה הופכת לרצינית, שירי יום הזיכרון ברקע וכולם נזהרים בלשונם. אף אחד לא חולק על כך שהרצח של ג'ורג' פלויד היה מעוות ומקומם, אבל צחקתם הרגע על כל מנהיגי העולם, על מגיפה שהרגה מיליוני אנשים, על המוות של רות גינצבורג, אז מה קרה פתאום?

מה שקרה הוא שנטפליקס החליטה שיש דברים שעליהם אסור לצחוק, כנראה מהפחד לעורר את זעמם של האפרו-אמריקאים. להגנתם ייאמר שהם מפצים על זה בהמשך עם טון מעט יותר קליל וקל על ההדק לגבי המהומות, ובדיחה חצי אפולוגטית על זה שכבר אי אפשר להגיד כלום בימינו בלי שיקראו לך גזען.

וטראמפ. ערימות של טראמפ היה שם. לא יודע למה, אבל קיבלתי את הרושם שהם לא מחבבים את הבחור... אז נכון, זה לא יפה לצחוק לאיד והבחור בדיוק הובס בפומבי, אבל הבדיחות טראמפ שלהם מעולות (במיוחד אלו על האשמת הקורבן וההתעלמות מהאישה) והדמות של היועצת שלו אפילו יותר מעולה .

"יועצת הנשיא" (ליסה קודרו)
"יועצת הנשיא" (ליסה קודרו) צילום:SAEED ADYANI/NETFLIX © 2020

בהתחלה חשבתי שהם יכניסו גם את הסכמי השלום (סליחה, סליחה, נרמול יחסים), אבל הסרט נגמר והם לא הופיעו. סביר שזה בגלל שהם לא רוצים לפרגן לטראמפ, אבל היה בזה גם משהו נחמד מבחינתי. יש משהו מרגיע בלהיות לרגע מחוץ למרכז העניינים, שלא כל הרחבת מרפסת במעלה מכמש ד הופכת לדיון באו"ם, ונחמד לראות שאפשר לסכם את 2020 גם בלי כן ביבי לא ביבי.

'מוות ל2020' בנוי היטב, קליל, משעשע, ונותן מבט קצת אחר על מה שעברנו השנה. מבט מחויך יותר, מפויס יותר. אני אישית מזמן לא נהניתי ככה מתכנית סאטירה, מצד שני לרוב התכניות סאטירה אין התקציב של נטפליקס מאחוריהם... בקיצור, מומלץ בחום.

אה, ותשארו לסצנה שאחרי הכתוביות. מאסטרפיס.