לוחמי גולני, ארכיון
לוחמי גולני, ארכיון צילום: דובר צה"ל

מפקד גדוד 13 של חטיבת גולני בגזרת כיסופים סא"ל אבי מרציאנו ריכז עשרות פריטים של לוחמים, כמו רצועות לנשק ואמצעים לשיפצור הציוד האישי שנשאו כתובות על הוותק של החיילים בפלוגות, ושרף אותם.

הקצין הבכיר בגדוד דאג גם לצלם את הבערה. בצה"ל טוענים כי במהלך הסריקות בארגזי הלוחמים נמצאו גם סמים לצד סמלי הוותק.

הלוחמים בגדוד 13 של גולני, פלוגה ב׳, שמוצבים בימים אלה בקו עזה, מספרים שהם אינם מתכוונים לשתוק על המעשה. "היסטוריה לא שורפים, בדיוק כמו שמדינה ללא היסטוריה אין עתיד. זהו צעד קיצוני ביותר, גם אם הם שגו במשהו שעשו. זה משהו שלא עושים", צוטטו בחדשות 12.

בת זוג של אחד הלוחמים התלוננה בפוסט שהעלתה לאינסטגרם: "היו ללוחמים דגלים בפלוגה שהם שמרו 30 שנה, שפצורים לנשק עם בולים של הפלוגה, דברים מעורבים ועוד. זה רק הראה כמה הם גאים בפלוגה שלהם. הם היו מקשטים אותה ימים שלמים. המג"ד הגיע לפלוגה, לקח את כל הדברים האלה ולא השאיר להם דבר. ומה הוא עשה? שרף את הכל והפיץ תמונה של המדורה".

"הדברים שהוא שרף חשובים שם לכולם בלי יוצא מהכלל. עכשיו הם פשוט בדיכאון. המורל והמוטיבציה שלהם הייתה בשמיים, ועכשיו היא מתחת לאדמה".

"קשה לי לא לראות את בן זוגי תקופה כזאת ארוכה, אבל בכל הדבר הזה היה דבר אחד שתמיד ניחם אותי - הידיעה שכיף לו עם הפלוגה שלו ולמרות הכל הוא נהנה", אמרה. "גאוות היחידה החזיקה אותו".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "חטיבת גולני פועלת באופן שוטף ושיטתי למגר נורמות פסולות והתנהגות אשר אינה עולה בקנה אחד עם הערכים המצופים מחיילי חטיבת גולני. השבוע נמצאו על ידי מפקד הגדוד שלטים, דגלים ואביזרים נוספים מסוג שאינו תואם את הנורמות שנקבעו, ובכלל זה ארגז המכיל סמים. בחטיבה קיים קו ברור המפריד בין מסורות וסמלים המהווים חלק מהווי היחידה לבין תרבות עבריינית המעודדת חוסר משמעת והשפלות אשר פוגעות במבצעיות הכוחות".

"באירוע זה, כמו גם באירועים אחרים, יודעים המפקדים להבחין בין השניים ומצופה מהם להגיב ביד קשה למיגור תופעות שכאלו. נדגיש כי המקרה קרה לאחר מספר שיחות שקיים מפקד הגדוד לחייליו בנוגע לכבוד האדם, שוויון וסוג הציוד שבזכותם להחזיק. בגין סוגיית הסמים נפתחה חקירת מצ"ח ועם סיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית".