ההתפרצות בגל השני מלמדת שגם בגל הראשון לא היה לחרדים סיכוי. אילוסטרציה
ההתפרצות בגל השני מלמדת שגם בגל הראשון לא היה לחרדים סיכוי. אילוסטרציהצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דו"ח פנימי של משרד הבריאות חושף כי מאות נערים חרדים הלומדים בישיבות בתנאי פנימייה נמצאו בימים האחרונים חיוביים לנגיף הקורונה, כך פרסם הבוקר (ראשון) Ynet.

מממצאי הדו"ח עולה כי קרוב ל-900 בחורי ישיבה נמצאו חיוביים לקורונה מאז אמצע חודש אוקטובר - כמחציתם רק בשבועיים האחרונים.

ברשימת הישיבות בהן התרחש הזינוק בתחלואה נמצאים גם מוסדות לימוד ותיקים ומרכזיים בעולם התורה החרדי כמו ישיבות "חברון" ו"קול יעקב" בירושלים, הנחשבות קפדניות בשמירה על הנחיות משרד הבריאות, אך כעת הפכו ל"אדומות" עם עשרות מאומתים בכל אחת.

על פי העדויות העולות מן הדו"ח מתווה "הקפסולות" במסגרתו פועלות הישיבות קרס לאחר שמאומתים רבים הסתובבו בחופשיות וכך לא מתאפשר להפריד בין קפסולות "בריאות ל"חולות" ולפנות את החולים למלוניות או לבידוד באגפים נפרדים.

אב לתלמיד בישיבת 'חברון' סיפר, "זה התחיל בכך שתלמידים חולים הצליחו להסתנן לישיבה בתחילת ה'זמן' (סמסטר הלימודים הנוכחי) בלי שייבדקו לפני כן כמתחייב, ונמשך בזה שלא הייתה הפרדה לקפסולות", סיפר האב. "בהמשך, גם כשאותרו חולים, הפינוי שלהם היה מאוד איטי וארך יותר מדי זמן, ועכשיו הם כבר מסתובבים חופשי בין הבריאים".

"הבן שלי מצא את עצמו כל השבת יושב בחדר עם שתי מסכות על הפנים", זעם האב. לאחר שבסוף השבוע התקבלו תשובות חיוביות לכמה תלמידים נוספים, והפעם הנהלת הישיבה כבר לא עשתה דבר כדי לבודדם ולהגן על חבריהם. והוסיף, "הוא אומר לעצמו: שמרתי על עצמי כמעט שנה, עוד חודש כבר אוכל להתחסן, טיפסתי והגעתי כמעט לפסגת ההר הזה – ודווקא עכשיו אדבק?!" לדבריו, "אין עם מי לדבר. אנחנו לא תופסים את המנהלים או את המשרד, אין מבוגר אחראי, זה נראה כמו אובדן שליטה מוחלט".

גורמים במשרד הבריאות שוקלים מחדש את מתווה הישיבות, לאחר שהגיעו למבוי סתום בשיתוף פעולה מצד המוסדות עם הרשויות. "העובדה ששליש מהבחורים כבר היו חולים היא עדות חיה לכך שאין כל משמעות להסדר", הסביר, "וזאת עוד מבלי להביא בחשבון את ההתפרצות הנוכחית".