מכת"זית נגד ילדים שילת בן נעים

בהפגנת הימין אמש (מוצאי שבת) במחאה על הרג אהוביה סנדק ז"ל המשטרה השתמשה במכת"זית גם נגד מפגינים שלא עשו דבר.

המכת"זית של המשטרה ירתה מים לעבר מפגינים שעמדו בשטח שהמשטרה עצמה אישרה להפגין בו. בין השאר כוון תותח המים לעבר ילדים קטנים שלא עשו דבר.

"לא האמנתי למה שראיתי שם", סיפרה אחת ממשתתפות ההפגנה בשיחה עם ערוץ 7. "עד אתמול הייתי בטוחה שמכת"זיות נועדו לפיזורי הפגנות אלימות או פינוי של חסימות כבישים".

"אבל אתמול", אמרה, "כשעמדנו במקום שמראש היה מיועד ומאושר להפגנה על ידי משטרת ישראל,
המכת"זיות (שנסעו על הכביש הראשי) התיזו פעם אחרי פעם ימינה לכיוונינו ולכיוון הציבור שעומד בהפגנה, ללא שום סיבה מוצדקת. כל זה קרה בעיצומה של ההפגנה בזמן שהדוברים עוד על הבמה".

היא הוסיפה: "במו עיני ראיתי איך ילדים קטנים, נערים ומשפחות שלמות נרטבים סתם על לא עוול בכפם".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מתוקף תפקידה, המשטרה פועלת לשמור על הסדר הציבורי בכל זמן ובכל מקום, תוך שמירה על חופש המחאה כל עוד היא מתקיימת כחוק. במקומות בהם מזהים השוטרים חסימות של צירי תנועה מרכזיים בניגוד לחוק ללא כל תיאום מקדים עם המשטרה, השוטרים פועלים על מנת להשיב את הסדר הציבורי במקום ולאפשר מרקם חיים לכלל הציבור. ככל שהמפגינים נוקטים באלימות או מסרבים להישמע להוראות השוטרים ואף תוקפים אותם – המשטרה פועלת באמצעים העומדים לרשותה לשמירת החוק והסדר, הכול בהתאם לחוק ולנהלים".

"בימים האחרונים כוחות המשטרה מתמודדים עם מחאות אלימה בה משתתפים מאות מפגינים שרובם מתפרעים תוך תקיפת שוטרים ואזרחים, יידוי אבנים, גרימת נזק לתשתיות הדרך וגרימת נזק לניידות משטרה ועוד. המחאה האלימה גרמה לפציעתם של שוטרים בעיקר מיידוי אבנים לעברם. יודגש כי זכות המחאה אינה מקנה רשות לאף אדם להפר את הסדר, ובוודאי שלא לנקוט באלימות והתפרעות חסרת רסן, והמשטרה תמשיך לפעול ככל שיידרש בכדי לשמור על הסדר ועל שלום הציבור ובטחונו", כך משטרת ישראל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו