מחאה על מותו של אהוביה סנדק
מחאה על מותו של אהוביה סנדק צילום: ברל'ה קרומבי

יועץ התקשורת והפרסומאי ברל'ה קרומבי, אחד ממובילי המחאה בעקבות מותו של אהוביה סנדק ז"ל, מצביע על המחדלים והטיוח הקיימים לטענתו בחקירת נסיבות מותו של סנדק במהלך מרדף משטרתי.

אלפי בני אדם הפגינו בצאת השבת מול משרדי מח"ש בירושלים כדי למחות נגד המשטרה בעקבות מותו של הנער. המפגינים החזיקו שלטים עם הכיתוב "קול דמי אהוביה זועקים" ודרשו להקים ועדת חקירה חיצונית.

"אין חקירה של מח"ש", אמר קרומבי לערוץ 7, "יש איזו ועדת טיוח, טלאי על טלאי, משהו בשיתוף של מח"ש והמשטרה".

"אני מזכיר לכולם, המשטרה הוא הגוף שנחקר כאן, המשטרה הוא הגוף שהאנשים שלו נהגו לא לפי החוק ולכן הוא הגוף שאותו חוקרים פה", הוסיף. "עם כל הכבוד למשטרה, הם צריכים לשבת עכשיו בדיוק בפוזיציה שמתאימה להם, הם הגוף הנחקר והם לא יכולים לקחת לעצמם סמכויות וגם לחקור את עצמם".

מכת"זית נגד ילדים שילת בן נעים

"אחרי שלושה ימים של מחאות קשות יצאה איזה הודעה משותפת שתוקם ועדת חקירה של מח"ש והמשטרה. עד לרגע זה לא שמענו על הקמת ועדת חקירה רצינית שתבדוק את העובדות", ציין.

לשאלה האם ישנו רצון באמת להקים ועדת חקירה או אולי רק ועדת חקירה כזו שמסקנותיה ידועות מראש הוא ענה: "מי שרוצה לקבוע מה יהיו המסקנות זאת משטרת ישראל שמוציאה בסוף השבוע הזה את גרסת הבלש. אתה קורא את זה ושומע פשוט את התדרוכים של המשטרה אחד לאחד, וזה אחרי שהמשטרה שינתה ארבע גרסאות. גרסת הבלש הזאת, שהיא מלאה בחורים, יוצאת לתקשורת ולעיתונות אבל אף אחד מאיתנו עדיין לא שמע את הגרסה האמיתית כפי שהיא מתועדת במצלמות הרכב".

ברל'ה קרומבי
ברל'ה קרומבי צילום: באדיבות המצולם

לדבריו, "כשהמשטרה רוצה להחזיר את אמון הציבור במשטרה היא יודעת להקים ועדות רציניות עם שיניים. קודם כל המשטרה צריכה לעשות את המעשה הכי מתבקש, שזה לעצור את השוטרים האלה. כל בן אדם שהרג, אפילו ברשלנות או בשוגג, דבר ראשון עוצרים אותו ולא נותנים לו ללכת הביתה לתאם גרסאות. קרה פה דבר חמור מאוד. הטיוח חמור מהניגוח".

קרומבי מדגיש כי השאלה מה הוביל למרדף המשטרתי לא אמורה להיות רלוונטית לדיון על התנהלות המשטרה. "בוא נצא מתוך נקודת הנחה שהנערים האלה לא היו צדיקים תמימים וכנראה שהם זרקו אבנים", אמר.

"האם זה אומר שיש להם גזר דין מוות? האם זה אומר שאפשר לסכן את החיים שלהם? האם השוטרים האלה שנהגו נגד פסיקת בית המשפט שהטקטיקה הזאת של ניגוח מסכנת חיים, האם הנערים האלה שנגחו אותם באזור תלול ומסוכן שברור לכל בן אדם שניגוח שמה זה אומר שהרכב עף לסלעים ונגמר במוות. בוא נגיד שהם זרקו אבנים ולא ענו למשטרה ולכריזה, אז גזר הדין שלהם הוא מוות?".