הפחד מהעתיד: להתחתן איתו למרות הבעיה?

להכנס לחופה? כיצד לקבל החלטה הגיונית בהכרעה החשובה של החיים.

שלומי פולמן , ב' בשבט תשפ"א

הפחד מהעתיד: להתחתן איתו למרות הבעיה?-ערוץ 7
הרב שלומי פולמן
צילום: פרויקט 252

סיגל בת 28, יוצאת כבר חצי שנה עם רפי שיש לו בעיה רפואית כלשהי. סיגל נמצאת בנקודת הכרעה בקשר, ומתלבטת "מה יהיה?". היא אינה יודעת כיצד תתמודד עם אתגר רפואי זה בהמשך החיים. כעת היא אוהבת אותו, ולמעט הקושי הרפואי, כל שאר התכונות והאופי שלו מוצאים חן בעיניה.

סיגל לא לבד. השאלה הנפוצה ביותר בתהליך ליווי לחתונה היא: "איך נדע שזה זה? האם זהו בן/בת הזוג שאתו אקבע את גורלי לכל חיי? מי אמר שבחרתי נכון? לו רק יכולתי לקפוץ במנהרת הזמן לעתיד ולחזור..."

כאשר מתלווה לכך גם תחושת חוסר אונים, אזי נמצא עצמנו בסחרור רגשי, וממילא בחוסר יכולת לקבל החלטה.

מה עושים במקרה כזה? כיצד נתקדם? יש שבוחרים להטיל את האחריות על גורם שלישי כרב, מקובל או יועץ וכדומה, ויש שימתינו עד שבן הזוג ילחץ להכרעה.

אפשרות נוספת היא לקחת יוזמה ולהמיר את שאלת ה'מה יהיה?' לשאלת 'מה אוכל לעשות כרגע?'. כיצד אוכל לעבור מדאגה לאחריות? האם יש חשש מסוים שאני יכול להעביר ממעגל הדאגה הכללית למעגל האחריות? למה אוכל לתת מענה כבר מעכשיו? האם אני מעריך שיש בי את הכלים והתובנות להתמודד עם קושי מעין זה בעתיד?

כאשר נפריד בין שני מעגלים אלו, לפתע הדברים יתבהרו ונרגיש תחושת יציבות ובהירות מהלא-נודע. נקבל עוצמה לצעוד קדימה עם ידע או כלים ואולי אפילו רק ביטחון ביכולת שלנו להתמודד עם חשש זה במידה ויקרה במציאות, עשוי להספיק.

במקרה של סיגל, נשאל אותה האם יש תקדימים לקושי רפואי כמו שיש לרפי? האם יש זוג שכבר מתמודד עם כך ואפשר להתייעץ עמם? מה אומרים הרופאים על הסימפטומים של המחלה? בעזרת מספר פעולות ניתן לפוגג את הדאגה כבר בהווה מפני הצפון בעתיד. נאסוף כבר כעת ידע או כלים, שנוכל להפעיל בעתיד במקרה וחשש כלשהו יתממש במציאות.

נשאל את סיגל כיצד את מכירה את עצמך בעבר בהתמודדות אחרת של חוסר ידיעה לגבי העתיד? אלו כישורים הפעלת בתוכך כדי להצליח בקשיים שנתקלת בחייך עד כה?

בעקבות השאלות הממוקדות, סיגל גילתה כי יש בה הכוחות להתמודד עם הלא-נודע. מסתבר שהיא יודעת בעצמה את התשובה לשאלה שלה. מה יהיה? יהיה טוב.

התשובה התקבלה או מידיעה הסתברותית אחרי שסיכל בדקה וחקרה, או יהיה טוב כי היא סומכת על עצמה שתדע כיצד להתמודד עם כל קושי שיזדמן בחייה בעתיד.

שלומי פולמן - מאמן אישי ויועץ זוגי מנבחרת המאמנים של פרוייקט 252. להצטרפות לפרוייקט לחצו כאן.