אביעד תפוחי
אביעד תפוחי צילום: עצמי

הסאגה הגדולה של יוסף והאחים הגיעה לסיומה השבוע, אך קודם שנפליג לספר שמות כדאי שנעצור לרגע ונתבונן בנקודת הסיום של הסיפור המופלא הזה. לאחר שיעקב אבינו נפטר, האחים חוששים שיוסף יתנקם בהם, ולכן הם שולחים שליח ליוסף ואף באים בעצמם ומתחננים. תגובתו של יוסף מדהימה- 

וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם יוֹסֵף אַל תִּירָאוּ כִּי הֲתַחַת אֱלֹקים אָנִי. וְאַתֶּם חֲשַׁבְתֶּם עָלַי רָעָה אֱלֹקים חֲשָׁבָהּ לְטֹבָה לְמַעַן עֲשֹׂה כַּיּוֹם הַזֶּה לְהַחֲיֹת עַם רָב.

כיצד מצליח יוסף להניח בצד את כל הקושי והכאב אותו חווה במשך עשרים ושתיים שנה? כיצד הוא מסוגל להבליג על המחיר הגדול ששילם על לא עוול בכפו?  התשובה מונחת בדבריו, 'אלוקים חשבה לטובה'. רצונו לומר, אכן מעשיכם היו לרעתי ובאמת זהו דבר שקשה לי להבין ולהכיל, אבל אני יודע שיש גבוה מעל גבוה וישנה תוכנית אלוקית שהיא עמוקה מיכולת ההבנה שלי.

יכולת זו לחרוק שינים ולנשוך שפתיים אל מול מציאות מורכבת מתוך אמונה יוקדת, מצאנו גם אצל דוד מלך ישראל. כאשר דוד בורח מארמונו בירושלים מפני בנו שרוצה להרוג אותו, הוא נמצא במצב קשה מאד של נפילה מאיגרא רמא לבירא עמיקתא. והנה לא זו אף זו, דוד נפגש עם שמעי בן גרא והוא מקלל את דוד ואף סוקל אותו באבנים. קשה לתאר ולדמיין את המחשבות, הקשיים והתסכולים שבן אדם רגיל היה חש באותם רגעים משפילים ומדכדכים, ואכן אבישי בן צרויה מציע לו להרוג את שמעי. אך דוד משיב בצורה מופלאה- 

וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ מַה לִּי וְלָכֶם בְּנֵי צְרֻיָה כֹּה יְקַלֵּל כִּי יְקֹוָק אָמַר לוֹ קַלֵּל אֶת דָּוִד וּמִי יֹאמַר מַדּוּעַ עָשִׂיתָה כֵּן... הַנִּחוּ לוֹ וִיקַלֵּל כִּי אָמַר לוֹ יְקֹוָק:

דוד המלך לא מאבד את המחשבה הצלולה גם בשעה קשה זו, ומצליח להתרומם להסתכלות מעמיקה יותר מאשר ההסתכלות המיידית הפשוטה.

השבוע זכינו סוף סוף לראות בשובו הביתה של אחינו יונתן פולארד. הסרטון המרגש בו רואים אותו ואת רעייתו יורדים בגרם המדרגות, כורעים ברך ומנשקים את אדמת הארץ לא השאיר אף עין יבשה. אך אותי תפסו המשפטים הקצרים שאמר לאחר מכן למצלמות. במשפטים אלו ביקש לתמצת את התחושות שלו, תחושות של מי שיצא כעת מן הבור לאחר כל כך הרבה שנים ומתאחד חזרה עם האחים שלא התייחסו אליו כראוי, וכך אמר (בתרגום חופשי מאנגלית)-

"אין מי שגאה במדינה הזו יותר מאתנו, זו מדינה נפלאה ויש לה עתיד מזהיר. כאן העתיד של העם היהודי".

כאן התגלה יונתן בגדלותו וכאן נחשף הסוד של עם ישראל, הסוד שמאפשר את השרידות של העם המופלא הזה הנובע גם מהיכולת להתגבר על המשקעים, להתרומם מעל הקטנות ולחזור ולדרוש את האחווה, מתוך הבנה שאולי 'אתם חשבתם עלי לרעה' אבל 'אלוקים חשבה לטובה'.

הכותב מכהן כראש כולל הדיינות שדרות, ראש כולל הדיינות אור יוסף בבית חג"י, אב"ד בבי"ד לממונות הר חברון, ומחבר סדרה של חמשה כרכי 'עזר משפט' על חו"מ ואבן העזר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו