לפני האחדות – דברו על מהות

הרב אהרון אגל-טל בקריאה לפוליטיקאים: בואו תסבירו מה הנקודה הזו שאתם קוראים לה "מחנה דתי לאומי". על מה נאבקים? מה רוצים שיהיה?

הרב אהרון אגל-טל , כ' בטבת תשפ"א

לפני האחדות – דברו על מהות-ערוץ 7
בנט וסמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הציונות הדתית נכנסת שוב לחדר הניתוח. יפרקו איבר אחד וינסו להשתיל איבר אחר, ובחוץ ישובים אנשים שכבר שכחו איך הפציינט בכלל נראה, אבל הסבתא השביעה אותם שישמרו על חייו.

אנחנו מוקסמים ממילת הקוד 'אחדות'. הפחד להיעלם מפעיל את הקסם שבה כי היא גונזת בתוכה את בשורת ההמשכיות. את התקוה שהפציינט הקרוע והמושתל הזה עד שלא ניתן להכיר מי הוא בכלל - יקום יום אחד, ילך על רגליו ויבשר כאן איזו בשורה.

מילים כמו 'אחדות', 'אהבה' או 'שלום' הן לעיתים כלי נשק בידי פוליטיקאים מניפולטיביים. הם יודעים לתעתע ולזרות קסמים ולשחק בדעת הקהל היטב. מי שאתמול פירק את המחנה הדתי לאומי רגע לפני בחירות והותיר אותו נבוך וללא הנהגה, יכול היום בעיניים מצועפות שדוק של דמעה משוך עליהן בקפידה, לקרוא לאחדות השורות.

אני בעד אחדות. השאלה מי קובע מה בליבתה.
לא מעניין אותי נפתלי בנט כראש ממשלה. אני חושב שהוא בעל יכולות גבוהות ושיש לו אהבת ישראל ושהוא רוצה בטוב. אבל אני לא סומך על שיקול דעתו ומאוד פוחד מיכולתו לפזר קסמים סביבו.
שבענו מקוסמים. התבגרנו והבנו שבועות הסבון שנוצצות בשמש, נעלמות בשניה שנוגעים בהן.

אנחנו קשישים עייפים שעברו כאן מערכות בחירות מתישות. אחרי הפעלולים, הגרפיקות המופלאות וסרטונים הוליוודיים נוטפי קסם אישי – מותר לנו לבקש מהות.

המהות היא לא הטיפול בקורונה. הקורונה מחייבת התגייסות חירום ולשם כך נחוצה הנהגה הגיונית שתדע להפיח רוח בפקידות ושדברים יזוזו בקצב אחר משהיה. אני סומך על רוב השרים שיעשו את העבודה הזו. בסופו של יום אלו אנשי מקצוע מסורים שעובדים היטב כדי שנהנה כולנו ממבצע חיסון מרהיב ואני מאמין שהם ידעו גם לשקם כך את הכלכלה. לא אלמן ישראל ולא נפתלי בנט ילד את האומה הזו.

בואו תסבירו מה הנקודה הזו שאתם קוראים לה "מחנה דתי לאומי". על מה נאבקים כאן? מה רוצים שיהיה?

לא צריכים גרפיקה מפוארת. רק תוכן איכותי כפי שראוי לאנשים אינטליגנטיים שמרכיבים את המחנה הדתי לאומי הגדול, שמאין בית נורמלי לגור בו, עברו ללון בבית המלון המפואר של הליכוד.

ומילה לבצלאל – קשה לתאר את העומס המוטל על גביו. תכף יקומו אנשי הרוח ויקראו לו להתכופף, להתקפל, לפנות את הזירה אולי – הרי יש כאן מופע אחדות מדהים – ואיך אנחנו חניכי תורת האחדות הכוללת, לא נמחק את הכל למענה?

ואני אומר לך – אתה מייצג הרבה יותר ממי שבחר בך עד עכשיו. את קולה הצלול של תורת ארץ ישראל – זו שיש לה עומק תורני, אבל יושבת היטב על קרקע המציאות.

מופעי האמונה מעל בימת הכנסת – בפרהסיה היהודית הגדולה בעולם חיממו לבבות רבים. עם ישראל זקוק לקול הזה. אנא אל תתן להשתיק אותו.