הושקה תכנית למלחמה בשוד עתיקות ביו"ש

השר הרב רפי פרץ השיק בסבסטיה יחד עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן תוכנית רב שנתית למלחמה בשוד העתיקות באתרי המורשת באזור.

ערוץ 7 , כ' בטבת תשפ"א

הושקה תכנית למלחמה בשוד עתיקות ביו"ש-ערוץ 7
הרב רפי פרץ ויוסי דגן משיקים את התכנית
רועי חדי

שר ירושלים ומורשת הרב רפי פרץ (הבית יהודי) השיק היום (שני) יחד עם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן את פרוייקט המלחמה בשוד העתיקות באתרי המורשת ביו"ש.

כזכור לפני כחודשיים הכריזו הפלסטינים על הגן הלאומי שומרון העתיקה - מושב מלכות ישראל הקדומה - כאתר מורשת פלסטיני. המקום עובר באופן קבוע שוד של ממצאים ארכיאולוגים.

לאחר ההכרזה הגיעו דגן והשר הרב פרץ למקום ובסיור הובטח כי משרד המורשת יפעל בנושא.

שר המורשת הרב רפי פרץ אמר, "הפלסטינים לא מוותרים על המקום הזה. וזה לא במקרה, הם יודעים שכאן ההוכחה, כאן החיבור שלנו לרגבי האדמה, למולדת. יש פה מלחמה על המורשת ועל הזהות שלנו. באתר הזה ובאתרים נוספים ביהודה ושומרון מתבצע שוד אגרסיבי של העתיקות".

"היום אנחנו עומדים פה ואומרים – די. הגיע העת להשיב מלחמה. אנחנו שמים לזה סוף. אנחנו משיקים תכנית לעצירה של השוד והסדרה של אתרי המורשת. עוד יעלו לכאן מהמוני עם ישראל, להתחבר למורשת ולהיסטוריה של העם המופלא שלנו, חיילים, תלמידים, תנועות נוער ומשפחות", דברי הרב פרץ.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הודה לשר ואמר, "זוהי מלחמה של כל בן תרבות על הנכסים ההיסטוריים של עם ישראל ושל האנושות כולה. הרשות הפלסטינית זיהתה וואקום והיא לא רק מנכסת לעצמה נכסים היסטוריים לאומיים אלא גם נותנת יד להריסת שרידי הארכיאולוגיה והמורשת היהודית. התוכנית למלחמה בשוד העתיקות היא מלחמה חשובה מאין כמותה שטוב שמדינת ישראל נכנסת אליה גם אם באיחור".

בתחום שטחי C ישנם כ-3,000 אתרי עתיקות ידועים ועוד אלפי מוקדי עתיקות שונים המתועדים ושמורים במערכות המידע של יחידת קמ"ט ארכיאולוגיה במנהל האזרחי.

בשנים האחרונות חלה עליה דרמטית בהיקף הפגיעה והרס העתיקות במרחב. חפירות שוד בתחום אתרי עתיקות ע"י חוליות מאורגנות או בודדים, בנייה בלתי חוקית בתוך תחומי עתיקות, פריצת צירים בלתי חוקית, נטיעות והכשרות קרקע לחקלאות ולבניה בתוך אתרי עתיקות ועוד.

כעת השיקו השר הרב פרץ ומנכ"ל משרדו אבי כהן יחד עם יוסי דגן, את פרוייקט המלחמה בשוד עתיקות בכל יהודה ושומרון בעלות כוללת של מיליוני שקלים בשלוש השנים הקרובות.

במסגרת התכנית, יועצמו יכולות הפיקוח והאכיפה, כולל בניית תחום אכיפה ייעודי למיצוי הדין עם העבריינים.

כמו כן, כחלק מהיוזמה יהיה תיעוד, שיקום והצלה של אתרים שנפגעו מהרס עתיקות, פעילות ניקוי תיעוד ארכיאולוגי וחפירות, ציוד וחומרים - לטובת פיקוח ואכיפה, רחפנים ותיעוד מרחוק.