אורי רגב
אורי רגב צילום: חדו"ש

עמותת חדו"ש הפועלת לקידום חופש דת ושוויון מאיימת לעתור לבג''ץ אם שר הפנים אריה דרעי לא יבטל את השעיית רישום הנישואין שנערכו באמצעות וידיאו על פי חוקי מדינת יוטה בארה"ב.

על פי חדו"ש, החלטת שר הפנים היא בגדר חריגה מסמכותו וסותרת את פסיקתו העקבית של בית המשפט העליון, והיא מבוססת לא על כיבוד החוק כטענתו אלא על "השקפת עולמו הדתית הקיצונית, לפיה יש למנוע נישואי יהודים מחוץ לרבנות ויש משקל יתר לצווי חכמי התורה של ש"ס על פני חוקי המדינה ובתי המשפט האזרחיים שלה".

על פי המכתב שנשלח גם ליועץ המשפטי לממשלה ולמנכ"ל רשות האוכלוסין, טוען מנכ"ל חדו"ש אורי רגב כי "הנישואין נערכו על פי חוקי מדינת יוטה בארה"ב המאפשרת נישואים באמצעים מקוונים. לפיכך אישורי הנישואין שמוציאה הרשות המוסמכת ביוטה דינם כדין כל נישואין אזרחיים הנערכים במדינות השונות בארה"ב, אשר נרשמים כדבר שבשגרה על ידי רשות האוכלוסין כאשר מדובר באזרחי או תושבי קבע של מדינת ישראל, לאחר שבג"צ דחה נסיונות חוזרים של המדינה למנוע ערוץ נישואין אלטרנטיבי זה''.

עמותת חדו"ש חושפת במסמך כי לנישואין מרחוק יש תקדים כבר מלפני שנתיים, בו פעלה חדו"ש לעריכה ורישום נישואין אזרחיים של זוג ישראלים בחו"ל באמצעות טקס מקוון. ''בדרך זו נרשמו בני הזוג כנשואים במרשם האוכלוסין בישראל על בסיס טקס נישואין שערך רב במדינת מונטנה באמצעות שידור וידיאו חי ותעודת נישואין רשמית של מדינת מונטנה''.

חדו"ש הבהירה במכתבה כי "אם עיכוב הרישום לנישואין לא יבוטל, לא נראה מנוס מפנייה לערכאות כדי לשוב ולהעמיד את הדין על מכונו, ולהגן על זכויות הישראלים הנאלצים למצוא מזור לפגיעה בזכותם לנישואין בישראל, המאלצת אותם להינשא במדינות חוץ על פי דיניהן המכבדים זכות בסיסית זו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו