אופרה כמו שלא הכרתם

גם האופרה הישראלית נאלצה להמציא את עצמה מחדש בתקופת הקורונה, והיא עשתה את זה ובגדול

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , כ' בטבת תשפ"א

רגע של אופרה
רגע של אופרה
צילום מסך מתוך דף הפייסבוק של האופרה הישראלית

כמו הרבה מוסדות תרבות בתקופת הקורונה, גם האופרה הישראלית נאלצה להמציא את עצמה מחדש. במהלך השנה האחרונה הם הפגינו נוכחות דיגיטלית מרשימה ברשות החברתיות עם סדרות סרטונים מושקעות ביותר, והקהל, שחלקו שמע אופרה לראשונה בחייו, הגיב בהתלהבות ובחיבוק גדול.

סדרה אחת נקראה 'רגע של אופרה' וכללה קטעים נבחרים (כל פעם אחד) מתוך אופרות ידועות, בצירוף דברי הסבר על הסיפור והעלילה שמאחורי האופרה, בנוסף להסבר מוזיקלי בשפה פשוטה וברורה. הסדרה השנייה כללה קלאסיקות ישראליות כמו 'חורשת האקליפטוס' ו'מכורה שלי' בעיבודים מיוחדים ובביצועם של סולניות האופרה, ועוד ועוד.

אספנו לכם כמה קטעים נבחרים:

קבלו אותו! הבחירה שלכם השבוע ב-#רגע_של_אופרה, הדמות הכי מרושעת בטוסקה אבל הזמר עם הנשמה הכי גדולה שפגשנו - ולדמיר בראון כסקרפיה. בהנחיית דוד זבה.

החביאו את הקריסטלים של סבתא, מגנו את החלונות ותפסו מחסה - היא באה. והיא לא לבד! #רגע_של_אופרה בפרק ספיישל עם תזמורת סימפונט רעננה והאריה הראשונה של מלכת הלילה. בניצוחו של דוד זבה והמלכה של ליבנו, ורוניקה ברוק.

בפעם האחרונה שענת צ'רני שרה את התפקיד של דידו על הבמה היא הייתה בחודש תשיעי, ועכשיו היא חוזרת אליו - בחודש רביעי. #רגע_של_אופרה בהגשת יעל קרת, עם הקינה שוברת הלב של דידו, מתוך דידו ואניאס של פרסל.

"איך מסכמים שנה כל כך מטלטלת?" כתב דן אטינגר, המנהל המוסיקלי של האופרה הישראלית. "שנה שהציבה בפנינו קשיים ואתגרים רבים, בריאותיים, נפשיים, כלכליים ואנושיים. אך מעל לכל זו השנה שיצרה מציאות אותה לא יכולנו לדמיין לעצמנו, בה נשללה מאיתנו האמנים ומכם הקהל הזכות ליצור, לצרוך ולהתקיים גם כלכלית וגם רוחנית מהאמנות הנשגבת שהיא חלק בלתי נפרד מחיינו".

"במשך כל השנה המאתגרת הזו, השקענו גם אנחנו בלהמציא את עצמנו מחדש עם פעילות דיגיטלית שוטפת שבעזרתה שמרנו על קשר רציף גם עם הזמרים שלנו וגם אתכם – קהל אוהבי האופרה. במקביל, יצרנו תכניות אופראיות המותאמות לאילוצי התקופה, עימן תכננו לעלות עבורכם על הבמה, אך גם אותן היינו צריכים לשנות כל שבוע, כל חודש, כל סגר, כל הצהרה בתקשורת והחלטת ממשלה".

"במקביל למאבק בלתי פוסק של האמנים ושלנו המנהלים מול משרדי הממשלה על זכותנו וחובתנו לחזור לעבוד, אנו ממשיכים לתכנן הפקות וקונצרטים ליום המיוחל בו נוכל שוב להופיע בפניכם עוד בעונה הנוכחית, בתקווה ובכמיהה לכך שבעונה הבאה נוכל לשוב אליכם בהרכב מלא גם על הבמה, גם בפיט התזמורת וגם באולם!"

לקראת כניסתה של שנת 2021 ברצוני לאחל לכולנו שהשנה הזאת תביא עימה את הפתרונות הבריאותיים והמערכתיים שיחזירו לחיינו את הנורמליות, ובינתיים עם עוד טיפה של אורך רוח, שימרו על בריאותכם."