היצירה שבין הרמב"ם לרב קוק

מאה שנה להרצאת הרב קוק בה קרא ליצירה רוחנית שתתרום לתחיית האומה. הרב פריד מספר על הרגע בו פרץ הרצי"ה בבכי כשדיבר על הרמב"ם.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ' בטבת תשפ"א

היצירה שבין הרמב"ם לרב קוק-ערוץ 7
הרב יוחנן פריד
צילום: חזקי ברוך

היום הוא יום כ' בטבת, יום פטירתו של הרמב"ם. הרב יוחנן פריד, יו"ר בית הרב קוק, מספר על הקשר הרוחני נשמתי בין הרב קוק לרמב"ם.

"היום לפני מאה שנה, כ' בטבת תרפ"א, נשא הרב קוק הרצאה שההתחלה שלה הייתה קריאה לחיים של יצירה", אומר הרב פריד. "ההשראה של תכני ההרצאה באה מדמותו המיוחדת של הרמב"ם".

"הרמב"ם גדול בתורה בחכמה ובמדע וגם היה יוצר גדול. הרמב"ם חיבר ספרים בהלכה, בהגות וברפואה והרב קוק הרגיש קשר עמוק לדמותו של הרמב"ם וקרא לתלמידי חכמים בירושלים להקים מפעלים משמעותיים לתרומת עולם התורה לתחיית האומה".

הרב פריד מבהיר כי בהתבטאותו של הרב קוק הקורא לחיי יצירה הוא מתייחס ליצירה של תורה, יצירה רוחנית, וברוח קריאה זו יצאו לדרך מפעלים חשובים בהם האנציקלופדיה התלמודית, הלכה ברורה, ישיבת מרכז הרב ועוד.

הרב פריד מספר כי בעקבות הדברים הוכנו בבית הרב חמש הרצאות קצרות שהועלו כסרטונים ובהם התייחסות מיוחדת לפרויקטים הרוחניים הללו שעניינם הוא פיתוח עולם היצירה הישראלי. בסרטונים שהועלו לאתר בית הרב הרב מאיר בראלי עוסק באנציקלופדיה התלמודית לאור הרצאת הרב, הרב פריד עצמו עוסק במיזם היחיד של הרב רקובר לכתיבת ביאורי הגר"א, הרב יוחאי רודיק עוסק בישיבת מרכז הרב על רקע הרצאת הראי"ה, הרב שטרן מספר על מיזם הלכה ברורה והרב יעקב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב, עוסק בדגש שנתן הרב קוק לחיבור שבין הלכה לאגדה.

עוד מוסיף רהב פריד ומציין מחוויותיו האישיות כתלמיד בישיבת מרכז הרב כאשר זו עוד הייתה במבנה שבו נמצא כיום בית הרב וכאשר הרב צבי יהודה הוא שנתן את השיעורים. "באחד השיעורים ב'נפש החיים' הרב צבי יהודה הזכיר את הרמב"ם ופתאום פרץ בבכי ודקות ארוכות הוריד את הראש מרוב התרגשות מעל שהוא הזכיר את הרמב"ם. הוא הרים את הראש ואמר 'אתם לא יכולים לתאר לעצמכם מה היה הרמב"ם בשביל הרב'".

עוד מזכיר הרב פריד את המאמר שכתב הרב קוק בעקבות מאמר שבו השתמעה ביקורת על הפילוסופיה שבדברי הרמב"ם. "הרב קוק כתב מאמר עצום וחשוב מאוד על דמותו של הרמב"ם וניכר שהוא מרגיש את חשיבות מקומו הנכון של הרמב"ם בספרות התורנית".