איילת שקד על מותו של אהוביה סנדק: חקירה משותפת למח״ש ולמשטרה פסולה מיסודה

ח"כ שקד על מכתבו של סגן ראש מח"ש: "לא ייתכן שהנחקר יחקור את עצמו. בדרך הזו מקרה המוות הנורא לא יתברר ולא נגיע לחקר האמת".

ערוץ 7 , כ' בטבת תשפ"א

איילת שקד על מותו של אהוביה סנדק: חקירה משותפת למח״ש ולמשטרה פסולה מיסודה-ערוץ 7
הפגנה בבאר שבע במחאה על מותו של אהוביה סנדק
צילום: ללא קרדיט

יו"ר סיעת ימינה ושרת המשפטים לשעבר איילת שקד מגיבה הערב (שני) לכשלים שהתגלו בחקירת מותו של אהוביה סנדק ז''ל, הנער שנהרג במהלך מרדף משטרתי בבנימין.

"חקירה משותפת למח״ש ולמשטרה פסולה מיסודה", אמרה שקד. "לא ייתכן שהנחקר יחקור את עצמו. בדרך הזו מקרה המוות הנורא של אהוביה סנדק ז"ל לא יתברר ולא נגיע לחקר האמת.

''אני קוראת להקמת ועדת חקירה חיצונית שתביא גם לשיקום אמון הציבור ולהנמכת הלהבות", הוסיף חברת הכנסת שקד.

מוקדם יותר היום נחשף ברדיו 103FM כי סגן ראש המחלקה לחקירות שוטרים, עו"ד משה סעדה, פנה במכתב חריף למשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, עו"ד מומי למברגר, בו הוא מתריע על כשלים חמורים בחקירת מות הנער אהוביה סנדק ז"ל.

בפתח מכתבו קובל עו"ד סעדה על חוסר המענה וההתייחסות להתרעותיו: "לא התייחסת כלל לכשלי החקירה שפירטתי בהרחבה בפנייתי. חרף שתי פניות המדגישות את מחדלי החקירה אשר ברור כי פוגעים קשות בעצם חקירת מותו של הקטין ובאמון הציבור".

סעדה מפרט את כשלי החקירה מהם התעלם למברגר, "לא התייחסת לעובדה לפיה עצורים טוענים בחקירתם במשטרה שעות בודדות לאחר האירוע על הריגת חברם ואלימות נגדם".

"כך למשל אחד העצורים טען בחקירתו במשטרה כחשוד: הכל שקרים ורצחו את חבר שלי ונתנו לנו מכות רצח בניגוד לחוק', מח"ש לא טורחת לעשות את המינימום המוטל עליה, בתיק המתה של קטין ואלימות כלפי עצורים, היינו להגיע למתלוננים כבר ביום האירוע ולגבות מהם גרסה מפורטת".

"גם בחרת לא להתייחס להתנהלות החריגה של מנהלת מח"ש כמפורט להלן", ממשיך סעדה, "מנהלת מח"ש מנחה, לשחרר אנשי משטרה החשודים בהריגה ואלימות כלפי עצורים, לאחר שהתייצבו במח"ש לחקירה בטענה כי 'בחקירות הנערים לא עלתה טענה לפיה מות הנער נגרם כתוצאה ממשהו שביצעו השוטרים' – כמובן שזה בניגוד מוחלט למה שפרטתי לעיל, ולמסד העובדתי שהיה מונח בפני מח"ש בעת קבלת ההחלטה לפיו כבר בחקירה הראשונית, עצורים התלוננו על כך שהשוטרים רצחו את חברם ואף אחד מהם הלין על מכות רצח שהכו אותם השוטרים בעת מעצרם. במצב דברים זה, לא ברור על סמך מה החליטה מנהלת מח"ש, בהחלטה חריגה, לשחרר את החשודים", תוהה סגן מנהל מח"ש.

עוד מוסיף סעדה במכתבו הנוקב, כי "מנהלת מח"ש מבטלת במחי יד הנחייה של ראש הצוות החקירה שתכליתה למנוע שיבוש הליכי חקירה (אחרי שלדעת ראש הצוות השוטרים התעכבו במכוון עם רישום הדוחות 5 שעות) ומשחררת את השוטרים ובכך מעצימה את פוטנציאל השיבוש באופן משמעותי".

סעדה מתייחס גם להקמת צוות החקירה המשותף למשטרה ולמח"ש, וטוען כי מדובר בצעד חריג המעלה תהיות: "באשר להקמת הצח"מ המשותף, המדובר בצעד חריג, אשר ככל הידוע לי לא היה דומה לו במח"ש בנסיבות כאמור".

"איני חולק על עמדות שונות במערכת וקבלת מרות המנהל, ברם, מתפקידו ומחובתו של מנהל הארגון לשמוע את העמדות השונות ולקבל את ההחלטה הנכונה מבחינתו".

העיתונאי אראל סג"ל שחשף את המכתב העיר בתכניתו "אני מגנה את האלימות בהפגנות, ואין שום הקלה אם הושלכו אבנים אבל אירוע שבו נהרג נער בן 16 צריך להיחקר באופן רציני יותר".

יועץ התקשורת והפרסומאי ברל'ה קרומבי, אחד ממובילי המחאה בעקבות מותו של אהוביה סנדק ז"ל, הצביע אתמול על המחדלים והטיוח הקיימים לטענתו בחקירת נסיבות מותו של סנדק במהלך מרדף משטרתי.

אלפי בני אדם הפגינו בצאת השבת מול משרדי מח"ש בירושלים כדי למחות נגד המשטרה בעקבות מותו של הנער. המפגינים החזיקו שלטים עם הכיתוב "קול דמי אהוביה זועקים" ודרשו להקים ועדת חקירה חיצונית.

"אין חקירה של מח"ש", אמר קרומבי לערוץ 7, "יש איזו ועדת טיוח, טלאי על טלאי, משהו בשיתוף של מח"ש והמשטרה".

"אני מזכיר לכולם, המשטרה הוא הגוף שנחקר כאן, המשטרה הוא הגוף שהאנשים שלו נהגו לא לפי החוק ולכן הוא הגוף שאותו חוקרים פה", הוסיף. "עם כל הכבוד למשטרה, הם צריכים לשבת עכשיו בדיוק בפוזיציה שמתאימה להם, הם הגוף הנחקר והם לא יכולים לקחת לעצמם סמכויות וגם לחקור את עצמם".

"אחרי שלושה ימים של מחאות קשות יצאה איזה הודעה משותפת שתוקם ועדת חקירה של מח"ש והמשטרה. עד לרגע זה לא שמענו על הקמת ועדת חקירה רצינית שתבדוק את העובדות", ציין.

לשאלה האם ישנו רצון באמת להקים ועדת חקירה או אולי רק ועדת חקירה כזו שמסקנותיה ידועות מראש הוא ענה: "מי שרוצה לקבוע מה יהיו המסקנות זאת משטרת ישראל שמוציאה בסוף השבוע הזה את גרסת הבלש. אתה קורא את זה ושומע פשוט את התדרוכים של המשטרה אחד לאחד, וזה אחרי שהמשטרה שינתה ארבע גרסאות. גרסת הבלש הזאת, שהיא מלאה בחורים, יוצאת לתקשורת ולעיתונות אבל אף אחד מאיתנו עדיין לא שמע את הגרסה האמיתית כפי שהיא מתועדת במצלמות הרכב".

ברל'ה קרומבי

לדבריו, "כשהמשטרה רוצה להחזיר את אמון הציבור במשטרה היא יודעת להקים ועדות רציניות עם שיניים. קודם כל המשטרה צריכה לעשות את המעשה הכי מתבקש, שזה לעצור את השוטרים האלה. כל בן אדם שהרג, אפילו ברשלנות או בשוגג, דבר ראשון עוצרים אותו ולא נותנים לו ללכת הביתה לתאם גרסאות. קרה פה דבר חמור מאוד. הטיוח חמור מהניגוח".

קרומבי מדגיש כי השאלה מה הוביל למרדף המשטרתי לא אמורה להיות רלוונטית לדיון על התנהלות המשטרה. "בוא נצא מתוך נקודת הנחה שהנערים האלה לא היו צדיקים תמימים וכנראה שהם זרקו אבנים", אמר.

"האם זה אומר שיש להם גזר דין מוות? האם זה אומר שאפשר לסכן את החיים שלהם? האם השוטרים האלה שנהגו נגד פסיקת בית המשפט שהטקטיקה הזאת של ניגוח מסכנת חיים, האם הנערים האלה שנגחו אותם באזור תלול ומסוכן שברור לכל בן אדם שניגוח שמה זה אומר שהרכב עף לסלעים ונגמר במוות. בוא נגיד שהם זרקו אבנים ולא ענו למשטרה ולכריזה, אז גזר הדין שלהם הוא מוות?".