יואב גלנט נגד משרד הבריאות: "רוצים שהתלמידים יישארו בבית כדי שההורים לא ייצאו"

שר החינוך תקף את מערכת הבריאות וטען כי אינה מציגה את הנתונים האמיתיים. "רוב המאומתים לא נכחו בבתי הספר שבוע לפני הבדיקה".

ערוץ 7 , כ' בטבת תשפ"א

יואב גלנט נגד משרד הבריאות: "רוצים שהתלמידים יישארו בבית כדי שההורים לא ייצאו"-ערוץ 7
יואב גלנט
צילום: נתן ווייל, לע"מ

שר החינוך יואב גלנט מתעקש שלא להשבית את מערכת החינוך למרות הזינוק המשמעותי בהיקף התחלואה בישראל.

נכון להערב (שני), 12,514 תלמידים ו-2,125 עובדי הוראה הינם חיוביים לקורונה, יותר מ-74 אלף ילדים ומורים נמצאים בבידוד וכ-1,050 מוסדות חינוך וגנים סגורים.

בריאיון לחדשות 13 הסביר גלנט מדוע נתוני הנדבקים במערכת הם לאו דווקא מלחיצים כפי שהם נראים. "בין אוקטובר לדצמבר, היו 16 אלף מאומתים במערכת החינוך. 9,000 מתוכם לא נכחו במוסדות כשבוע לפני הבדיקה - כך שהם כלל לא נדבקו בבתי הספר. 5,000 נשאים נוספים לא הדביקו אף אדם אחר במערכת, ואילו 80% מ-2,000 הנותרים הדביקו רק תלמיד אחד".

השר לא התרגש מהמוטציה הבריטית שייתכן כי משפיעה אף יותר על ילדים, והפנה אצבע מאשימה כלפי משרד הבריאות שממשיכים לדרוש את סגירת בתי הספר והגנים: "מערכת הבריאות אומרת היום, 'אנחנו לא יודעים להשתלט על העניינים - מישהו אחר אשם. אנחנו לא יודעים להחזיק את ההורים בבית - אז התלמידים יעשו בייביסיטר הפוך, וישמרו עליהם בבית".

"במשך חודשיים מונעים ממני לעשות בדיקות", טען גלנט. "כבר חודשים שאני מבקש לחסן את המורים - הרי חיסנו כבר חיילים, שוטרים, עובדי נתב"ג ואסירים - אז למה לא מחסנים את המורים?". לדבריו, הטיעון לפי יש מחסור בחיסונים לא משכנע אותו, שכן יש בסך הכול כ-200 אלף מורים בכל מערכת החינוך בישראל. "ביום אחד אפשר לחסן את כולם. איפה סדר העדיפויות?"

מוקדם יותר היום החליטו כמה ראשי רשויות להשבית את מערכת החינוך בערים שלהם, זאת בשל העלייה בתחלואה והעיכוב בהחלטת הממשלה. "מי שעושה את זה - עובר על החוק", הבהיר שר החינוך, שהוסיף כי הוא "לא מציע לעשות זאת. כאשר שוטפים להם את המוח ולא מביאים להם את הנתונים האמיתיים - אז באופן טבעי אנשים חושבים שהקורונה באה לבתי הספר".

"אני חושב שמערכת הבריאות אומרת שהיא לא רוצה להיות אשמה, ויש לה שעיר לעזאזאל - התלמידים", המשיך לתקוף, בין היתר בתגובה לטענות של פרויקטור הקורונה נחמן אש, לפיהן הפתיחה הגורפת של בתי הספר היא שהובילה להתפרצות השלישית. "הם שוגים בגדול ולא מראים את הנתונים".

כשנשאל אם משרד החינוך יקבע כי במהלך הפסח ובחופש הגדול יתקיימו לימודים על חשבון ימי המגפה שבהם התלמידים נשארו בבית, השיב: "הצעתי לעשות מהלכים, אבל יש לנו את ארגוני המורים - והם קליינטים לא פשוטים. אני מקווה שנגיע להסכמה. האם בעיניי זה נכון? התשובה היא כן".