פרופ' אהוד דוידסון: "מתקרבים לשיא התפוסה בבתי החולים"

פרופ' אהוד דוידסון, מנכ"ל קופ"ח 'כללית' מדגיש כי "גם מי שחוסן פעם אחת, עדיין לא חסין מפני הנגיף".

103FM , כ"א בטבת תשפ"א

פרופ' אהוד דוידסון: "מתקרבים לשיא התפוסה בבתי החולים"-ערוץ 7
מחלקת קורונה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

לאחר שמדינת ישראל התחילה לחסן את אזרחיה בחיסונים של חברת התרופות האמריקנית 'פייזר', גם חברת מודרנה הודיעה כי משרד הבריאות הישראלי עתיד לקבל 6 מיליון מנות חיסון מהחברה, שיתחילו להגיע בישראל בסוף חודש ינואר.

פרופ' אהוד דוידסון עדכן בראיון ל-103FM באשר למבצע החיסונים 'לתת כתף' ואמר, "אנחנו נמצאים בעיצומו של מבצע אדיר שצריך להוציא את עם ישראל מהסיוט הזה של שנה. אנחנו מבצעים היום כ-70 אלף חיסונים ביממה, זה מספרים מדהימים. כשתכננו חשבנו שנעשה 40 אלף והנה אנחנו ב-70 אלף. לקראת סופ"ש הזה נסיים כמעט את כל קבוצת התיעדוף שמשרד הבריאות הכריז עליה - בני 60 ומעלה, בכללית כ-850 אלף איש בקבוצה הזאת בכל רחבי הארץ".

הוא התייחס להשפעה הגדולה שיש לקופות החולים על קצב ההתחסנות במדינת ישראל והסביר: "זה די ברור היום שפייזר ובעקבותיה מודרנה באות לישראל דווקא בגלל קיומן של קופות החולים, מערכת קהילתית מאוד מסודרת שנוסדה בעצם על ידי כללית לפני 100 שנה. כי אנחנו מביאים ניסיון על מיליון אנשים. הנתונים שלנו זהים לנתונים של פייזר, לעת הזאת שיעור החיסון מאוד נמוך. גם מי שחוסן בעת הזאת עדיין איננו חסין, זה עומד על אחוזים מאוד קטנים. כנראה יכול להגיע כבר ל-50 אחוז יעילות ב-3 שבועות אחרי החיסון הראשון, אבל אז צריך להחזיק מעמד עוד זמן לא רב כדי להגיע ל-95 אחוזים".

באשר לאפשרות שהוסכם כי ישראל תעביר מידע רפואי לחברות החיסונים בתמורה לקבלת החיסונים במהירות, אמר כי אינו יכול לאשש זאת. עם זאת לדבריו, "אנחנו תמיד מעבירים נתונים למשרד הבריאות על פי חוק, כרגולטור זכותו לקבל כל נתון אדמיניסטרטיבי מקופ"ח. לכל אזרח מישראל יש תיק רפואי ממוחשב לפחות 25 שנה אחורה. אפשר לומר שעד עכשיו לא היה מקרה שניתן להוכיח מוות או אפילו תופעת לוואי משמעותית ממש כתוצאה מהחיסונים".

כמו כן, פרופ' דוידסון התייחס לאפשרות שמערכת הבריאות על סף קריסה. "המערכת מאוד עמוסה, על סף קריסה זה ביטוי שהולך רחוק מדי. אין דבר שבמערכת הבריאות אי אפשר לקלוט חולים. אנחנו מתקרבים לשיא, בגל השני השיא היה באזור 900-800 חולים ואנחנו מאוד קרובים לשם. אני מעריך שיש למערכת עוד אפשרות לקלוט עוד חולים בעוד עשרות אחוזים", אך ציין כי: "ברור שהרווחה במחלקות ויכולת מתן תשומת לב וודאי יורדת".