מחלקת טיפול נמרץ קורונה בבית החולים שיבא תל השומר
מחלקת טיפול נמרץ קורונה בבית החולים שיבא תל השומר צילום: איתן אלחדז/TPS

מנהל היחידה לאונקוגנטיקה במכון הגנטי בבית החולים שיבא, פרופ' איתן פרידמן, טען הבוקר (ג') כי למרות נתוני ההדבקה הגבוהים מאוד, הסגר הצפוי הוא מיותר ואף מזיק.

"אני חושב שסגר זו לא הדרך הנכונה ויש עוד הרבה דברים לעשות לפני. מספר המאומתים איננו מדד לשום דבר. המספרים שעליהם צריך להסתכל זה מספר החולים קשה, המאושפזים, מספר המונשמים או המחוברים לאקמו – והמספרים האלה די יציבים", אמר בראיון לרדיו 'קול חי'.

לדברי פרידמן, "רוב האנשים המוגדרים כמאומתים אינם חולים ואינם מטילים מעמסה על מערכת הבריאות. המחלה אצל ילדים היא בדרך כלל או ללא סימפטומים או קלה מאוד ועד גיל עשר הם כמעט לא מדביקים מבוגרים".

בדבריו הסביר כי הנזק של הסגר הוא לא פחות מההדבקה. "צריך להבין שלסגר יש מחיר בלתי אפשרי שאני בטוח שאנחנו לא צריכים לשלם אותו, יש לזה השפעה הקשה על מצבם הנפשי של אנשים עד סכנת חיים, עלייה בחרדות, עלייה באבטלה שגם לזה יש משמעות בריאותית ועוד".

"יש 2.4 מיליון תלמידים במערכת החינוך, מתוכם פחות מעשרים אלף מאומתים. ברוב בתי הספר יש ילד אחד שנדבק. 85% מההדבקות האלה הם בכלל לא בבתי הספר אלא בבתים. אין דרך טובה יותר לשמור על הילדים מאשר להשאיר את בתי הספר פתוחים".

את דבריו חתם באומרו כי "צריך לזכור שהסגר במקור נועד למנוע קריסה של מערכת הבריאות. אין קריסה כזו כרגע ואנחנו רחוקים משם מרחק רב".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו