יולי אדלשטיין
יולי אדלשטיין צילום: איתן אלחדז/TPS

שר הבריאות יולי אדלשטיין קיים דיון חירום עם בכירי משרדו בעקבות העלייה הדרמטית בתחלואה, מספר שעות לפני ישיבת הממשלה שבה צפויה להתקבל הכרעה על החמרת ההגבלות.

בתדרוך לתקשורת אמר אדלשטיין "אנחנו מבקשים לבנות גשר בין מצב התחלואה הנוראי לבין הצלחת החיסונים. אנחנו נוכל לבנות את הגשר בתנאי אחד שלא נשחק בכאילו. אנחנו צריכים להגיע לסגר מלא במדינה, ללא עבודה שאינה חיונית, עם אפס התקהלויות ועם מערכת חינוך סגורה''.

השר אדלשטיין הסביר: ''רק כך נוכל לעבור את ההתפרצות החדשה ולהגיע למצב שבו מיליוני אזרחים יהיו מחוסנים. אתם מבינים את המחיר של לא לעשות כלום היום. מאות רבות של מתים, עוד אלפים של חולים קשה ועוד עשרות אלפי מאומתים. זה יקרה אם לא נעשה כלום".

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, אמרה כי 65% מאזרחי ישראל נמצאים ביישובים אדומים וכתומים - כאשר לפני חודשיים שיעורם היה 13%. "כל המדינה, כ-95% מהיישובים בישראל נמצאים במקדם הדבקה מעל 1, כל המדינה בהתפשטות. גם בילדים אנחנו רואים את התחלואה. מבחינת החולים הקשים והקריטיים - מספרם הולך ועולה.

''לגבי התחזיות, כל הזמן מאתגרים אותנו והינה ב-6 בדצמבר אמרנו שכך תעלה כמות המאומתים, אנחנו יודעים את זה. כשמקדם ההדבקה הוא 1.25 זה עולה בצורה מאריכים. אנחנו יודעים שזה ימשיך לעלות גם אם נבלום עכשיו. מה שחמור מזה זו התחזית של החולים הקשים והקריטיים - לא רק שהתחזית שלנו התממשה, היא אפילו עלתה".

בחדשות 13 דווח כי שר הביטחון בני גנץ שוחח עם ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש ושינה את עמדתו. כעת גנץ שוקל לתמוך בממשלה בסגירת מערכת החינוך גם בכיתות הנמוכות, כך שכל בתי הספר יושבתו לאלתר, בתנאי שיקבל התחייבות לגבי מועדי החיסונים של עובדי ההוראה והשלמת ימי הלימודים החסרים בפסח ובחופש הגדול.

לדברי מקורביו, התחלואה עולה באופן ברור והמצב במגזר החרדי יוצא מכלל שליטה - כך שלמרות ההתנגשות החזיתית בין נתוני משרד הבריאות לנתוני משרד החינוך, ייתכן שלא יהיה מנוס מהשבתה גורפת.

הבוקר עדכן משרד הבריאות כי 8,308 נדבקים בקורונה אובחנו ביממה האחרונה, שהם 7.6% מ-108,755 בדיקות. עדכן כי עד כה התחסנו 1.37 מיליון ישראלים, מתוכם כמעט 146 אלף אתמול. מניין החולים הפעילים עומד כעת על 55,312, מתוכם 764 במצב קשה, בהם 183 מונשמים ו-225 במצב בינוני. מספר מקרי המוות מסיבוכי המחלה עומד על 3,445.