באנו פחד לגרש: "מפחדת שלא אתחתן לעולם"

פנינה פרייליך תתארח בפרויקט 252 ותחשוף איך לגרש את הפחד מהראש ולעבור את תקופת הדייטים עם אנרגיות ותקווה.

נדב גדליה , כ"א בטבת תשפ"א

באנו פחד לגרש: "מפחדת שלא אתחתן לעולם" -ערוץ 7
אפשר להתחתן באושר גודל
צילום: ISTOCK

פנינה פרייליך, אמא לתשעה וסבתא, שמאמנת בנות רווקות בגילאים שונים לקראת חתונה. "יש המון רווקות שמוצלחות גם בתחום החברתי, שלא מבינות מה לא עובד להן בדייטים", אומרת פנינה.

"אחרי מאות שיחות אימון - זיהיתי דפוסים חוזרים אצל בנות בשלב הדייטים. בקליניקה שלי - אני מלווה את הרווקות יד ביד בתקופת הדייטים הקשוחה, שאין לדעת מתי היא תסתיים, עד האירוסין. הרווקות חיות בפער עצום בין ה'פנים' שרוצה להתחתן, להיות רעיה ואם לבין המציאות - שזה לא קורה.

הפער הזה כואב מאד, ונוספים עליו כאב העלבון, האכזבה והדחיות מקשרים שהסתיימו. קשה שלא ליפול לפסימיות ולפחד הגדול שאולי בחיים זה לא יקרה.

ברביעי הקרוב תעביר פנינה הרצאה בנושא 'ניהול אנרגיות מיטבי בתקופה שוחקת' במסגרת פרוייקט 252. "בהרצאה אדבר על איך להעביר את תקופת הדייטים בצורה טובה, באנרגיות נהדרות ועם הרבה תקוה. אני אדבר על מה כן אפשר לעשות למען עצמך כדי לשמור על אנרגיות טובות שבע"ה מסייעות גם ליצירת קשר אוהב שעולה יפה. כי כשאת באנרגיות טובות באמת – הבחור מרגיש את זה ואת גם מושכת וגם מרגישה אופטימית".

רווקות אינה גזירה משמים

פנינה מאמינה שלכל אחת מגיע להתחתן ולחוות זוגיות מעצימה. "רווקות היא לא גזירה ואפשר להתחתן באושר גודל", אומרת פנינה. "הקב"ה נתן לנו הרבה כלים כדי להצליח בזה. ה' מתכנן ומכונן את הפעולות שלנו ו'בדרך שאדם רוצה לילך - בה מוליכים אותו'. מי שעושה את הפעולות המדויקות במציאות - הקב"ה נותן לו סיוע".

מה לדעתך הבעיה המרכזית שחוסמת רווקות מלהתקדם לעבר השביל המוביל אל החופה?

"אחת הבעיה הקשות ברווקות היא הציור של הבחור האידיאלי שיושב בראש. נוצר מצב שבחורה בדייט נפגשת בו זמנית עם שני בחורים: זה שיושב מולה ובחור אחר, דמיוני, שבמקביל יושב לה בראש. כך יוצא שבמשך הדייט הבחורה בוחנת את הבחור שמולה ביחס לבחור שיושב לה בראש. ההשוואה הזאת לרוב לא מודעת והתוצאה שלה היא שאף בחור לא מספיק טוב וקשה לבחורה להרגיש שמחה בקשר".

בכל זאת, חתונה, לא הגיוני שבחורה מחפשת משהו מסויים?

"זה מקסים שבחורה מבינה את הצרכים שלה ומה יעשה אותה מאושרת. אבל הבעיה היא שהבחורה מגיעה לפגישה ונלחמת במציאות שהקב"ה שברא את העולם עם אנשים שונים. אין מה לעשות: לעולם בחור לא יעמוד בדיוק ברזולוציות של התכונות והמעלות שהבחורה רוצה. ולכן, כשיש רף כל כך מדוייק – בלתי אפשרי דווקא למצוא את 'האחד' הזה".

פנינה מלאה סיפורים כרימון ומשתפת באחד מהסיפורים מעוררי ההשראה הנמצאים באמתחתה. "תשמע סיפור", היא אומרת בעיניים מלמדות. "להודיה, מתאמנת שלי בת 30 היה סוף סוף קשר מדהים. אבל מהרגע הראשון הציק לה משהו בבחור: היא חלמה על בחור שמאמין באידיאלים שלה; המשפחה שלה מחוברת מאוד לארץ ישראל והוא - עירוניסט שבחיים לא היה ביו"ש. כשהיא נסערת מעוד פינוי - זה עובר לידו והוא לא מבין אותה בכלל. היא הייתה חסומה ולא הצליחה להתקדם עוד בקשר לכיוון אירוסין, למרות החיבור המדהים ביניהם".

"הודיה שמה את הערך של בחור שמחובר לא"י - במקום גבוה. עכשיו יקרה אחד מהשניים: או שהיא תעשה עבודה פנימית של מוכנות לחיות עם החסרון הזה אצלו, כי אפשר לחיות חיים מאושרים גם אם יש שוני בנושא הזה של החיבור לא"י. או שהיא תבין שחיבור לא"י זה אידיאל שנחשב קריטי עבורה, היא תעזוב אותו ומעתה ואילך לא תצא עם עירוניסטים. את העבודה הפנימית הזו הודיה תהיה חייבת לעשות תמיד, כי גם עם הבחור הבא, בשלב כלשהוא יצוץ חסרון שתמיד יישאר ברקע".

אז את אומרת בעצם שאין מנוס מ'להתפשר'?

"אני אומרת ככה: נכון שלא באתם מאותו בית גידול אבל אפשר להתחבר ולהגיע לאהבה עצומה, אם תתמקדי במספר דברים שעליהם את לא מוותרת וזהו. כל היתר - יהיה נחמד אם יהיה, אבל לא קריטי. ככה אמורים לפעול. להגדיר את הקריטי ולא להתפשר עליו בכלל ולהשיל את מה שפחות חשוב מתוך הבנה שעלינו ללמוד לחיות בשלום ובטוב עם החיסרון, כי זאת המציאות שהקב"ה ברא. אנחנו מברכים: "בורא נפשות רבות וחסרונן". מי שמפתחת את השריר הזה של לחיות עם חיסרון בשלום - מצליחה למצוא בחור שעושה אותה מאושרת – למרות שהוא לא בדיוק לפי הציור הראשוני שהיה לה בראש".

הרצאתה של המאמנת פנינה פרייליך בנושא: 'ניהול אנרגיות מיטבי בתקופה שוחקת' תשודר במסגרת 'פרויקט 252' ביום רביעי הקרוב, כ"ב טבת (6.1.2020), בשעה 21:00.

להצטרפות לפרויקט 252 לחצו כאן.