שנה לחיסול סולימאני - איראן מאיימת

התקווה האיראנית לשינוי מדיניות בבית הלבן מובילה למיקוד האיומים לנקמה על חיסול סולימאני לעברה של ישראל. כוננות זהירה באמירויות.

תגיות: אירן
שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב בטבת תשפ"א

שנה לחיסול סולימאני - איראן מאיימת-ערוץ 7
הלוויתו של סולימאני
צילום: רויטרס

בימים אלה מלאה שנה לחיסולו של קסאם סולימאני, מי שהיה אחראי לפעילות משמרות המהפכה בעולם. על האיומים שמגיעים מאיראן בעקבות התאריך שוחחנו עם המזרחן ד"ר דרור מנור.

"האיראנים מנהלים מלחמת תעמולה שבה הם אומרים הרבה מאוד דברים. זה בא לידי ביטוי גם בחיזבאללה שהוא ארגון בת של האיראנים, ומהם אנחנו שומעים הרבה איומים על פגיעה בישראל בציונים וביהודים בעולם".

ד"ר מנור מוסיף ומציין כי "החיסול של סולימאני באיראן פגע באופן מאוד קשה במאמצי האיראנים להשתלט על מקומות בעולם בכלל ובפרט בעולם המוסלמי ולכן מלחמת התעמולה גוברת. כך יהיה בכל שנה כשהם יציינו את התאריך הזה ולכן יש הרבה איומים כלפי ישראל, ארה"ב ומדינות המערב".

"תמיד יש רצון מסוים לפגוע בישראלים וביהודים, ולכן ארגוני הביון נמצאים עם אצבע על ההדק", אומר ד"ר מנור ומציין כי עם זאת קיים הבדל משמעותי בין אופי האיומים האיראניים כלפי ישראל לבין אלו המופנים לעבר ארה"ב, וזאת בשל חילופי השלטון שם. "יש הרבה איומים על ארה"ב, אבל האיראנים יודעים שהם חייבים את ארה"ב כי אולי ממשל ביידן יסלול להם את הדרך להכרה מחודשת בהסכם הגרעין. הם מחכים להתפתחויות וליום שבו טראמפ יעזוב את הבית הלבן בתקווה שאז הכול יתהפך והמצב יהיה הרבה יותר טוב עבורם בהיבט הכלכלי ובהיבט הסנקציות".

התקווה הזו גורמת לאיראנים לשקול מחדש את האיומים שהם משגרים לעבר ארה"ב. לעומת זאת ישראל היא מטרה נוחה בהרבה, ויתכן שבה הם משלימים את ליטרת האיומים שהם חשים מחוייבים לשגר בעקבות חיסול סולימאני. "לעומת זאת ישראל היא מטרה קרובה ונוחה יותר עבורם. לכן הם מחפשים הפעלת גורמים במדינות חברות שלהם לפעול נגד ישראל. לכן ישראלים שמגיעים לדובאי בחריין וכו' צריכים להיזהר וגם האבטחה המקומית יודעת שצריך מאוד להיזהר. יש באיחוד האמירויות אזורים מסוימים שבהם יש הרבה גולים איראנים ואזרחי איראן שבאים לחופשות ותענוגות ויתכן שיסתננו איתם גם גורמי טרור איראניים".

איחוד האמירויות, מסביר ד"ר מנור, לא יכול למנוע מאיראנים להגיע לאותם אתרי נופש מאחר וחשוב לאמירתים לשמור על נייטראליות יחסית ולא להיות עוינים לאיראנים, "כי הם יודעים שבעתיד יתכן והם יצטרכו מהם טובות הנאה וסיוע בדברים מסוימים".

"יש אזהרות לישראלים שלא להסתובב באופן חופשי במקומות שיש בהם איראנים", אומר מנור ומעריך כי כוחות הביטחון במדינות הללו מייצרים הגנה ואבטחה מרחוק לתיירים ישראליים. "לפני כינון השלום כשישראלים היו מבקרים שם היו מצמידים מאבטח. אלה היו חוקי המקום. יתכן וזה הוסר בעקבות ההסכמים, אבל ניתן לשער שיש שם לא מעט דברים חשאיים שבהם שירותי הביטחון מבטיחים שיהיה שם שקט".