התחלה בקצב איטי. חיסון נגד קורונה
התחלה בקצב איטי. חיסון נגד קורונה צילום: Yonatan Sindel/Flash90

כמו בישראל, גם מדינות רבות בעולם החלו בימים האחרונים לחסן את אזרחיהן נגד נגיף הקורונה.

אולם, סקירה עולמית מראה כי קצב החיסונים והמחסור שנרשם במדינות רבות במנות חיסון הובילו לפיגור משמעותי לעומת התוכניות המוקדמות.

בארה"ב חולקו למדינות השונות 17.5 מיליון מנות חיסון של פייזר ומודרנה, אלא שעד היום נעשה שימוש ב-4.2 מיליון מנות חיסון בלבד. על פי התוכנית המקורית, עד סוף 2020 קיוו הרשויות בארה"ב לחסן 20 מיליון בני אדם, כך שמדובר בפיגור משמעותי.

במקומות רבים נרשמו תלונות על אי סדר, ארגון לקוי, חוסר באנשי מקצוע, ובלבול עקב העובדה כי כמעט בכל מדינה קיבלו הרשויות המקומיות הוראה לדאוג באופן עצמאי לשינוע החיסונים.

עם זאת, בימים האחרונים נרשמה עלייה בכמות החיסונים היומית, מה שמעניק לדברי המומחה למחלות זיהומיות אנתוני פאוצ'י "ניצוץ של תקווה".

בסין, שם התפרצה המגיפה לראשונה, עבדו על פיתוח חיסון מקומי שקיבל אישור מהרשויות הרפואיות המקומיות בשבוע שעבר. 4.5 מיליון סינים קיבלו את מנת החיסון הראשונה מתוצרת מקומית עוד לפני האישור הרגולטורי, ובימים הקרובים מקווים בסין להגביר באופן משמעותי את קצב החיסון ולצורך כך הקימו אלפי נקודות חיסון, כאשר בבייג'ינג בלבד הוקמו 220 נקודות חיסון.

הרשויות בסין הודיעו כי הכוונה היא לחסן 50 מיליון בני אדם עד חודש פברואר, ובינתיים הצליחו למכור למדינות נוספות את החיסון הסיני, ביניהן פקיסטן.

בהודו, שם פגעה המגיפה בצורה קשה במיוחד עם מעל 10 מיליון נדבקים, אישרו הרשויות בשבוע שעבר את השימוש בחיסון של אסטרה-זנקה ואוניברסיטת אוקספורד, יחד עם חיסון מקומי שפותח בחודשים האחרונים. הרשויות בהודו מתכוונות לחסן 300 מיליון עובדי מערכת הרפואה, קשישים ואנשים בקבוצות סיכון גבוהות עד לחודש אוגוסט הקרוב.

בהודו פועלים כמה ממפעלי יצור החיסונים הגדולים בעולם, מה שמעניק למדינת הענק יתרון באספקה מהירה של החיסון.

במדינות אירופה התמונה מעט פסימית יותר. האיחוד האירופי רכש מאות מיליוני מנות חיסון שיחולקו באופן שווה בין 27 מדינות הגוש האירופי. מיד לאחר חג המולד החלו במדינות האיחוד האירופי לחסן את עובדי מערכת הרפואה, אולם החיסונים מגיעים בכמויות קטנות יחסית כך שמבצע החיסונים מתקדם באופן איטי יחסית לחלקים אחרים בעולם. בעקבות זאת, שוקלות מדינות באיחוד האירופי ללכת בדרכה של בריטניה ולדחות את הענקת מנת החיסון השנייה ולהתמקד כעת במנת החיסון הראשונה בלבד.

בדרום אפריקה, שנפגעה גם היא בצורה קשה מהמגיפה על מעל למיליון נדבקים, נאבקים על מנת לקבל מספיק מנות חיסון מהחברות השונות. פייזר ואסטרה-זנקה הודיעו כי יספקו מנות חיסון לדרום אפריקה, אולם כרגע נראה כי כמות החיסונים תספיק רק ל-10 אחוזים מהאוכלוסיה המקומית. בדרום אפריקה גם מקווים כי החיסונים יתנו מענה לגרסה החדשה של הנגיף שהתפרצה לאחרונה במדינה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו