פרופסור נדב דוידוביץ': "אנחנו הולכים לכמה שבועות קשים מאוד"

פרופסור נדב דוידוביץ' מעריך שהידוק הסגר בלתי נמנע וגורס שיש לנהל אותו אחרת מהסגרים הקודמים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"א בטבת תשפ"א

פרופסור נדב דוידוביץ': "אנחנו הולכים לכמה שבועות קשים מאוד"-ערוץ 7
המשטרה אוכפת את הסגר
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הממשלה התכנסה אחר הצהריים במטרה להחליט על הטלת סגר נוסף על האזרחים כדי להוריד את התחלואה באופן משמעותי.

פרופ' נדב דוידוביץ', ראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון וחבר בצוות המייעץ לממשלה במשבר הקורונה אומר שמשמעות הידוק הסגר היא הודאה בכישלון.

"היינו יכולים להימנע מהסגר הזה, גם עם בדיקות ממוקדות והתעסקות נכונה עם מי שחוזרים מחו"ל וכמובן במניעת התקהלויות. חבל לי שאנחנו מגיעים למצב של תחלואה גבוהה וכשבמקביל יש לנו הצלחה מסחררת עם החיסונים", אומר דוידוביץ' בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "מספר מקרי התחלואה הגבוה מצריך אותנו להידוק ההגבלות אך לדעתי לא צריך להגיע לסגר מוחלט. זה מאוד מתסכל, כי לסגר יש השפעות קשות מבחינה כלכלית ונפשית. צריך לראות כיצד מונעים התקהלויות, כיצד מפעילים את בתי הספר בצורה חכמה יותר, איך עושים בדיקות של תוכנית 'מגן חינוך' שלצערי לא התפתחו נכון ובעיקר איך שומרים על עצמנו בזמן שהחיסונים כאן".

לדעתו יש לנהל את הסגר בחוכמה. "אני לא חושב שהגעה לסגר היא אידיאולוגיה. בעיני גם את הסגרים הקודמים ניתן היה למנוע. ראינו שבסגר השני היו לנו תוצאות טובות. צריך למנוע התקהלויות בעזרת נאמני קורונה והרשויות המקומיות. גם להפעלת בתי ספר יש ערך מאוד חשוב בפני עצמו וכנראה שנצטרך להפעיל את התיכונים בצורה אחרת. אנחנו גם צריכים לפעול בצורה דיפרנציאלית. יש בתי ספר שנערכו בהן בדיקות ורוב התוצאות שליליות ובבתי ספר כאלה אפשר ללמוד".

"הסגר השלישי יהיה קשה מאוד מבחינת ההיענות וזה דבר שצריך לקחת בחשבון", הוא מוסיף.

לשאלה עד כמה המוטציה הבריטית והמוטציה הדרום אפריקאית צריכות להדאיג אותנו הוא עונה, "נושא המוטציות מצוי במעקב בכל העולם. נכון לעכשיו נראה שהמוטציה הבריטית גורמת להדבקה גדולה הרבה יותר. מבחינת החיסונים, לא נראה שהדבר משפיע, אבל הכל דורש מעקב. אנחנו מקווים שהמוטציות לא יביאו בסופו של דבר למצב שהמגפה הזו תמשיך להתפשט בעולם".

"המוטציה מדביקה יותר מהר אבל לא נראה שהיא גורמת למחלה קשה יותר. אם ההדבקה תהיה גבוהה יותר אנחנו עלולים לראות יותר מקרים קשים שמגיעים לבתי החולים. אנחנו מדברים על מקרים קשים ומוות אבל אני רואה הרבה פעמים שאנשים צעירים שחלו בצורה קלה אחר כך מגיעים למרפאות וההחלמה שלהם לטווח הארוך קשה יותר".

"אני חושב שהולכים להיות עכשיו כמה שבועות מאוד קשים. החיסון הוא בהחלט שובר שיוויון. אני מאוד מקווה שנצליח להביא את המנות של פייזר יותר מהר ממה שחשבנו ושיחד עם החיסונים של מודרנה זה יאפשר לחסן את כל המדינה. מכל העולם פונים כדי לדעת איך הצלחנו עם החיסונים. החיסונים מאפשרים לנו לחשוב שבעוד כמה חודשים הכל ייראה אחרת, אבל צריך לראות האם החיסונים – לצד מניעת מקרי מוות ותחלואה קשה – מונעים הדבקה של אנשים אחרים. זו שאלה מרכזית שתקבע איך ייראו פני הדברים בהמשך", מסכם פרופ' דוידוביץ'.