הסכנות של "קורונה ארוכה"

סקר חדש מגלה כי רבים ממחלימי הקורונה אינם יכולים לעבוד גם חצי שנה לאחר שנדבקו. הנשאלים דיווחו על 205 תסמינים שונים

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"א בטבת תשפ"א

הסכנות של "קורונה ארוכה"-ערוץ 7
קורונה
צילום: ISTOCK

בעוד מרבית האנשים שנדבקו בקורונה יחלימו ממנה בתוך מספר שבועות או יחוו תסמינים קלים בלבד, אחוז גדול מהנדבקים מדווחים כי אינם יכולים לחזור לעבודה ולשגרת החיים המלאה גם חצי שנה לאחר שאובחנו כחולים.

סקר חדש וענק שבוצע על ידי אימפריאל קולג' בלונדון בדק 3762 בני אדם בגילאי 18 עד 80 המתגוררים על פני 56 מדינות ברחבי העולם, שהתבקשו לענות על 57 שאלות שונות הנוגעות לקשיים שחוו כתוצאה מההידבקות בקורונה.

על פי התשובות מתברר כי הנשאלים דיווחו על 205 תסמינים שונים המתפזרים על פני 10 איברי גוף שונים. 66 מהתסמינים נמשכו לאורך תקופה ארוכה שנמשכה אפילו שבעה חודשים לאחר ההידבקות ומנעה מהחולים חזרה לעבודה ולשגרת החיים הרגילה.

הנשאלים היו חולים שנדבקו לפני חודש יוני האחרון, על מנת לבדוק את אורף השפעת התסמינים על חייהם למספר חודשים, ואשר המחלה שלהם נמשכה לפחות 28 ימים. 65 אחוזים מהנשאלים דיווחו כי התסמינים העיקריים ובהם עייפות, חולשה, כאבי שרירים, נדודי שינה, קוצר נשימה, סחרחורות, בעיות בדיבור וכאבי ראש נמשכו לאורך שישה חודשים לפחות.

86 אחוזים אמרו כי "התסמינים חזרו שוב ושוב" לאחר פעילות פיזית או מתח נפשי. 85 אחוזים גם סיפרו כי סבלו מתסמינים נוירולוגיים ובהם פגיעה בזיכרון ותפקוד קוגנטיבי לקוי. 22 אחוזים מהנשאלים לא חזרו כלל לעבודה במשך שישה חודשים, בעוד 45 אחוזים נאלצו לעבוד הרבה פחות עקב מצבם הנפשי והרפואי.

בדיקות נוילורוגיות הצביעו על פגיעה נוירולוגית קשה בקרב אנשים שחוו את מחלת הקורונה בצורה קשה יותר, מה שהוביל לקריאות לפיקוח נוירולוגי הדוק יותר על מחלימי הקורונה.