פרופ' אשר כהן: בנט עלול להיפגע מעיסוק בציונות הדתית

פרופ' אשר כהן מעריך שמפלגת ימינה עלולה לספוג נזק אלקטורלי אם תתמקד זמן רב מדי בחיבור הציונות הדתית.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"א בטבת תשפ"א

פרופ' אשר כהן: בנט עלול להיפגע מעיסוק בציונות הדתית-ערוץ 7
נפתלי בנט
צילום: Sraya Diamant/Flash90

פרופ' אשר כהן, ראש בית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר אילן מעריך שמפלגת ימינה עלולה לספוג נזק אלקטורלי אם תמשיך לעסוק לאורך זמן בנעשה במפלגות הציונות הדתית.

"תמיד צריך לעסוק בפוליטיקה ולהרכיב רשימות. עם זאת, מימד הזמן הוא קריטי. נפתלי בנט הולך על קו כלל ישראלי ומתמקד בסוגיות הקורונה. אם הוא מקדיש לפוליטיקה של הציונות הדתית כמה ימים, זה הגיוני וברור ואחרי זה יוצאים לקמפיין. אבל אם בנט יישאר בנישה הזו הרבה זמן, יהיה קשה לשכנע את הציבור שהוא לא כזה. גדעון סער הרי מחכה לתייג את ימינה כמפלגת נישה. צריך עד סוף השבוע הזה לסגור דברים. אם זה יתחיל להימרח לשבוע הבא ולהגשת הרשימות יווצר נזק שיהיה קשה מאוד לתקן", אומר כהן בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "זו תהיה ירייה גדולה ברגל אם זה יימשך עוד שבוע ועוד שבוע, כי לפעמים עצם הויכוח, הופך את המפלגה לנישתית מגזרית בגלל המצב הזה. התמשכות הויכוחים תפגע קשה מאוד בימינה. כמובן יהיה משא ומתן על הרכבת הרשימה. אם הוא יסתיים תוך זמן קצר ויהיה גם ברור שזו לא רשימה שהיא נישתית ציונית-דתית – הנזק יתוקן. צריך להבין שהרשימה לא תוכל להיות ציונית דתית, כשרק איילת שקד תהיה הנציגה של הציבור חובש כיפת השמיים. כי הרכב המצביעים של ימינה לפי הסקרים יש בו רוב למצביעים החילוניים. מי שחושב שהרוב בסקרים הם אנשי הציונות הדתית – טועה".

"המפלגה צריכה לייצג את הקו של בנט שאומר שהיא כלל ישראלית. בלי זה תיווצר סתירה. פעם אחת כולם הלכו על ראש של משהו חדש מתחיל ולמרות שהרשימה כללה רק את איילת שקד היו כמה מנדטים לא דתיים – כשהמפלגה קיבלה 12 מנדטים. אני לא יודע מה יקרה הפעם אם לא תהיה ייצוגיות ברורה מאוד שמשקפת את הרכב התומכים", מוסיף כהן.

לדעתו, מצביעי הציונות הדתית אינם מעוניינים ברובם במפלגה מגזרית. "מהסקר שנעשה באחרונה על ידי ד"ר עדו ליברמן בציבור הציוני-דתי, שההעדפה למפלגה מגזרית אינה נתמכת אפילו על ידי שליש מהציבור. הציונות הדתית אומרת בעצם שהיא לא רוצה מפלגה מגזרית. כל מפלגה ציונית-דתית שתקום, לפחות על פי הבדיקות שנעשו ופורסמו בחודש-חודשיים האחרונים, במקרה הטוב מתנדנדת על קצה אחוז החסימה וייתכן שהיא אפילו תראה אותו מלמטה. אז מה עשינו במהלך כזה?".

"רוב הרשימות בישראל הן רשימות רב מפלגתיות. אחוז החסימה הכריח בעבר הרבה גורמים להתאחד, כי מפלגות נישה שמתקשות להגיע לאחוז החסימה, לא יכולות להיות עצמאיות לבד. אפשר להיכנס לתוך רשימה רב מפלגתית. הרי גם ימינה היא כזו. הבית היהודי יכול להיכנס לשותפות כזו אבל מגיע לו נציג אחד בגלל גודלו. אם היה פוטנציאל למפלגה ציונית-דתית כמו המפד"ל בזמנו, היה רואים שהם רחוקים מאחוז החסימה עם לפחות 6-7 מנדטים אבל אין מגמה כזו והיא לא נראית בשום סקר. לכן הפיתרון הוא רשימה רב מפלגתית", הוא מסכם.