יוני בן מנחם: ההסכם שיקדם נורמליזציה עם קטאר?

הפרשן יוני בן מנחם מעריך שהסכם הפיוס בין קטאר וסעודיה יכול להועיל לישראל וגם להוביל לברית אסטרטגית נגד איראן

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"א בטבת תשפ"א

יוני בן מנחם: ההסכם שיקדם נורמליזציה עם קטאר?-ערוץ 7
יוני בן מנחם
צילום: פלאש 90

קטאר וסעודיה יחתמו על הסכם היסטורי שיסיים סכסוך שהיה בשנים האחרונות בין מדינות המפרץ והושג בתיווך אמריקני.

יוני בן מנחם, פרשן לענייני ערבים וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה מסביר שעד שאין חתימה רשמית, צריך להמתין ולראות מה משמעות המהלך.

"אנחנו עדיין לא יודעים מה בדיוק כולל ההסכם. ביום חמישי תגיע לטקס החתימה משלחת אמריקנית שתיווכה בין הצדדים בראשות ג'ארד קושנר ואבי ברקוביץ'. בינתיים סעודיה הודיעה שפתחה את המרחב האווירי שלה לטיסות מקטאר וכן פתחה את הגבולות האווירים והימיים. היום התכנסה בסעודיה ועידת מועצת מדינות המפרץ ושם אמורים לדון בהסכם. מלך סעודיה, הזמין את שליט קטאר לועידה וההזמנה התקבלה". אומר בן מנחם לערוץ 7.

לדבריו, "זה לא רק סכסוך שהיה במשך שלוש וחצי שנים בין סעודיה לקטאר. אלא סכסוך בין הרביעיה הערבית – מצרים, סעודיה, איחוד האמירויות ובחריין – לבין קטאר. זה היה סכסוך קשה מאוד שהביא לחרם ומצור מצד מדינות אלה על הקטארים. הרביעיה הערבית הציבו 13 תנאים להסרת החרם ולא ברור אילו מהם יתמלאו בהסכם הנוכחי".

"הסיבות שהרביעיה הערבית הטילה את החרם הזה הן בגלל תמיכתה של קטאר בטרור והמחסה שהיא נותנת למנהיגי האחים המוסלמים. בנוסף היא מתערבת בתוך מדינות ערב ומסכסכת ביניהן וההפעלה של ערוץ אל ג'זירה שמסית ומסכסך במזרח התיכון. יש להניח שאם ההסכם ייחתם, הערוץ הזה יעבור שינוי משמעותי וימתן את עמדתו גם לגבי מצרים, גם לגבי סעודיה ואפילו כלפי ישראל".

"מה אנחנו מרוויחים מזה? הסכם כזה עלול לקרב את הנורמליזציה של ישראל עם סעודיה וקטאר, משום שמאחרי הלחץ האמריקני בנושא יש מאמץ להקים ברית אזורית נגד איראן. סעודיה כנראה תצטרף אבל לקטאר יש יחסים טובים עם איראן וקיים ספק לגבי זה", מוסיף בן מנחם.

"פרשנים בעולם הערבי אומרים שמדובר במהלך מתוחכם מאוד של דונלד טראמפ נגד איראן. כי כתוצאה מהפתיחה של השמיים בסעודיה, קטאר לא תזדקק למרחב האווירי של איראן כפי שנהגה בשנים האחרונות תוך תשלום של כ-100 מיליון דולרים. אם הם יחזרו לטוס בחינם בשמי סעודיה, איראן תפסיד 100 מיליון דולרים וטראמפ בעצם גורם עוד נזק כלכלי לאיראנים לצד הסנקציות הקשות שהטיל על המדינה", הוא מסכם.