יהודייה ובתה שחולצו מכפר ערבי
יהודייה ובתה שחולצו מכפר ערבי צילום: עמותת "יד לאחים"

לקראת פתיחת שנת 2021 פרסם המרכז למדיניות הגירה ישראלית נתונים שנשענים על נתוני הלמ"ס המראים כי ישנו שיא שלילי בהגירת יהודים לישראל – 33.8% בלבד מכלל העולים הם יהודים. בנוסף, רוב העולים מכוח השבות השנה מוגדרים כלא יהודים.

הרב שמואל ליפשיץ מעמותת 'יד לאחים' אומר כי מצב זה עלול לגרום לתופעה מדאיגה מאוד בה אחוזי ההתבוללות בישראל עשויים לעלות.

"יש בכך אמירה דרמטית במונחים דמוגרפיים יהודיים והדבר הופך למגמה. בשנה שבה רוב ההגירה אינה יהודית – זה אומר שנכנסו לכאן עשרות אלפי לא יהודים – ומבחינת התבוללות בארץ – זו מכה קשה למרקם החיים היהודיים בישראל", אומר הרב ליפשיץ בראיון לערוץ 7.

לדבריו "זה מעורר מחשבות מטרידות גם על העלייה וגם עלינו כאן בארץ. האם אנחנו נותנים את דעתנו על כל הערכים של עם ישראל ולשאלה האם חשבנו שהיא מקום מוגן ליהודים. כשהעלייה משיגה רוב של לא יהודים זו מכה קשה לחיים היהודיים כאן. כל זה מצטרף לעשרות פניות שאנחנו מקבלים בעמותה על מקרי נישואין שעניינם התבוללות שבדרך כלל גורמת לסבל רב. אם מצטרפים לכל זה רבבות עולים שאינם יהודים זה דבר חמור ביותר".

"נהוג לחשוב שסכנת ההתבוללות מתרחשת בעיקר בחו"ל, אבל הנתונים המדאיגים שפרסם הלמ"ס הוכיחו שההתבוללות כאן בישראל ובאופן מתגבר, לצערנו היא רק הולכת ומתעצמת", הוא מוסיף.

אז מה נכון לעשות כדי לתקן את המצב? "צריך לתקן את חוק השבות בצורה חד משמעית. אנחנו ארגון א-פוליטי ואני בטוח שחלק ניכר מהציבור בישראל תומך בעמדתנו. יש פוליטיקאים שכבר הבינו ועושים רבות בנושא. יש חובה לעשות תיקון בחוק שיש בו בעצם חור באותה 'גדר הפרדה' ערכית ורוחנית שמחזיקה אותנו כאן בארץ ומייצרת את ההמשך שלנו כעם ישראל".

"אני יכול לציין את ח"כ בצלאל סמוטריץ' שניסה לקדם תיקון בחוק הנכד וצריך לדעתי צעד משמעותי אף יותר. לומר בקול רם שכל החיים שלנו כאן נשענים על אדני ההלכה היהודית ויש לקבוע שיהודי הוא מי שעל פי ההלכה נחשב כזה. ברגע שיש גדר כזו שעוצרת את העם שלנו מלהתבולל המצב יהיה טוב יותר.

“בחו"ל מדובר בנתוני התבוללות עצומים וקהילות שמאבדות את הזהות, סטודנטים יהודיים שמתבוללים באלפים. כשזה מגיע לישראל זה ממש כמו פיגוע רוחני שמתרחש כל הזמן. אנחנו מפסידים מדי יום יהודים ברחבי העולם ועכשיו גם בארץ. במקביל צריך להיאבק גם בארץ וגם בעולם על חינוך יהודי והעמקת הזהות היהודית", מסכם הרב ליפשיץ.