כדורגל בעידן קורונה
כדורגל בעידן קורונה iStock

מכה קשה או המתקת הגלולה המרה? הספורט המקצועני יופסק לאלתר גם הוא במהלך הסגר הקרוב, כך הוחלט לאחר שיחות רבות שנערכו הלילה (בין שלישי לרביעי).

במשרד הבריאות התעקשו כי על אף הנזק הכלכלי, המקצועי וקיום המשחקים בשטח פתוח ותחת הגבלות מחמירות של בידוד ביתי ויציאה לאימונים ומשחקים בלבד, חובה גם על הספורט הישראלי להקפיא את פעילותו בזמן הסגר הקרוב שיחל ביום חמישי בחצות, כמו כל המשק הישראלי.

לאחר לחצים רבים מצידם של משרד הספורט ומנהלות הליגות בכדורגל ובכדורסל, הסכימו במשרד הבריאות לאפשר את המשך האימונים של הקבוצות והספורטאים המקצועניים, דבר שיאפשר להם לחזור לפעילות מלאה ולקיים משחקים מיד עם סיום הסגר, מה שלא היה בכל הפעמים הקודמות שהוחלט על סגר בשל התפרצות והתפשטות נגיף הקורונה.

אמש, העבירה מנהלת הליגות בכדורגל מכתב לראש הממשלה נתניהו, שר הבריאות אדלשטיין ושר התרבות והספורט טרופר, בו ציינו את משמעות החלת סגר גם על קבוצות הכדורגל המקצועניות.

במכתבם ציינו כי החלת סגר משמעותה מכת מוות כלכלית, מקצועית, בריאותית ותדמיתית לכדורגל הישראלי על כל מרכיביו.

"בכל רחבי העולם, במהלך כל העונה הנוכחית לרוב בימים אלו, כולל אנגליה החווה התפשטות של המחלה ואת השלכות המוטציה, הליגות ממשיכות, לא עצרו ולא עוצרות גם במקרה של סגרים כלליים, מקומיים, ליליים וכו'", נכתב במכתב המנהלת.

"עקב העצירה בסגר הקודם, אנחנו כבר כיום נמצאים בפיגור אל מול לוחות הזמנים הבינלאומיים. כל עצירה נוספת של הליגות שלנו תוביל לתוצאות הרסניות מבחינה ספורטיבית, משפטית ומסחרית לרבות חשש שלא נוכל לסיים את העונה ולשבץ את הקבוצות במפעל אופ"א. המצב העונה שונה מהותית מהעונה הקודמת בה פעילות העולם כולו נעצרה ויכולנו להשלים את הפעילות.

כמו כן, כל שחקני ואנשי הצוות של הקבוצות בבידוד ביתי מלא. גזרנו עליהם חובת בידוד ביתי למעט יציאה למשחקים ואימונים החל מתחילת העונה וזאת בשונה מכלל אזרחי ישראל.
קיום הפעילות שלנו נעשה בשטח פתוח ולא בחללים סגורים. גם אנשי משרד הבריאות מעידים שאחוז ההידבקות באזור פתוח נמוך מאוד וזאת בנוסף להיותם ספורטאים צעירים וכו'".

עוד נכתב כי "עצירת הפעילות תביא לקריסה של הענף ולנזקים כלכליים עצומים לרבות הסכנות שתיארתי בתחילת ההודעה ומעבר לכך הקבוצות צריכות כחודש הכנה לחזרה לשגרה וגם אז קיימת חשיפה גבוהה לפציעות עקב עומסים פיזיולוגיים עצומים".

גם במנהלת ליגת העל בכדורסל התריעו מפני סגירת הענף, גם אם זה למשך 10 ימים בלבד כאשר שם אמרו כי מדובר במכה קשה לענף וחשש גדול מעזיבת שחקנים זרים.

בסופו של דבר, הוחלט לאפשר את המשך קיום האימונים של הקבוצות כסדרן, זאת בשל העובדה כי מדובר באימון בקפסולות שיאפשרו את קטיעת שרשרת ההדבקה במקרה של הימצאות שחקן חיובי לנגיף ובשל העובדה כי הם אינם באים במגע עם אדם אחר.

בשתי המנהלות קיבלו באכזבה כמובן את ההחלטה להטיל גם עליהם סגר, אך התעודדו לפחות מהעובדה כי אפשר יהיה להמשיך את שגרת האימונים, כאשר במשרד הבריאות התחייבו גם כי הקפאת הפעילות תהיה למשך שבועיים בלבד, זאת גם אם הממשלה תחליט להאריך את זמן הסגר.

על פי ההערכות, נראה כי מחזורי משחקים רבים ייקבעו לאמצע השבוע בכדי לאפשר את סיום העונה בלוחות הזמנים אשר תוכננו מראש וגם ככה נמרחו בשל נגיף הקורונה.