אושוויץ
אושוויץצילום: ISTOCK

צניחה דרמטית במספר המבקרים במחנה ההשמדה הגרמני על אדמת פולין.

רק 502 אלף בני אדם ביקרו בשנה האחרונה במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, לעומת שיא של 2.1 מיליון מבקרים שביקרו במחנה בשנת 2019.

הסיבה העיקרית לירידה המשמעותית במספר המבקרים היא כמובן מגיפת הקורונה והעובדה כי המחנה נותר סגור במשך חמישה חודשים בשנה החולפת, כמו גם הירידה הדרמטית במספר הטיסות והתיירים שהגיעו לפולין בשנה שעברה.

מרבית המבקרים שהגיעו למחנה, 83 אחוזים, השתמשו בשרותי המדריכים המקומיים בשפות השונות על מנת לסייר בין הביתנים והתצוגות וללמוד על הזוועות שהתרחשו במקום.

בין המבקרים היו 3000 צעירים מכל רחבי העולם שלקחו חלק בביקור חד יומי על מנת ללמוד על ההיסטוריה של מחנה ההשמדה.

בעקבות המגבלות שהוטלו עקב מגיפת הקורונה, נותר מחנה אושוויץ-בירקנאו סגור למבקרים במשך חמישה חודשים בשנה החולפת, ומספר המבקרים בחללים הסגורים צומצם באופן משמעותי.

"שנת 2020 היתה שנה קשה במיוחד. המוזיאון היה סגור למבקרים במשך מספר חודשים. זהו מצב חסר תקדים וחריג לחלוטין. הירידה הדרמטית במספר המבקרים גרמה לשפל חמור בתקציב המוזיאון שהביא להפסקת השקעות, פעילויות ופרוייקטים רבים שהיו בעדיפות גבוהה. אנו מביעים את תודתנו הכנה לכל אדם, מוסד וארגון שתמכו בנו כלכלית במצב קשה זה", אמר מנהל מוזיאון אושוויץ-בירקנאו, ד"ר פיוטר ציווינסקי.

מנהל התוכניות החינוכיות במוזיאון, אנדז'יי קצורז'יק, סיפר כי "נאלצנו להעביר לאינטרנט כמה תוכניות ופרוייקטים חינוכיים. למרבה הצער, היינו צריכים לבטל כמה פרוייקטים משמעותיים או לדחות את יישומם למועד אחר. מה שהכי כואב הוא חוסר היכולת לקבל מבקרים במוזיאון".

ראשי מוזיאון אושוויץ-בירקנאו פנו בבקשה לתמיכה כספית להמשך פעילות המוזיאון שנפגע בצורה כלכלית קשה בשנה החולפת כתוצאה מהירידה הדרמטית במספר המבקרים.