גדעון סער ילך עם מרצ? "סיסמאות של בלפור"

זאב אלקין בראיון לרדיו 103FM: "נתניהו לא יהיה מסוגל להקים עוד ממשלה. הדבר היחיד שהוא יכול לעשות זה להוביל אותנו לעוד בחירות".

103FM , כ"ב בטבת תשפ"א

השר זאב אלקין
השר זאב אלקין
צילום: ערוץ 7

האם ''תקווה חדשה'' בראשות גדעון סער יכולה להוות אלטרנטיבה שלטונית אמיתית לנתניהו? על פי הסקרים המפלגה החדשה לא מצליחה להתרומם ונדמה כי רק איחוד עם ימינה ישנה את התמונה הפוליטית.

השר לשעבר זאב אלקין שוחח עם ינון מגל ובן כספית סביב ההתפתחויות במערכת הפוליטית.

אלקין התייחס לעזיבתו הדרמטית את מפלגת הליכוד, וחבירתו לגדעון סער במפלגת תקווה חדשה. הוא הודה שראש הממשלה נתניהו הוא אדם מוכשר ורווי הישגים, אבל למרות הכול הוא לא יכול להמשיך ולכהן בתפקידו.

"תהליך ההפנמה, שלמרות כל החוזקות שלו, השינוי שעובר בזמן האחרון במסגרתו השיקולים האישיים גוברים על השיקולים הלאומיים בתהליך טרגי, הוא תהליך הפנמה לא פשוט", אמר.

אלקין הסביר כי "זה הכי קל להישאר איפה שאתה נמצא. יכולתי להיבחר עוד 20 שנה. אני הגעתי למסקנה מאוד קשה, כמו תהליך גירושים שלוקח זמן להפנים שאין סיכוי לתקן, וזה לא פשוט הפרידה הזאת לא מנתניהו כאדם ובטח מהליכוד כמפלגה, אבל בסוף אתה מבין שאתה לא יכול להישיר מבט לציבור ולהגיד תצביעו לנתניהו. לכן מה שעשיתי זה לא גנבתי את המנדט, החזרתי אותו באותו רגע שהגעתי למסקנה. אנחנו לא הצטרפנו לגוש השמאל".

אלקין סיפר כי נועד עם נתניהו לפני כחודש, "תיארתי לו לאן אנחנו הולכים, ולמה אני חושב שהבחירות לא טובות למדינה, ולא לו. ראיתי את התגובה שלו ואני יודע איך אפשר היה למנוע את הבחירות - כל השאר זה משחק האשמות.

''פעם היו דברים שלא יכולת להעלות על הדעת שיקרו, אני תמיד נזכר בדוגמה שהיה חוק ששותפים קואליציוניים שלנו לחצו להעביר ואני כיו"ר קואליציה היה לי נוח לתמוך בזה. הוא אמר לי - יגידו לך לאכול חזיר תאכל? אמרתי לא, זה נגד הדת שלי. אז הוא אמר לי זה נגד הדת שלי, אני לא מוכן בגלל לחץ של השותפים, לכן שפשפתי עיניים לא רק על עצם העובדה שאין תקציב אלא הפשרה שהציעו להצביע עליה – שתוך שבועיים יעבירו תקציב מדינה בלי חוק הסדרים. הציבור לא מבין את המשמעות – 3 שנים בלי רפורמות".

לטענתו, ברגע שהשותפים של נתניהו יבינו שאין לו אפשרות להרכיב ממשלה הם יחברו אליו ולגדעון סער: "כל השותפים של בנימין נתניהו, תרשמו מה שאני אומר, ברגע שיראו שאין לו ולא תהיה לו יכולת להקים ממשלה ירצו להיות בממשלה בראשותנו. אנחנו נקים ממשלה וממשלה יציבה. הדבר היחיד שהוא יוכל להציע זה עוד מערכת בחירות".

באשר לאידיאולוגיה שמנחה את המפלגה, אמר: "גדעון סער מהריאיון הראשון אמר שהוא נגד מדינה פלסטינית, לא שמעתי אמירה ברורה כזאת מנתניהו. אנחנו לא מסתירים את מי שאנחנו, שמים את העמדות שלנו בצורה ברורה. לא שינינו את עורנו לאור המעבר בלי קשר למי שמצביע לנו. אנחנו הולכים לבנות תנועה רחבה".

באשר לאפשרות שתוקם קואליציה עם מרצ, אמר אלקין: "אפשר לחזור על הסיסמה הזאת של בלפור, זה לא הופך לאמת. מרצ אמרו שהם לא רוצים, לכן זה רק במוח הקודח של מישהו בבלפור. כרגע אנחנו עוסקים באמון הציבור. אנחנו נעמיד פה ממשלה יציבה שסופסוף תיתן רוגע לאזרחי מדינת ישראל ולא בחירות כל חצי שנה".