הדרך של בנט לבלפור עוברת בישראל השנייה

הסקרים האחרונים וההיסטוריה הפוליטית מלמדים כי על מנת להיות מפלגת שלטון על ימינה ונפתלי בנט להגדיל את הבייס ולפנות לקהלים חדשים.

איציק כהן , כ"ב בטבת תשפ"א

איציק כהן
איציק כהן
צילום: ישראל וויל

ממציאות של סקרים מחמיאים שניבאו לימינה מעל 20 מנדטים, נחתו בנט וסמוטריץ' על ממוצע סקרים שנע בין 12-14 מנדטים שמשקפים בפועל את האלקטורט המקסימלי של הציונות הדתית על כלל רבדיה.

הקמת המפלגה החדשה בראשות גדעון סער ובעקבותיה צניחתה המהירה של ימינה מעידים על כמות מנדטים פריכים גדולה במיוחד שחנתה במפלגה וחיכתה להזדמנות הראשונה לעזוב את החניון לטובת מפלגת ימין חילונית ממלכתית.

בתור מועמד שמחשיב עצמו כמתאים לראשות ממשלת ישראל, על בנט להגדיל את הבייס שלו ולפנות לקהלים חדשים. הקהל הטבעי ביותר למפלגת ימינה אחרי הציבור הדתי לאומי על שלל גווניו הוא הציבור המכונה "ישראל השנייה", אותו ציבור שבזכותו שומר הליכוד באופן קונסיסטנטי לאורך שנים על בסיס מצביעים איתן ויציב.

בעבר ניסה נפתלי בנט לפנות לקהל מסורתי מזרחי והציע שריון לשחקן בית"ר המיתולוגי אלי אוחנה. הרציונל הוא פשוט – אלי אוחנה נתפס כסמל להערצה בקרב ציבור מזרחי מסורתי גדול, כשהסוף כידוע נגמר בכישלון חרוץ בשל התנגדות חריפה שעורר המהלך מבית. יתרה מכך, הניסיון לשריין את אוחנה בבית היהודי ולחשוב שזה מה שיוביל לנהירת קהל מסורתי למפלגת הציונות הדתית הוא ניסיון עקר שמעיד על חוסר הבנה של הציבור המסורתי שראה במהלך ניסיון ציני מתנשא למשוך את ההמון המזרחי לקלפי בשל הערצתו לכוכב כדורגל, גדול ככל שיהיה.

אנשי ישראל השנייה הם ברובם אנשים מסורתיים, מזרחיים, ימניים, פקחים ונאמנים שמהווים סמל לאהבת העם והארץ בפשטות ובנעימות. רבים מהם מצביעים ליכוד, ש"ס וכל מפלגה שיודעת לדבר אליהם בגובה העיניים וללא התנשאות. בנימין נתניהו לא גדל במעברות ולמרות זאת במהלך השנים ידע להתחבר לציבור המסורתי שהפך את הליכוד לביתו הטבעי. זה נכון שתנועת הליכוד קלטה אליה את הציבור הזה עם המהפך ב- 77 בהובלת בגין ועדיין נתניהו מצליח להמשיך ולשמר את הציבור המסורתי מזרחי.

רבים מהציבור המסורתי מזרחי תופס את הציונות הדתית כציבור אליטיסטי ומתנשא. על הציונות הדתית ומנהיגיה להשקיע באמת בציבור המסורתי מזרחי שמהווה פוטנציאל אדיר להרחבת השורות. השינוי מתחיל מתוך הבית, בערים וביישובים עצמם - אם בחיזוק התיכונים הממלכתיים דתיים, אם באגפים לתרבות תורנית שצריכים להעניק תרבות גם לקהלים שאינם נמנים עם "הציונות הדתית הקלאסית", או בחובתם של חברי מועצת העיר לצאת מאזורי הנוחות ולקחת חלק פעיל גם באירועים של בתי כנסת וקהילות של יוצאי עדות המזרח.

לצד זאת, על הציונות הדתית ומנהיגיו להביע הזדהות עם מאבקים ואתגרים המעסיקים את אנשי ישראל השנייה. בכיוון הנכון הולך בצלאל סמוטריץ' שלאחרונה ביקר מספר פעמים בדרום תל אביב. אגב, מנגד, דורון אברהמי ממובילי המחאה כנגד המסתננים הגיע להפגנה בדרישה לפתוח בחקירה על מותו של אהוביה סנדק ז"ל.

גם בנושא השריונים על ראשי ימינה לדייק ולקבל החלטה מושכלת. יש לשריין דמות שנערצת בקרב הציבור המזרחי מסורתי, אך מעבר לכך שמביאה איתה גם עומק. לו הייתי נותן להם עצה הייתי אומר להם לחשוב בכיוון של צביקה יחזקאלי, טל אוחנה או אביב אלוש.

השילוב של כלל הדברים יוריד חסמים, יחבר את מפלגת ימינה לישראל השנייה בצורה אמיתית ואותנטית ויגדיל באופן משמעותי את הבייס המצומצם של המפלגה. באופן הזה יגדיל נפתלי בנט באופן משמעותי את סיכוייו להיות ראש הממשלה, גם אם לא בבחירות הקרובות.

איציק כהן, יועץ תקשורת לשעבר