הטרור החדש: מטעני חבלה בדרך לחוות בודדים

בזכות ערנותו של תושב החווה נמנע פיגוע בשיטה חדשה שאימצו המחבלים, מלכוד שבילי הגישה לחוות. השומר יו"ש: המדינה מפקירה את החקלאים

ערוץ 7 , כ"ב בטבת תשפ"א

הטרור החדש: מטעני חבלה בדרך לחוות בודדים-ערוץ 7
המטענים שנמצאו בדרך לחווה
צילום: השומר יו"ש

ביום ראשון האחרון בשעות הלילה המאוחרות, בחוות בודדים הממוקמת ממזרח לאלון מורה בירידות לבקעת הירדן, בעל החווה, שהיה ער, שמע רעש חשוד, קולות של מים זורמים מכיוונה המזרחי של החווה.

כאשר הגיע למקום, הוא הבחין בצינור המים שהיה חתוך ומיד יצא בעקבות הפורעים. כשחזר דרך הציר שמקיף את החווה, הוא הבחין בגל של אבנים על ציר הגישה, כאשר חוט דק מקשר ביניהם. למרות העייפות, בתושייה ובנחישות, הוא מיד הבין שזו עלולה להיות מלכודת של מטעני חבלה.

כוחות הביטחון הוקפצו למקום וגילו שם מטען, שכוון להתפוצץ עם ניתוק או תזוזת החוט ונטרלו את המטענים.

לדברי ארגון השומר יו"ש, הפועל להגן ביטחונית על החקלאים, מדובר בשיטה חדשה שמתחילה להתפשט בשטח, מטענים שמוטמנים על צירי הגישה, מתפוצצים מרעידות של רכב. מדובר במטענים רבי עוצמה שיכולים היו לקרוע כל רכב ולהרוג. מטעני צינור מסוכנים בעיקר בשל הקלות שבה ניתן להשיג את הרכיבים הדרושים להרכבתם.

בארגון מספרים כי בראש השנה האחרון, הונח מטען חבלה על ציר הגישה של חוות בודדים בסמוך ליישוב נווה צוף ובנס לא היו נפגעים בנפש. "בתקופה האחרונה אנו שמים לב לתופעה מדאיגה מאוד - התגברותה של פעילות חבלנית עוינת ע"י מטעני חבלה. ישנה הסתה מצד הרשות הפלסטינית על כל חוות הבודדים וזה ניכר בשטח", סיפר אביחי סוויסה מנהל הפעילות בארגון.

לדבריו "המדיניות הרופסת נותנת רוח גבית ואומץ לפגוע ולרצוח. הענישה לא מפחידה את הפורעים, ובחוות נוספות מתחילה תופעה של מטענים וזה מעיד על היחלשות הצבא במקום. הגיע הזמן לייצר הרתעה וענישה שתמנע את הרצון והמוטיבציה לבצע פיגוע".

לאור המצב הביטחוני הרגיש, ארגון השומר יו"ש, שנותן מענה לחקלאים באופן שוטף, מתגבר בימים אלו בכוחות נוספים במיקומים אסטרטגים, בפעילויות מנע על מנת לייצר ההרתעה ולחזק את תחושת הביטחון לחקלאים שמונעים בגופם את הרצח הבא. לדברי מאיר ברטלר מראשי הארגון המדינה מפקירה את החקלאים והם נמצאים כעת כמעט לבדם במאבק על עתיד האדמות ביהודה ושומרון.