דרור אידר
דרור אידר צילום: דריו בורגרטה

שגריר ישראל באיטליה דרור אידר שוחח עם אראל סג"ל ואבי יששכרוף על המצב במדינה בתקופה האחרונה.

בהמשך, ביקש לספר עד כמה איטליה נושאת עיניים לעבר ישראל נוכח מבצע החיסונים המוצלח שהחל כאן.

''אז נכון, אנחנו לא מתמודדים עם מספרים אסטרונומיים כמו במהלך חודש מרץ, אבל רק ביממה החולפת כ־670 איש הלכו לעולמם לאחר שנדבקו בנגיף, ולצערנו מדובר בסדר גודל דומה כל יום'', תיאר אידר.

גם עכשיו, בתקופת החג באיטליה, המדינה עדיין אדומה, ולמרות שהסגר עתיד להסתיים משרד הבריאות האיטלקי עדיין מודאג בגלל מקדם ההדבקה הגבולי שעתיד לגרום לה להישאר אדומה.

"אנחנו בסגר, אבל לא כמו בחודש מרץ", אמר אידר, "אנשים לא יכולים לעשות מסיבות או אירועים משפחתיים גדולים, ובתי הקפה ומקומות הבילוי עדיין סגורים". בהמשך ביקש לספר על חוויותיו במדינה כעיתונאי לשעבר, והוא הביא ניתוח מעניין של ההבדלים בין הערים הצהובות לאדומות באיטליה.

"יצא שבתקופת הסגר נסעתי פעמיים לטורינו, ואז ראיתי באמת מה זה אזור צהוב ומה זה אדום", סיפר אידר. "באותה התקופה טורינו ומילאנו היו אדומות, בעוד רומא הייתה צהובה. דרכה של טורינו היו שוממות לגמרי, גם שדה התעופה, שלדעתי זה אחד הדברים הכי עצובים. כשנחתנו ברומא ראינו שיש קצת יותר תנועה, ואפילו בתי קפה פתוחים.

''תראו, זו איטליה, זו רומא, והיא בנויה על למעלה מ־40 מיליון תיירים בשנה, אבל השנה אין להם את זה. מבחינת החיסונים איטליה קיבלה 240 אלף חיסונים, ולא כולם חוסנו עדיין. אגב, קראתי מאמר מאוד מעניין היום ששואל מה הסוד של ישראל שהיא הצליחה לחסן כל כך מהר. המסקנה שלהם הייתה 'תחיי מדינת הלאום'. זאת אומרת שישראל כזו קטנה, אבל בכל זאת מצליחה להזיז את הדברים בצורה מהירה יותר".