ראובן ריבלין
ראובן ריבלין צילום: מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין קיבל לידיו את "ההערכה האסטרטגית לישראל" של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) לשנת 2020-2021.

ההערכה הוצגה באופן מקוון על ידי ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) אלוף (מיל') עמוס ידלין.

חוקרות וחוקרי המכון הציגו לנשיא את הסוגיות הביטחוניות והמדיניות המהותיות לישראל בפרוס שנת 2021 כפי שעלו מניתוח שערכו במכון.

עם תום הסקירה התייחס הנשיא לכך שהערכת המכון מתפרסמת בתום שנה קשה - של מגפה שהביאה לאבדן חיים יקרים, ופגיעה כלכלית, חברתית, נפשית ואישית, כאשר לצד האתגרים והאיומים החיצוניים לביטחון הלאומי, ישראל ניצבת בפני אתגרים פנימיים רבים ומורכבים.

הנשיא ציין כי הדו"ח מקיף ומרשים, וערכו לא מתמצה בתמונת האיומים שהוא משרטט אלא בהיותו הערכה אסטרטגית כוללת שנוגעת במכלול המרכיבים המשפיעים על חוסננו הלאומי.

הנשיא אמר עוד כי: "הדו"ח חשוב גם לחוסנה של הדמוקרטיה הישראלית, בהיותו דו"ח חשוף ופתוח שמאפשר לכול אזרח בישראל לעמוד באופן עצמאי על האתגרים המשמעותיים בפניהם אנחנו ניצבים בעת הזו. בהקדמה להערכה מציינים העורכים כי 'נוסף לסקירת האתגרים - הנכונים למדינת ישראל, יש להידרש לאפשרויות ההתמודדות עימם'. בכך אתם רומזים לנו שיש מענה לאיומים. בכול אתגר חבויים גם הפתח והתקווה להזדמנות חדשה. אי וודאות היא תמיד פתח לסיכונים, אבל גם לסיכויים – ולהזדמנויות חדשות. אנחנו צריכים להתמודד עם הסיכונים - ולנצל את ההזדמנויות."

בהמשך ביקש הנשיא להדגיש שתי הערות מתוך הדו"ח, הראשונה מתייחסת לצורך הדחוף בשיקום האמון בין אזרחי ישראל למדינה ואמר כי: "אמון זה נפגע בשנה האחרונה - בצורה קשה, אולי אפילו אנושה. ההערה השנייה מתייחסת לבחירות הקרבות, ולשבר הפוליטי והחברתי המתמשך. זו מערכת בחירות רביעית בתוך שנתיים, והאחרונה שלי, כנשיא.

''בהנחה שהאיום הבריאותי יוסר מעלינו בקרוב ואני מקווה שכך יהיה, החברה הישראלית תזדקק באופן דחוף לממשלה יציבה, מתפקדת, שתעסוק בראש ובראשונה בשיקום המשק והכלכלה, בפערים החברתיים ובשבר – בשבר הגדול שיש בחברה הישראלית, בין איש אחד לרעהו. יהיה עליה לעסוק בשנאת החינם שמטלטלת - את יסודות החוסן הלאומי שלנו.

''באם לא תקום ממשלה יציבה, חובת האחריות נופלת על כתפיהם של חברי הכנסת, מכלל המפלגות, שיצטרכו להציג לאזרחי ישראל פתרון חוקי או פוליטי אחר ליציאה מהמשבר המתמשך. כפי שאמר איינשטיין, זה לא כל כך חכם לחזור שוב ושוב על אותה הפעולה, ולבקש שהתוצאות יהיו שונות," הדגיש הנשיא והודה לחוקרי וחוקרות המכון על דאגתם לחוסנה של המדינה.