עניין אישי עם ח"כ משה ארבל

חבר כנסת מטעם ש"ס, רב קהילה ועורך דין. נשוי לקרן, אב לחמישה, תושב פתח תקווה

רבקי גולדפינגר , כ"ג בטבת תשפ"א | עודכן: 11:21

עניין אישי עם ח"כ משה ארבל-ערוץ 7
ח"כ משה ארבל
צילום: שלומי יוסף

התחלה/ לפני 37 שנים. נולד וגדל בפתח תקווה. הרביעי מתוך שבעה אחים ואחיות.

אבא/ רחמים (67). במשך שנים רבות היה יהלומן, אבל עקב המשבר הגדול בענף בשנת 1991 שינה כיוון והתפנה לעשייה ציבורית. "אבא אדם מאוד יסודי ורציני עם מוסר עבודה, מאוד משפחתי ותמיד הוא שם בשבילנו".

אמא/ אילנה (66), עקרת בית. "שנים ספורות הייתה גננת בגן ילדים, אבל את כל השנים הקדישה לחינוך ולגידול שלנו. אישה אצילית, גידלה לנתינה ואהבה. אמא מבשלת מעולה. היא מכניסה אהבה בכל דבר שהיא עושה".

איש ציבור/ האב מונה למנהל האגף לתרבות תורנית בעיריית פתח תקווה, ושימש סגן וממלא מקום יו"ר המועצה הדתית בעיר מטעם ש"ס. "במובנים מסוימים אפשר לומר שהשליחות הציבורית תמיד פיעמה בו".

לקיחת אחריות/ "כשאבא כיהן כסגן ראש המועצה הדתית, בכל שביעי של פסח היינו צועדים יחד קילומטרים עד לאזורי התעשייה של פתח תקווה כדי לבדוק ולוודא שחלילה לא התחילו באפיית חמץ עוד לפני צאת החג. היו משגיחי כשרות ורבנים שהיו אחראים על כך, אבל אבא תמיד הגדיל ראש ועשה הכול ביסודיות. האכפתיות ולקיחת האחריות אצלו הן דוגמה ומופת בשבילי".

תשמור עלינו פשוטים/ "גדלתי בבית פשוט עם המון חום ואהבה, בלי נסיעות לחו"ל ומותרות. לא הרגשנו שחסר לנו משהו. הייתה צניעות ופשטות נעימה, ופניות מאוד גדולה לנו הילדים".

פסיפס/ "אחי הבכור למד בישיבת בני עקיבא נחלים ובאור עציון, אבל עם הקמתה של תנועת ש"ס הבית הלך והתחרד. אני כבר למדתי במוסדות חינוך חרדיים. כתוצאה מכך, הבית שלי הוא בית שיש בו את כל הגוונים. אני מאמין שהחרדיות המזרחית היא מגוונת, היא מכילה וסובלנית והמשפחה שלי היא פסיפס יפהפה".

מאתגר/ "עד כיתה ה' הייתי מהתלמידים שיותר אתגרו את המערכת. ההורים שלי כבר הכירו את הדרך לבית הספר. יום אחד היה מעשה קונדס בכיתה ובאופן אוטומטי האצבע המאשימה הופנתה כלפיי. האשימו אותי במשהו שלא עשיתי, אבל הייתי כל כך רגיל שמאשימים אותי שנשארתי אדיש, אפילו לא טרחתי לומר שזה לא אני".

התפנית/ "כשהתברר למחנך שבמקרה הזה אני חף מפשע, הוא נעמד בכיתה והודיע בדרמטיות שבטעות האשמנו תלמיד על מעשה שלא הוא עשה. עם לחלוחית בעין הוא ביקש ממני סליחה לפני כל הכיתה. זו הייתה סליחה אמיתית מהלב, שהצליחה להחזיר לי את האמון מחדש. מאז הפכתי למצטיין הכיתה. מדהים כמה כוח יש במילה אחת של מחנך".

איפה הלב/ למד בישיבה קטנה 'נחלת דוד' בעיר. "אחד הרבנים שם היה הרב יששכר אנסבכר, שקדן ומתמיד עצום. המצב הרפואי שלו אילץ אותו להגיע לישיבה במונית ואני ליוויתי אותו בנסיעות. הייתי בן 14. באחת הפעמים עלינו על מונית והנהג שם מוזיקה לועזית בפול ווליום. הרגשתי לא נעים מהרב וכל הנסיעה התלבטתי אם להעיר לנהג. כשירדנו מהמונית הסתבר לי שהרב שקע כל כך בלימוד, שאפילו לא שם לב למוזיקה. זה היה שיעור עצום באיפה הלב צריך להיות".

כבוד הרב/ כשהיה בן 17, לאחד מחבריו הייתה דירה של סבו בירושלים והם התארחו שם בשבתות. שם זכה להכיר את הרב שלום משאש זצ"ל. "התברר לנו שהרב בזקנותו מתקשה להגיע לבית הכנסת בשבתות, והתבקשנו לארגן אצלו מניין בבית. ככה התחברתי לרב, שכיהן כרב הראשי של ירושלים והיה רבה הראשי של מרוקו לשעבר. זכיתי ממנו לקרבה מיוחדת. הוא אהב אותי כמו נכד".

דוגמה ומופת/ "זו הייתה הזדמנות מיוחדת בשבילי לשמש תלמיד חכם. 'גדול שימושה יותר מלימודה'. ראיתי מה זו הנהגה של אדם גדול בפעולות הכי פשוטות של החיים. הייתה לו אהבת ישראל עצומה, הוא היה נגיש לכולם ועם אופי נוח לבריות. הרב השפיע עליי מאוד ועד היום אני הולך עם המון חוויות מאותה תקופה".

מנהל קרן/ לאחר פטירתו של הרב משאש שימש כמנכ"ל מכון 'כתר שלום' להוצאת כתביו. "עשינו כמה פרויקטים לזכרו, כולל הוצאה לאור של כתביו. לטעמי, הפסיקה הספרדית שלו לא זכתה לתהודה שהיא ראויה לה. הייתה בהנהגה שלו מתינות ספרדית. אם באמת רוצים להבין איך בונים חברה בריאה שמכילה ניגודיות וחיה בשלום עם דעות שונות, יש בפסיקה של הרב עולם מופלא שכדאי לעיין בו".

החצי השני/ בגיל 19 וחצי נישא לקרן (36), פקידה. "אמא מסורה לחמשת ילדינו, מכילה בסבלנות את השיגעון שלי לעסוק בצורכי ציבור. שלי ושלכם שלה הוא".

הנחת/ חמישה. נעמה הבכורה בת 16, חגי בן 13, גילי בת 12, הדס בת תשע ומלאכי הקטן בן שלוש. "הם האושר הגדול של חיי, לפני העשייה הציבורית ואחריה. לפני הכול זה הם".

אברך/ לאחר נישואיו למד בכולל אברכים 'מדרש הרמב"ם' במשך חמש שנים והוסמך לרבנות. משם פנה ללימודי משפטים במכללה האקדמית קריית אונו. "רציתי לעסוק ברבנות בלי לקבל תמורה". סיים תואר ראשון במשפטים ותואר שני בהצטיינות. התמחה בבית משפט השלום ברמלה.

יועץ משפטי/ מיד אחרי שהוסמך לעריכת דין הוצע לו להיות יועץ חקיקה של חבר הכנסת הרב יואב בן צור מש"ס ויועץ משפטי של הסיעה. "נכנסתי לתפקיד בכנסת ה־19. שר הרווחה היה מאיר כהן, שקידם את ועדת אלאלוף למלחמה בעוני בישראל. לקחתי כל המלצה מהדו"ח והפכתי להצעת חוק, וכך כל שבוע העלינו להצבעה את הצעת החוק. זה היה תרגיל אופוזיציוני מבריק, כי שר הרווחה נאלץ בכל שבוע לעלות לבימת הכנסת ולנמק למה הוא דוחה חוק מהמלצות הוועדה שהוא עצמו המליץ עליה".

מרגש/ אחת ההצלחות שהוא גאה בהן באופן מיוחד היא קידום החוק לאבחון פסיכו-דידקטי לילדים נזקקים. "החוק מחייב את המדינה לממן אבחונים פסיכו-דידקטיים לילדים ממשפחות מצוקה. זה יכול להציל נשמות ולעזור לילד לצאת ממסלול של עוני ומצוקה".

אדוני השר/ לאחר שנה וחצי כיועץ חקיקה ויועץ משפטי של הסיעה, מונה לראש המטה של שר הפנים דאז, השר אריה דרעי. "הכרתי מנהיג בעל יכולות יוצאות מהכלל, שמסוגל לעבור על קובץ אקסל ולזכור נתונים לפרטי פרטים. מוח אנליטי וחד. לא פעם נשארתי פעור פה מהיכולות שלו".

ההצעה/ "לאחר שלוש שנים אינטנסיביות הוצע לי להשתלב במשרד עורכי דין וביקשתי את ברכת הדרך מהבוס, השר אריה דרעי. הוא נועץ עם מועצת החכמים של ש"ס וחזר אליי עם הצעה להשתלב במקום השביעי ברשימת ש"ס לכנסת. זו הייתה מבחינתי הזדמנות להשפיע ונתתי את הסכמתי. המעבר מתפקיד ראש מטה של שר כל כך דומיננטי לעבודת הכנסת היה טבעי".

לכנסת/ מכהן כחבר כנסת מהכנסת ה־23. בנוסף לכך משמש כסגן יושב ראש הכנסת וחבר בוועדת הפנים ובוועדה לקידום מעמד האישה. "זו זכות גדולה מבחינתי, ולא מובנת מאליה בכלל".

ש"ס/ "זו תנועה שמספרת סיפור משמעותי להרבה מאוד אנשים, והסיפור קריטי גם היום. אם בקרב אנשי הסגל באקדמיה בישראל יש רק תשעה אחוזים מזרחיים, או שבת לא מתקבלת לסמינר כי סבתא שלה לא נולדה בארץ הנכונה, אז אנחנו במצב שדורש תיקון. העובדה שיש כתובת לטיפול בעניין ותנועה שפועלת בשטח ומרימה מוסדות חינוך מעולים לא פחות – אומרת שאנחנו בדרך לתיקון עולם. החלום שלי הוא שלא יהיה צורך במפלגה סקטוריאלית עדתית, אבל לצערי אנחנו עדיין לא שם".

פניות הציבור/ כחבר כנסת הוא מקבל פניות רבות מהציבור, אחת הוא לא ישכח לעולם. "לפני כמה חודשים קיבלתי פנייה מאבא לבן יחיד, שפנה אליי בבקשה דחופה לראות את בנו החייל. בגלל הקורונה הוא לא ראה אותו כבר חמישים יום והגעגועים היו קשים. האבא ביקש בכל לשון של בקשה שאפנה למפקד של הבן".

הפגישה האחרונה/ "שוחחתי עם המפקד הישיר של הבן ולשמחתי הוא אישר לאב להגיע ביום שישי. האב הנרגש הביא לבן עוגת גבינה פירורים שהוא אהב, הם ישבו יחד במשך שעות, הצטלמו ודיברו. בראשון לפנות בוקר הבן, עמית בן יגאל הי"ד, נהרג בפעילות מבצעית. רק תארי לך שלא היינו עוזרים לברוך האבא לפגוש את עמית. המקרה הזה לימד אותי עד כמה חשוב להתייחס ברצינות לכל פנייה".

רבנות קהילה/ רב קהילת 'בית אליהו' בשכונת אם המושבות בפתח תקווה. "קהילה מופלאה של אנשים אוהבי ומכבדי תורה ולומדיה. אתגרי הקורונה לא פסחו גם עלינו, אבל הצלחנו לפעול לפי הנחיות משרד הבריאות ולשמור על אחדות הקהילה. למרות העבודה הציבורית השואבת, בשבת זוכים להשלים את הפערים בתורה ותפילה ודיבוק חברים".

אם זה לא היה המסלול/ "העולם המשפטי הוא חלק מרכזי בחיי. חולם על מערכת משפטית ברמה גבוהה בלי לוותר על קוצו של יו"ד בהלכה".

במגרש הביתי:

הבוקר שלי/ בשש וחצי קפה שותה מגורען של בוקר, ומתפלל שחרית במניין קורונה מתחת לבית. בין סגר לסגר מפזר את הילדים במוסדות החינוך. נשאב לעבודת הכנסת בדרך כלל החל מתשע וחצי בבוקר ועד השעות הקטנות של הלילה. תוך כדי חוטף רגעים ללימוד גמרא והלכה, "כדי שלא יעבור חלילה יום בלי לימוד תורה משיבת נפש".

פלייליסט/ יונתן רזאל, אביתר בנאי, ובזמנים שהלב פתוח אז אפילו משה חבושה לצד יצחק מאיר הלפגוט.

השבת שלי/ "מתנה גאונית. שבת קודש מאפשרת לדייק את עצמנו ולהיות קשובים למי ולמה שבאמת חשוב. שיחות עם הילדים, יום ללימוד תורה, מנוחה וקדושה".

דמות מופת/ מרן הרב עובדיה יוסף זצ״ל. "מלבד התרומה העצומה שלו לעולם התורני וההלכתי, הרב תרם תרומה מכרעת לזקיפות הקומה של יהדות ספרד ולמוביליות חברתית".

מפחיד אותי/ מלחמת אחים.

משאלה/ "שממלכתיות לא תהיה מילה גסה. ושנראה כל אחד מעלת חברינו ולא חסרונם".

כשאהיה גדול/ "להשלים את לימודי הדוקטורט במשפטים".

לתגובות: rivki@besheva.co.il