רק בגלל הרוח

דברי תמיכה להנהגת מפלגה ציונית דתית חדשה בידי בצלאל סמוטריץ'.

הרבנית ד"ר חנה קטן , כ"ב בטבת תשפ"א

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: Noam Rivkin Fenton/Flash90

אלברט איינשטיין כתב פעם, במכתב לבנו אדוארד: "החיים, זה כמו לרכב על אופניים: אתה צריך להתקדם כל הזמן מבלי לעצור, כדי לא לאבד את שיווי המשקל."

כמה הוא צודק. הציבור הדתי והתורני נושא על שכמותיו ההולכות ומתרחבות סרבלים מאד יוקרתיים. הוא הולך ומתקדם בצעדי ענק בכל התחומים של העשייה הציבורית והלאומית - בתורה, בחינוך, בתרבות, ברפואה, בצבא, בחסד, בהנדסה, בהייטק, במשפט, ועוד. אבל אין לכך ביטוי במפה הפוליטית

הדבר הזה חייב להשתנות

שנים רבות זכיתי לשמש כחברה במרכז הבית היהודי. ראיתי בשותפות הזו זכות ואחריות גדולים. הרוח הגדולה ועולם הערכים של הציונות הדתית, היו והינם חלק מתפיסת עולמי. תורה ומדינה, זהות יהודית ועשייה חברתית חברו להם יחד והובילו אותי לרצות לממש אותם במסגרת חברות במרכז המפלגה הדתית לאומית .

אולם העיתים השתנו. לצערי, הבית יהודי כיום אינה עוד מפלגה שמצדיקה את קיומה העצמאי. התמיכה הציבורית הדלה, חוסר ההצלחה של המנגנון המפלגתי לייצר הליך סדור וצודק של בחירת מועמדים, יכולת מוגבלת מאוד בקידום תהליכים ערכיים ומעשיים בגזרה הארצית והמוניציפלית, מעמידים את ההצדקה לקיומה כמפלגה עצמאית בספק גדול.

יש אלטרנטיבה

במקביל לבית יהודי, התקדמה והתבגרה המפלגה האחות, האיחוד הלאומי. כיום, מבחינת סט הערכים והיעדים המעשיים, המפלגות האלו משקפות זהות כמעט מוחלטת. תורה וארץ ישראל, גאולה, חברה, משפחה, צבא וזהות יהודית, כל אלו נושאים שעל סדר יומן של שתי המפלגות. מבחינה מעשית מי שקידם באפקטיביות הגדולה ביותר ובבהירות הגדולה ביותר בשנים האחרונות את הערכים והמגמות שאני שותפה להם, היה יו"ר האיחוד הלאומי חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ'. הוא בולט כביצועיסט פרגמטי וכשרוני הן בחקיקה הן בתפקידו כשר התחבורה והן בדאגתו למוסדות של הציונות הדתית מחד גיסא, וכאידאולוג רהוט ובהיר מאידך גיסא.

מציאות זו הובילה אותי למסקנה, כי על הבית היהודי לחבור לאיחוד הלאומי, תחת הנהגתו של בצלאל סמוטריץ'. חיבור זה ייתר את המנגנונים המפלגתיים הנפרדים, וכך תוכל הבית היהודי להפוך יחד עם האיחוד הלאומי להיות שוב מובילה את ערכיה של הציונות הדתית. הרוח הגדולה של תורת ארץ ישראל, ראויה למפלגה אחת גדולה ויעילה. האיחוד הלאומי והבית היהודי תחת הנהגתו של בצלאל.

מהן התכונות שמאפיינות מנהיג? אפשר להתבונן על משה רבנו, שבפרשתנו נבחר להנהיג את העם. למנהיג דרושים ענווה, מסירות, דבקות במטרה, אידיאליזם, וחזון. בצלאל ניחן בתכונות האלו, והוא הוכיח את עצמו כנציג נאמן של הציונות הדתית בראש המפלגה.

איינשטיין הוסיף ואמר בהזדמנות אחרת- "עיקר מהותו וערכו של היחיד אינו בזכות היותו יצור מובדל, אלא בזכות היותו חלק מציבור אנושי גדול."

בצלאל- אנחנו מבקשים שתעזור לנו לעלות קומה- רק בגלל הרוח.