המומחה לארה"ב פרופ' איתן גלבוע: "טראמפ שונא לוזרים - והתנהג כלוזר גדול"

פרופ' איתן גלבוע: ההפגנות בארה"ב הן כשל אבטחתי חמור, אך הדמוקרטיה ניצחה. הרפובליקנים יצטרכו לבחור בין טראמפיזם לערכים מסורתיים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשפ"א

המומחה לארה"ב פרופ' איתן גלבוע: "טראמפ שונא לוזרים - והתנהג כלוזר גדול"-ערוץ 7
הודפים מפגינים בקפיטול
REUTERS/Leah Millis

פרופ' איתן גלבוע, מומחה לפוליטיקה האמריקאית, מתייחס לאירועים הדרמטיים שהתרחשו בארה"ב: תומכי הנשיא טראמפ פרצו מחסומים בקפיטול, התעמתו עם שוטרים והשתלטו על אולם הסנאט. חלונות נופצו וכלי נשק נשלפו.

"מדובר כאן בניסיון לכבוש את הקונגרס ברגע שבו הוא דן על פי החוקה באישור הצבעות האלקטורים במדינות השונות. זה צעד אחרון הנדרש על פי החוקה לאישור בחירתו של ביידן", אמר גלבוע.

"חברי הקונגרס נאלצו להפסיק את דיון והם הוברחו למקומות שונים, פורעים פרצו לתוך הקונגרס, שברו חלונות, נכנסו לחדרים של חברי קונגרס ושברו אותם. זה מראה מאוד קשה כי הקונגרס הוא מעוז הדמוקרטיה האמריקאית ואנחנו רגילים להתייחס לארה"ב כמודל של דמוקרטיה לעולם. אלו דברים מאוד קשים".

פרופ' גלבוע מציין כי מדובר במחדל ביטחוני לא מבוטל, בעיקר כאשר מדובר בקונגרס, "כל מי שאי פעם נכנס לקונגרס לסיור יודע שעוברים שם הרבה שערים, חיקורים שאלות ובדיקות. ידוע היה שיגיעו כמה אלפי אנשים אבל לא נקטו באמצעים הדרושים. ראשת העיר וושינגטון ניסתה לגייס את המשמר הלאומי, אבל צריך את הסכמת הממשל וטראמפ לא נתן את ההסכמה הזו. אין ספק שהיה מחדל חמור בהבטחה".

עם זאת, מדגיש גלבוע כי הדמוקרטיה ניצחה, כלשונו: "אפשר להגיד שהקונגרס חזר לדון בנושא ואישר את בחירת האלקטורים ואפילו טראמפ הודיע שהוא מתחייב להעביר את השלטון בצורה מסודרת. אפשר לומר שבתמונות הנוראיות הללו שהדמוקרטיה ניצחה כי הקונגרס המשיך לעבוד וטראמפ נכנע".

ומה באשר להמונים? האם הם יפנימו את הכניעה הזו? "מי שצריך לטפל בציבור הלא קטן הזה אלו מנהיגי הרפובליקנים, ושמענו אפילו את הנאמן ביותר לטראמפ, סנאטור בשם לינדזי גראם, אומר לו שהגיע הזמן להכיר בתוצאות הבחירות. טראמפ לא הצליח לשכנע בשום כלי משפטי. הוא שיגר מאות בקשות לבתי המשפט ולא התקבל, אחר כך ניסה דרך מושלים רפובליקנים לשכנע שיטענו לתוצאות אחרות ולא הצליח. הוא לא הצליח בזה וכעת תפקיד המנהיגים הרפובליקנים לומר עד כאן".

"תמיד יש אי סדרים אבל לא בצורה שמשנה את התוצאה הסופית ולכן מוטל על כתפי הרפובליקנים להפסיק עם תיאוריות הקונספירציה כי הסיפור הזה שראינו אתמול יכול עוד לחזור", אומר פרופ' גלבוע הסבור שהאחריות כולה למהומות מוטלת רק על טראמפ "משום שמאז ה-3 בנובמבר הוא עשה כל מאמץ להוכיח שהיו איש סדרים וזיופים ושלמעשה הוא זה שניצח. זה אבסורד מוחלט. המדינות אחראיות על הבחירות. הרפובליקנים שולטים על 26 או 27 מדינות. המושלים הרפובליקנים הם השולטים וטראמפ אומר להם תזייפו את הבחירות".

"טראמפ התנהג כלוזר גדול על אף שהוא תמיד אומר שהוא שונא לוזרים", אומר גלבוע ומביט אל עתידה של המפלגה: "המפלגה הרפובליקנית צריכה להחליט אם היא ממשיכה עם הטראמפיזם או לא. ההתנהלות האישית שלו, אבדן הבית הלבן והסנאט יחזקו את הטוענים שטראמפ היה תאונה היסטורית שפגעה במפלגה, וצריך לחזור לעקרונות המוסריים והערכיים של המפלגה הרפבוליקנית".

האם בכך הונח הגול על סיכויי טראמפ להתמודד שוב בבחירות הבאות? "אי אפשר לומר שזה מונע לגמרי התמודדות עתידית. הוא אמר שאולי הוא ירוץ אבל יש לפניו הרבה סיבוכים כלכליים, כספיים ומשפטיים. יש מי שרוצה לתבוע אותו על ניסיון לשבש את הבחירות בג'ורג'יה, יש שמנסים לבדוק אופציה לתהליך הדחה שאין לו סיכוי ממשי, אבל רוצים להראות לנשיא מהסוג שלו שאי אפשר לפגוע כך בחוקה ולערער את יסודותיה".

"יש כמה אנשים במפלגה הרפובליקנית שרוצים לרוץ בבחירות 2024, ובחלקם הם מאוד מעניינים כי הם מושלים רפובליקנים במדינות ליבראליות. הם בזרם המרכזי יותר של המפלגה. הם יצטרכו להתחשב ברעיונות הטראמפיזם אחרי שיסלקו מהם את המתקפה הבוטה על הממשל, הממסד, הרשות המחוקקת והתקשורת, אבל טראמפ הביע עמדות בנושאי הגירה ואחרים שהם יאמצו אותם מטראמפ. יהיו עכשיו שנה שנתיים של הערכה מחדש במפלגה הרפובליקנית ואני מעריך שיהיה מאבק בין הטראמפיסטים לבין הליבראלים המסורתיים יותר".