ח"כ בצלאל סמוטריץ': פותחים את השורות ואת הלבדוברות

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' שנערך לאפשרות להתמודד באופן עצמאי בלי רשימת ''ימינה'', לא מתכוון לאחד את רשימתו עם מפלגת עוצמה יהודית בראשות איתמר בן גביר.

סמוטריץ' מבקש למתג מחדש את "האיחוד הלאומי" ולהפוך אותה למפלגת ''הציונות הדתית'' במטרה לשכנע את הגוונים הרבים של הציבור הדתי-לאומי שמפלגתו של סמוטריץ' היא הכתובת הפוליטית שלהם.

באיחוד הלאומי המתחדש יודעים שריצה ב"בלוק טכני" עם מפלגת עוצמה יהודית עלולה להרחיק רבים ממצביעי הציונות הדתית.

נדגיש כי סמוטריץ' לא סגר את האופציה לרוץ בבחירות הקרובות עם הימין החדש של בנט ועם הבית היהודי ברשימת ''ימינה'', אך את הימים הקרובים הוא יקדיש להגדלת כוחו במטרה לקבל משקל משמעותי יותר במהלך המשא ומתן עם בנט.

סקר מנדטים שנערך לפני כשבוע על-ידי מכון מדגם ומנו גבע העלה כי אם נפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ' ירוצו יחד ברשימת ימינה, תקבל הרשימה 14 מנדטים.

הסקר הוזמן על ידי גורמים בציונות הדתית שביקשו לבדוק ריצה נפרדת של השניים. אם מפלגת ימינה היתה רצה עם רשימה מעורבת של דתיים וחילונים בראשות נפתלי בנט, ובנפרד היתה רצה מפלגה דתית לאומית בראשות סמוטריץ', המפלגה הציונית-דתית תעבור את אחוז החסימה ותקבל ארבעה מנדטים ואילו רשימת ימינה תעלה ל-16 מנדטים.

בשתי השאלות נדגמה גם מפלגת ''עוצמה יהודית'' בנפרד ולא עברה את אחוז החסימה. הסקר נערך בקרב 500 איש באוכלוסייה הכללית וטעות הדגימה היא 4%.

מוקדם יותר הערב נשא סמוטריץ' הצהרה לכלי התקשורת, שבה קרא לציונות הדתית להצטרף לתנועתו המתחדשת.

דבריו בהצהרה לתקשורת:

אני מבקש להחזיר אותנו אל הישן, הטוב והאהוב. אני מבקש לקרוא לכם אל הדגל למפלגה שמייצגת דרך, תנועה שמשרתת ציבור. זה הבית שבו גדלנו כולנו. זה החינוך שאותו קיבלנו, וזו מהותו של הציבור שאני זוכה להיות שליחו בשנים האחרונות.

סביב הערכים האלה והחתירה למימושם במדינת ישראל יכולים וצריכים להתגבש חלקים הולכים וגדלים בחברה הישראלית. זו אינה מגזריות מצמצמת וסוציולוגית אלא כזו שמציבה דגלים כלליים, בונה זהות, גאוות יחידה, אחריות ומחויבות, ומובילה את מדינת ישראל כבר עשרות שנים בתחומים רבים.

נועדנו לשרת דרך. וכדי שהמפלגה הזו תהיה נאמנת לאורך זמן לדרכה ולא לעומדים בראשה באופן זמני היא חייבת להיות שייכת לציבור שנושא את הערכים האלה. ציבוריות עוברת תהליכים ומשתנה אבל לא מחליפה את ערכיה כמו גרביים.

אני לא כוכב. אני חלק מתנועה. הקרדיט היחיד שלי הוא הנאמנות לערכים והאחריות שגיליתי לכל אורך השנתיים האחרונות לאחדות המחנה. ויתרתי שוב ושוב על מקומי ותפקידי, השתדלתי להיות לויאלי, לפרגן ולהביט בעין טובה על חבריי גם בתקופות קשות כשהיו מי מהם שנטשו, הפנו עורף ואז ביקשו לחזור. ככה אני מתכוון גם להמשיך בעזרת השם.

אנו פותחים את השורות לכל מי שמבקש מפלגה דתית ולאומית. מפלגה שתישא את הערכים שלנו בגאווה ובשמחה. אל שורותינו אנו קוראים את כל שמאס בפירוד, את כל מי שמעוניין ללכת יחד בדרך גדולה של אחדות אמיתית כנה ואמיצה. אנו מזמינים אל שורותינו את כל מי שמעוניין בכך, גם אם על הדרך אל אותן המטרות נחלוק ונתווכח נעשה זאת יחד, מתוך חברות ושותפות אמת.

לא נשווק לכם כוכבים ולא נצטרף לשיח האישים. לא בהתחייבויות ולא בחרמות חלילה. נניח בפניכם מחויבות ערכית ותכניות עבודה. לא נטשטש חלילה את ההבדלים, נדון, נתווכח נלבן, מתוך כבוד אהבה ושלום.

אני קורא לשותפיי בהווה ובעבר. אנשים אחים אנחנו. בואו נשים את ה'אני' בצד ונתאחד סביב דרך, ערכים ודגלים. שבענו פיצולים, תתי מפלגות וחיבורים מאולצים. שבענו הרפתקאות, אספירציות פוליטיות וזריקת מנדטים. שנתיים אין בישראל ממשלת ימין בשל כך. בואו נגלה אחריות, נשלב ידיים ונהיה ראויים לאמון הציבור.

אז אם אתם חרדים ומאסתם בעסקנות קטנה זה הבית שלכם. אם אתם דתיים ומאסתם בזגזגנות וסיסמאות מלוטשות זו המפלגה שלכם. אם אתם מסורתיים ומאסתם בתככנות, דילים, שטיקים וטריקים, זו הדרך שלכם. אם אתם חילוניים, אך די לכם בפולחני אישיות זהו מקומכם.