האח הגדול. ארכיון
האח הגדול. ארכיוןצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

18 דיירים חדשים נכנסו בחודש שעבר אל בית "האח הגדול", מחויכים ונרגשים. עבור כמה מהם זו היתה לא פחות מהגשמת חלום, ואולי גם נקודת מפנה לחיים.

אך על פי כתבה שתתפרסם מחר (שישי) בעיתון "ישראל היום", הרבה לפני הכניסה לבית התבקשו הדיירים לחתום על חוזה דרקוני, שבו הם מוותרים בפועל על פרטיותם מרגע חתימת החוזה ועד היציאה מהבית, מפקידים בידי ההפקה את כל חייהם בהווה ואת כל המידע על חייהם בעבר, מאשרים לה להשתמש בו על פי שיקול דעתה, ומוותרים על זכותם להתנגד לכך.

המשתתף בתוכנית מתחייב לציית לשורה ארוכה של חוקים, הגבלות והתחייבויות, שבאמצעותם תשלוט ההפקה בחייו, ומעניק להפקה את הזכות לשנות את הכללים בכל רגע, ללא שום אפשרות לערער. ההפקה, מצידה, מתחייבת למעט מאוד.

ההסכם נחתם מול מפיקת התוכנית, חברת אנדמול, והוא דומה לחוזים אחרים בעולם. אפשר להניח שמשתתפים שמלווים בסוכנים ובעורכי דין יכולים לנסות לשנות סעיפים מסוימים.

על פי ההסכם רשאית ההפקה, למשל, לצלם ולהקליט את המשתתפים בכל מקום בבית, למעט בתוך המקלחון ובחדר הטיפולים הרפואיים. זה אומר שיש מצלמות גם בחדר האמבטיה ובשירותים, וגם מגעים אינטימיים יצולמו.

ההחלטה אם לשדר את הקטעים, מתי והיכן נתונה לשיקול דעתה הבלעדי והבלתי מעורער של ההפקה: היא יכולה לעשות זאת בטלוויזיה, באינטרנט או בכל מדיה אחרת, מבלי שלמשתתף תהיה זכות כלשהי להפסיק זאת.