מנהיגי העולם מגיבים למהומות בוושינגטון

מנהיגי העולם לא נותרו אדישים למראות בגבעת הקפיטול: "מביש, מעורר רחמים, מזעזע". ומי קרא להכריז על טראמפ "לא שפוי"?

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשפ"א

מנהיגי העולם מגיבים למהומות בוושינגטון-ערוץ 7
Trump supporters clash with police in Washington
REUTERS/Leah Millis

המראות הקשים מהדיון על נצחונו של ג'ו ביידן בבחירות בארה"ב והפריצה של תומכי טראמפ אל תוך הקפיטול, לא הותירו את מנהיגי מדינות העולם אדישים.

"מילים דלקתיות הופכות למעשים אלימים, על מדרגות הרייכסטאג, ועכשיו בקפיטול", צייץ שר החוץ של גרמניה, הייקו מאס.

מאס דחק בטראמפ ותומכיו "לקבל סופית את החלטת הבוחרים האמריקאים ולהפסיק לרמוס את הדמוקרטיה".

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר כי "מה שקורה היום בוושינגטון אינו אמריקאי. אנו מאמינים בדמוקרטיה", בעוד שר החוץ הצרפתי ז'אן-איב לה דריין כינה את האירועים "מתקפה חמורה על הדמוקרטיה".

גם ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, גינה את "האירועים המחפירים בגבעת הקפיטול" כדבריו, ואמר כי "ארה"ב מייצגת את הדמוקרטיה ברחבי העולם, וחיוני שתתבצע כעת העברה שלווה ומסודרת של השלטון".

דובר ממשלת יפן, קצונובו קאטו, אמר כי "ממשלת יפן מקווה להעברה שלווה של השלטון בארה"ב". מי היה חריף במיוחד ולא חסך במילים קשות הוא שר החוץ הפולני לשעבר, ראדק שיקורסקי, שעומד בראש משלחת אירופה – ארה"ב בפרלמנט האירופי, שכתב כי "הקבינט האמריקאי צריך להכריז מיד, תחת התיקון ה-25 בחוקה האמריקאית, על דונלד טראמפ כלא שפוי ולסיים את נשיאותו".

ממשלת טורקיה פירסמה הודעה בה נכתב כי "אנו עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות הפנימיות שהתרחשו בארה"ב בעקבות הבחירות לנשיאות שהסתיימו בפריצה לבניין הקפיטול היום". היו גם מי שעמדו לצד טראמפ למרות המהומות האלימות.

נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו, החשב כתומך מובהק של טראמפ, חזר על הטענה כי הבחירות בארה"ב זוייפו ואמר כי "עקבתי אחר כל האירועים היום. אתם יודעים שאני מחובר לטראמפ, נכון? אז אתם כבר יודעים את התשובה שלי. היו הרבה מאוד דיווחים על הונאות".

סגן שגריר רוסיה באו"ם, דמיטרי פוליאנסקי, צייץ לצד תמונות מההפגנה האלימה כי "תמונות בסגנון כיכר מיידן מגיעות מוושינגטון" כאשר הוא מתייחס להפגנות האלימות במהפכה באוקראינה שהפילו את הנשיא ויקטור ינוקוביץ' בשנת 2014.

ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, אמרה כי "הדמוקרטיה - זכותם של אנשים להצביע, שקולם ישמע, והחלטתם תתקיים בשלום ללא אפשרות לבטלה על ידי ההמון. המחשבות שלנו הן עם כל מי שחש הרוס כמונו מהאירועים היום. אין לי ספק שהדמוקרטיה תנצח".

גם ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, התייחס לתמונות מוושינגטון ואמר כי "אני מגנה את אלימות המפגינים וממתין להעברה מסודרת ושלווה של הממשל לנשיא הנבחר על פי המסורת הדמוקרטית האמריקאית האדירה".