לילה של מחאות ב-NBA

אירועי המהומות בבניין הקפיטול שבוושינגטון, לא התקבלו בצורה שקטה במשחקי הלילה של ליגת הכדורסל הטובה בעולם

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשפ"א

לילה של מחאות ב-NBA-ערוץ 7
שחקני מילווקי ודטריוט הלילה
צילום: רויטרס

בצל המהומות בוושינגטון, במהלכם פרצו אלפי תומכי הנשיא היוצא דונלד טראמפ לבניין הקפיטול שם נערכה הישיבה המכרעת של הקונגרס האמריקני שבה אמור היה להיות מאושר ניצחונו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן בבחירות, נערכו הלילה (בין רביעי לחמישי) לא פחות מ-11 משחקים בליגת הכדורסל הטובה בעולם, ליגת ה-NBA.

מאז היבחרו של טראמפ לנשיא ארצות הברית ולכל משך כהונתו, יצאו כוכבי כדורסל רבים נגדו ונגד מדינותו, כאשר אלה בעיקר מחאו על יחסו לשחורים במדינה, אך לא רק.

הלילה, בצל המהומות בבירה, קבוצות רבות שוב לא יכלו להישאר אדישים להתנהגות משולחת הרסן של תומכי הנשיא היוצא ומחאו על כך בשלל דרכים.

בוסטון ומיאמי ירדו מהפרקט במחאה רגע לפני שעת פתיחת המשחק ביניהן ופתחו את המשחק באיחור בשל כך; שחקני מילווקי ודטרויט כרעו ברך בשניות הראשונות של המשחק ביניהן ומנכ"לית ארגון השחקנים פרסמה הצהרת גינוי לאירועים שהתקיימו בגבעת הקפיטול.

שחקני בוסטון ומיאמי שירדו מהפרקט, התכנסו יחד אל חדר ההלבשה ורגע לפני שחזרו לקיים את משחקם, ניסחו מכתב נגד האירועים האלימים ומה שהביא את אלפי המפגינים לעשות זאת לטענתם - הזהות הפוליטית התומכת בנשיא היוצא טראמפ. "2021 היא שנה חדשה, אבל ישנם דברים שלא השתנו", נכתב בהודעה שניסחו השחקנים לפני עלייתם לפרקט.

"אנו משחקים בלב כבד בעקבות הידיעה שהמפגינים בבירה זכו ליחס שונה מהמנהיגות הפוליטית, באופן שקשור לשיוך שלהם. ההבדל הדרמטי בין היחס אליו זכו המפגינים באביב ובקיץ, לבין העידוד להם זכו המפגינים היום, שפעלו בניגוד לחוק, רק מראה כמה עבודה נותרה לנו לעשות".

"החלטנו לשחק כדי להעניק שמחה לחייהם של אנשים, אבל אסור לנו לשכוח את חוסר הצדק בחברה שלנו, ונמשיך להשתמש בקולנו ובמעמד שלנו, כדי להדגיש סוגיות אלה, ולעשות כל שביכולתנו כדי לעבוד למען אמריקה צודקת ושוויונית יותר. חיי אדם עדיין נחשבים". כך חתמו השחקנים את ההודעה, לפני שחזרו לשחק כדורסל.

כאמור, גם מילווקי באקס, שהובילה את גל המחאה הקודם בעקבוות מותו של ג'ייקוב בלייק על ידי שוטר עת שיחקו הקבוצות ב"בועה" בסיום העונה שעברה, השתתפה במחאה - כשבפתיחת המשחק שלה עם דטרויט פיסטונס, שחקניה (ושחקני היריבה) כרעו ברך לאחר הקפצת הכדור הראשונה, במשך שבע שניות - לציון שבע היריות במפגין ג'ייקוב בלייק.

אגב, קבוצת הכדורסל של וושינגטון, במדיה משחק דני אבדיה הישראלי, שיחקה גם היא הלילה, כאשר זו שיחקה מחוץ לעיר כשהתארחה אצל פילדפיה והפסידה 136:141 במשחק בו קלע אבדיה נקודה אחת בלבד ולמרות שיא נקודות אישי של בראדלי ביל שסיים עם 60 נקודות.

גם לא מעט שחקני NBA ומאמנים צייצו בחשבונות הטוויטר שלהם נגד המהומות האלימות ואובדן הדמוקרטיה לדבריהם, כאשר מכולם הגדיל לעשות שחקן העבר ביל ראסל שכתב נגד הנשיא היוצא דונלד טראמפ: "כמה זמן היה לוקח להזעיק את המשמר הלאומי עם המפגינים היו שחורים, וכמה מתים היו? זאת לא אמריקה. זה טראמפ הפחדן. איך הם לא ידעו שזה יקרה?".

עם זאת, מחאות אלו היו נחלתם של שחקני הקבוצות בלבד. הנהלת הליגה עדיין לא הגיבה ולא הביעה דעה על המהומות האלימות במהלכם נהרגו 4 אנשים. נראה כי זו לא המילה האחרונה של ליגת הכדורסל הטובה בעולם.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il