עורך ערוץ 7 עוזי ברוך: "המשחק מסוכן, בנט וסמוטריץ' חייבים לסגור עניינים"

המנכ"ל והעורך של ערוץ 7 מתייחס לפערי העמדות והשאיפות שבין בצלאל סמוטריץ' לנפתלי בנט, אך מסביר מדוע אין מנוס מהתמודדות משותפת

ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשפ"א

עורך ערוץ 7 עוזי ברוך: "המשחק מסוכן, בנט וסמוטריץ' חייבים לסגור עניינים"-ערוץ 7
בנט וסמוטריץ'
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

עוזי ברוך, המנכ"ל והעורך של אתר ערוץ 7, התייחס הבוקר (חמישי) בראיון ליערה זרד וזיו מאור בגלי ישראל לעימות בין נפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ' סביב המו"מ על הרכבת רשימת "ימינה" לבחירות הקרובות.

בפתח הריאיון ציין ברוך, "מדובר בשני אנשים מאוד מוכשרים, עם קבלות, הם חייבים לשבת יחד ולפתור את המחלוקות ביניהם".

ברוך הסביר כי יש פער מובנה בין השאיפות של בנט ושל סמוטריץ' שיוצר גם פער פוליטי ביניהם, "סמוטריץ' אומר בכנות 'אני צפרדע בתוך ביצה, אין לי כוונה להיות מלך האריות'. אין לו חלום להיות ראש ממשלה, החלום שלו זה להיות המנהיג של הציונות הדתית".

מנגד מציין ברוך שנפתלי בנט חולם להיות ראש ממשלה, "בנט אומר 'הציונות הדתית מוטמעת בכל החברה הישראלית, בצבא, בכלכלה ובמשפט, הציונות הדתית והדאגה לה היא חלק מתוך ראייה כללית של החברה הישראלית ולא מתוך ראייה של הציונות הדתית".

לדבריו, המסה הגדולה של הציונות הדתית נמצאת באזור של חבר הכנסת מתן כהנא, כך על פי סקרים שנערכו, לא הלייטים ולא החרדלים הם המיינסטרים - ועל סמוטריץ ובנט להבין את זה.

ברוך התייחס לפער בין הסקרים למה שעלול לקרות ביום הבחירות, "בנט וסמוטריץ' חייבים לסגור עניינים, למרות תוצאות הסקרים, כי אנחנו כבר בעלי ניסיון, אף אחד לא יודע מה עלול לקרות ביום הבחירות, איזה שפן נתניהו ישלוף מהכובע ויגרוף את כל הקולות".

בהמשך הסביר ברוך כי שאיפתו כעת של סמוטריץ' היא לאחד את הציונות הדתית, "הוא רוצה לאחד את כולם, את הבית היהודי, את האיחוד הלאומי, לעשות מהכול גוף אחד במקום רסיסי מפלגות. הציונות הדתית צריכה פעם אחת להתאחד. חייבים לעשות את זה כי אחרת נסיים כמו במערכות הבחירות הבחירות הקודמות".

פרופ' אשר כהן שהשתתף אך הוא בשיחה ציין כי על פי סקר שערך לאחרונה ד"ר עדו ליברמן, רק מיעוט מהציונות הדתית באמת מעוניין במפלגה מגזרית, "אנחנו כל הזמן מניחים שהציבור נורא רוצה אבל זה לא יוצא כי הציבור מתפזר. האמת היא שהציבור מתפזר כי הוא רוצה להתפזר".

"מנגד, יש חלקים שרוצים מפלגה ציונית דתית. השאלה היא איזו ציונות דתית הוא מייצג. אני לא יודע לאן מכוון סמוטריץ' היום. אני מעריך שהוא רוצה לפנות לקהלים מהמיינסטרים של הציונות הדתית כי הוא יודע שהנישה החרד"לית תסתובב כל הזמן סביב אחוז החסימה וזה לא יעבור", הוסיף כהן.