מחיצות גבס
מחיצות גבס צילום: גיא וילקסון וי סטודיו לאדריכלים

בנייה בגבס משפרת את איכות הבנייה, מקצרת את משך הבנייה ובעיקר - חוסכת כסף. ועוד לא דיברנו על עיצוב, בידוד, אקוסטיקה ושלל יתרונות נוספים. הנה כמה דברים שאולי לא ידעתם על לוחות גבס

עד כמה עשוי להיות מרתק עולם לוחות הגבס? ובכן, אתם בהחלט עשויים להיות מופתעים משימושיו ומתכונותיו של חומר ייחודי זה, שטומן בחובו פתרונות רבים לסוגיות שאולי כלל לא העליתם על דעתכם.

מי שכן מכיר היטב את יתרונות לוחות הגבס, הם מעצבי פנים, אדריכלים, משפצים וקבלנים הן בישראל והן בעולם. למעשה, מדובר בטרנד גלובלי שנמצא כאן כדי להישאר.

השורה התחתונה היא כי בכל הקשור במחיצות פנימיות, בנייה בגבס משפרת לאין ערוך את איכות הבנייה, מקצרת במידה רבה את משך הבנייה ובעיקר - חוסכת כסף. אבל כדי להגיע אל אותה שורה תחתונה, הנה כמה דברים שאולי לא ידעתם על לוחות גבס.

בנייה בגבס: קלה, נוחה, מהירה

"כיום בניית דירה בשיטה המסורתית נמשכת למעלה משנתיים בממוצע. התהליך ארוך וכמעט אין דירה ללא כשלים. הדיירים מוצאים את עצמם סובלים מחוסר נוחות אקוסטית (מעבר רעשים) ומחוסר נוחות תרמית (קר בחורף חם בקיץ). חברת אורבונד, כחלק מקבוצת קנאוף העולמית, מסבירה כי הפתרון לבנייה איכותית מתחיל בבניית מחיצות בין החדרים בלוחות גבס בשילוב בידוד מינראלי פנימי.

שיטה זו מחליפה את הבנייה בבלוקים ומגלמת בתוכה יתרונות רבים. לוח הגבס הוא חומר חזק, יציב, מבודד אקוסטית ותרמית, אינו פוגע בבריאות או בסביבה, מהיר לביצוע ונוח לעבודה".

רשימת היתרונות בבנייה בגבס ארוכה ומפורטת, והיא כוללת מספר נושאים. כולם יודעים כי הבנייה בגבס גמישה ומודולרית, הן בתהליך הבנייה והן לאחר שהדירה מוכנה ונדרשים שינויים. אך ישנם יתרונות רבים נוספים. הנה כמה מהם.

מחיצות גבס
מחיצות גבס צילום: גיא וילקסון וי סטודיו לאדריכלים

גמישות בבנייה: לשנות את מספר החדרים בקלות

לא רבים מודעים לעובדה כי כאשר קירות החדרים בדירה בנויים ממחיצות גבס, אין שום בעיה לבצע בה שינויים פנימיים - גם אם החלטתם לפתע שאתם מעוניינים בחמישה חדרים במקום ארבעה, או רק שלושה. כך או אחרת, היישום מהיר, קל ופשוט, ואף ניתן לעשות זאת בעצמכם אם אתם בעניין של DIY.

באמצעות לוחות גבס ניתן להתאים את מבנה הדירה לצרכי המשפחה, ולשינויים שחלים בה לאורך השנים. במיוחד בקרב משפחות עם ילדים קטנים, ישנה חשיבות לחלוקת חדרים כדי שלכל ילד תהיה את הפינה שלו. עם הזמן, הילדים גדלים ועוזבים את הבית ולכן יש צורך בחללים משותפים גדולים, כגון מטבח וסלון. בזכות העובדה כי הרכבת ופירוק קירות הגבס מתבצעת בקלות ובמהירות, הופכת השיטה של שימוש בלוחות גבס כמחיצות פנים לנפוצה ביותר, הן בדירות ובבתים חדשים והן בבתים קיימים בהם מתבצע שיפוץ.

במקרה כזה, לא צריך לשבור קירות בלוקים, לא צריך לשבור את הריצוף ולהחליפו, אפשר להשחיל את כל הצנרת ,החשמל ושאר התשתיות דרך המחיצה בקלות, מבלי להרוס דבר. וכך, הכל נעשה פשוט יותר בזכות הגמישוּת שמציעה העבודה עם לוחות גבס. בנוסף, לקבלנים שעושים שימוש בלוחות גבס, הביצוע מהיר וקל יותר והתוצאה הסופית טובה הרבה יותר.

מהירות הבנייה וצמצום פסולת: נוח – וגם כלכלי

עד כמה בנייה בלוחות גבס תהיה מהירה יותר? קבלנים שעובדים בשיטה זו, מדווחים על חיסכון של כ-40% בבנייה בלוחות גבס בהשוואה לבנייה קונבנציונאלית בבלוקים. אין ספק כי נתון כזה הופך את הפרויקט כולו לנוח, לכלכלי ולרווחי יותר. כי זמן זה כסף. בנוסף, שימוש בלוחות גבס מצמצם משמעותית את כמות פסולת הבנייה המצטברת במהלך חיי הפרויקט אשר נדרש להטמין אותה, שכן לוחות גבס ניתנים למיחזור אינסופי ללא ירידה באיכותו

ועניין נוסף: בעבר היו סביבנו טייחים – אנשים שזה היה מקצועם. אך זהו עולם הולך ונעלם. כיום קל הרבה יותר למצוא קבלן גבס, בעיקר כי העבודה בגבס לא דומה לעבודה עם בלוקים: להרים לוח גבס לא דומה בשום צורה להרמת בלוקים, ולשפכטל קיר גבס לא דומה בשום צורה לטיוח קיר בלוקים.

הפרדה אקוסטית ניתן להשיג באמצעות שילוב של לוחות גבס עם בידוד מינרלי מהדור החדש (המיוצר בטכנולוגיית ECOSE הייחודית), היוצרים מחיצה עם בידוד אקוסטי מושלם.

זאת ועוד, שילוב של בידוד מינרלי במערכת חיפוי לוחות גבס פנימית של קירות חוץ, ייתן את המענה התרמי למערכת כולה. כידוע, בידוד תרמי משמעו שימור החום בחורף והקרירות בקיץ בתוך המבנה ומניעה של השפעה תרמית הפוכה (יעילות אנרגטית המביאה להקטנת הוצאות החשמל).

ומילה על עמידות בפני רטיבות: אם מתפתחת נזילה מברז או צינור מוטמן בתוך קיר בלוקים או בטון, הקיר יספוג היטב את המים. לעומת זאת, במחיצת גבס בה נעשה שימוש בלוחות גבס של אורבונד, מזהים את הנזילה מיד, וגם אם לוחות הגבס ניזוקו, ניתן להחליפם במהירות ובקלות (במקרים קיצוניים). ואם כבר מדברים על נזקים, כדאי לדעת כי מחיצות גבס עמידות ויציבות יותר בפני רעידות אדמה.

מחיצות גבס
מחיצות גבס צילום: גיא וילקסון וי סטודיו לאדריכלים

עיצוב של יוקרה

כיום, יותר ויותר קבלנים מעדיפים לעשות שימוש במחיצות גבס של אורבונד על מנת להעניק מראה איכותי ויוקרתי למבנה ולקירות הפנימיים בו.

במרבית דירות היוקרה בישראל, מורכבים לוחות גבס במחיצות הפנים של המבנה לגימור מדויק ומושלם.

בנייה בלוחות גבס יכולה להגשים את כל החלומות המעוצבים שלנו ולהפוך אותם למציאות. בין אם

בעבודה עצמית או על ידי קבלן גבס, ניתן ליצור מגוון עצום של אלמנטים עיצוביים, שקשה עד בלתי אפשרי לבצעם בשיטות הבנייה הקונבנציונאליות.

השימוש בלוחות גבס מתבצע במהירות, בקלות ובפשטות ויכול להפוך כל דירה סטנדרטית לדירה

מסוגננת ומעוצבת להפליא. בין הדוגמאות לעיצוב ניתן למנות הנמכת תקרה ושילוב תאורה שקועה בתוכה, נישות לארון ספרים, יצירת נישות המוסיפות נגיעה ארכיטקטונית לחלל הבית, התקנת קרניזים דקורטיביים מוכנים בהיקף הדירה – לפי מידות וזוויות, יצירת פתחים בתוך הדירה, בניית קירות מעוגלים, יצירת קשתות בפתחי כניסה לחדרים, הסתרת צנרת מיזוג אוויר על ידי בנייה דקורטיבית בגבס ועוד. בנוסף, בנייה בלוחות גבס איכותיים יוצרת קירות ישרים במיוחד, בעלי מרקם חלק המאפשרים צביעה אחידה שמעניקה לדירה גימור איכותי ומראה מושלם.

לדעת עוד:

www.orbond.co.il