הפלשתינים ממשיכים לקבוע עובדות בשטח

בשטחי יהודה נסללים כבישים, דרכים נפרצות, בתים וכפרים נבנים, חוות חקלאיות מוקמות, והכול בסיוע אירופי ובעצימת עיניים ישראלית.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשפ"א

הפלשתינים ממשיכים לקבוע עובדות בשטח-ערוץ 7
משנים את השטח
צילום: עמית ברק

על תופעת ההשתלטות המתמשכת של הפלשתינים על שטחים בצפון מזרח מדבר יהודה שוחחנו עם עמית ברק, חבר ועד הפעולה גוש הרודיון הנאבקים בתופעה.

"ירדנו לשטח במדבר יהודה ולא בפעם הראשונה. ירדנו לתעד את הפרות ההסכמים והשתלטות על השטח", הוא מספר על ההשתלטות הפלשתיני בסמוך לישובי מזרח גוש עציון: "ממזרח לישובים מתחיל המדבר, שהוא שמורת טבע שעל פי כל ההסכמים אסור לאף צד לבנות שם, אבל כשעוברים את הרכס הראשון רואים את הפגיעה המתוכננת בשטח".

"מדובר בפריצת דרכים מסודרת. הרוב זה דרכי עפר, אבל יש גם קטעים שכלים כבדים עברו בהם ושפכו מצעים ויצקו בטון. כך או כך זו פגיעה בשמורת טבע מה שאסור. הדרכים הללו משמשות להם לבניה של בתים, חוות חקלאיות ומפעלים. החוות החקלאיות צריכות מים והאיחוד האירופי מימן להם בניה של ברכות מים".

עוד מוסיף ברק ומספר כי באזורים אלה מצטברת פסולת בניין ואשפה פרטית "וכך נוצרו אזורים של מזבלות פיראטיות. הם שופכים ושורפים בלי שום התחשבות בשטח". עוד הוא מספר כי את החלקות המיועדות לבניה מסמנים הפלשתינים באופן מסודר וממוספר בשטח, "זה נראה מתוכנן ומתוזמן מגבוה בהתאם לתכנית פיאד".

"הם בונים מצפון מזרח ואז לכיוון מערב, וכך יוצרים חיץ בין הישובים היהודים למדבר יהודה. הם סוגרים עלינו בחגורת חנק כי התכנית שלהם היא לבנות גם לכיוון ירושלים ואפרת, רוצים להפוך אותנו למובלעות".

בדבריו מציין ומעיר ברק כי מדובר באיזור המשמש רבים לטיולי סוף שבוע בשטח, אך במציאות ההולכת ונקרמת בשטח ספק אם האזור ימשיך להיות כזה גם בעתיד. "ערכנו סרטונים, ניסחנו מכתב ושלחנו לגורמים שונים במינהל האזרחי, לרשות הטבע והגנים, למועצה האזורית, לשרים. כרגע התגובה הרשמית היחידה שקיבלנו זה מהמינהל האזרחי על כך שסגרנו להם את המייל".

"נביא לכאן פוליטיקאים, בעיקר עכשיו לפני הבחירות", מספר ברק על תכניותיו של ועד הפעולה לתקופה הקרובה וכשהוא נשאל מה העובדות המשמעותיות ביותר שנקבעו עד כה בשטח הוא אומר: "הם בונים שם בתים וכפרים. מדובר בעשרות בתים. מצאנו שם חוות יענים עם כלבים ומצלמות אבטחה. זה הולך ומתפתח ומדינת ישראל לא עושה כלום".