מהומות בוושיגנטון | איוונקה והיועצים לחצו, טראמפ הסכים לקרוא למפגינים להתפזר

ההפגנות האלימות בגבעת הקפיטול הביאו את בכירי המפלגה הרפובליקנית לדחוק בטראמפ "להוציא הודעת גינוי חד משמעית".

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשפ"א | עודכן: 22:13

מהומות בוושיגנטון | איוונקה והיועצים לחצו, טראמפ הסכים לקרוא למפגינים להתפזר-ערוץ 7
מאבטחים ואנשי משמר בבניין הקונגרס
צילום: רויטרס

המהומות והפריצה לבניין הקונגרס שהדהימו את ארה"ב, הובילו גם למתיחות בין בכירים במפלגה הרפובליקנית לבין הנשיא דונלד טראמפ.

חלקם אף איימו להתפטר בעקבות המהומות שגבו את חייהם של ארבעה מתומכי טראמפ בעוד אחרים דרשו מהנשיא לפרסם הודעת גינוי "חד משמעית" למהומות.

בן בריתו הקרוב של טראמפ, הסנאטור לינדזי גרהאם, אמר כי לא היה יוכל לסבול את המראות הקשים. "טראמפ ואני עברנו מסע ארוך ביחד. אני שונא לסיים את זה כך. כל מה שאני יכול לומר הוא שתוציאו אותי מחוץ לזה. מספיק זה מספיק. ניסיתי לעזור".

גם מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מקונל, הזהיר כי "הנסיון לבטל את תוצאות הבחירות יפגעו ברפובליקה שלנו לעד".

גם סטיב סקליס, חבר הקונגרס מהמפלגה הרפובליקנית המייצג את לואיזיאנה, אמר לרשת
פוקס ניוז כי הוא מקווה שטראמפ יפרסם הודעת גינוי חד משמעית למהומות של תומכיו. "יש לנו סימן היכר באמריקה שנוכל להתווכח על ההבדלים בינינו, אנו יכולים להביע את דעותינו המוצקות, יש לנו זכות להתכנס ולחופש הביטוי, אך אין לנו זכות לנקוט באלימות כדי ליישב את ההבדלים בינינו", אמר סקליס.

רשת "בלומברג" דיווחה כי כמה פקידים בכירים בבית הלבן אף שקלו לפרוש בעקבות המהומות האלימות, וחלקם אף הודיעו על פרישה. הבכיר ביותר ברשימה הוא סגן היועץ לביטחון לאומי, מאט פוטינגר, שפרש במחאה על "ההסתה של טראמפ את המפגינים" כדבריו.

על פי ציטוטים של בכירים בבית הלבן, גם היועץ לביטחון לאומי עצמו, רוברט אובריאן, שקל לפרוש אך שוכנע שלא לעשות זאת. פקידים נוספים בממשל שהודיעו על התפטרותם ביממה האחרונה הם ראש הצוות לשעבר בבית הלבן, מיק מולבני, המשמש כיום כשליח מיוחד לצפון אירלנד שהודיע כי החליט לפרוש מתפקידו, ראש הצוות של מלניה טראמפ סטפני גרישם ועוד.

הקרע בגדול ביותר נרשם בין הנשיא טראמפ לסגנו מייק פנס. הנשיא ביקש מסגנו לבלום את אישור האלקטורים במדינות בהן טראמפ טוען לזיופים, אולם פנס סירב בטענה כי "אינו יכול לעשות זאת". בתגובה תקף טראמפ את פנס ואמר כי "לא היה לו האומץ לעשות את מה שהיה צריך". ראש המטה של פנס, מארק שורט, גם הורחק משטח הבית הלבן.

מיד לאחר התפשטות המהומות והפריצה לבניין הקונגרס הציעו עוזריו הקרובים של טראמפ, ובהם ראש סגל הבית הלבן מארק מדוז ומנהל המדיה החברתית דן סקבינו, לפרסם הודעת גינוי חריפה למפגינים, אך לדברי אחד הפקידים בבית הלבן "הנשיא הביע תחילה הנאה מהמראות מחוץ לקפיטול".

בסופו של דבר רק לאחר 45 דקות בהן צפה בטלויזיה במהומות האלימות, ובעקבות לחץ מצד בתו איוונקה ויועצים קרובים אחרים, פירסם הנשיא הודעה מצולמת בה קרא לתומכיו "ללכת הביתה".