מבצע ''חוזרים לחיים" | נתניהו: כל אזרחי ישראל מעל גיל 16 יוכלו להתחסן עד מרץ

ראש הממשלה נתניהו הכריז על "פריצת דרך שתוציא אותנו מהקורונה" והבטיח: בליל הסדר הקרוב נוכל להסב לשולחן החג עם כל המשפחה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשפ"א | עודכן: 20:56

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (חמישי) על משלוח גדול של חיסוני ''פייזר'' שיגיע לישראל כבר בשבוע הבא, ויאפשר לחסן את כל אזרחי ישראל מעל גיל 16 עד לסיום חודש מרץ 2021.

''אני נרגש לבשר על פריצת דרך אדירה, פריצת דרך שתוציא אותנו מהקורונה ותחזיר אותנו לחיים", אמר נתניהו בהצהרה לתקשורת. "נהיה המדינה הראשונה שיוצאת מהקורונה. ההסכם שהבאתי עם פייזר מאפשר לנו לחסן את כל אזרחי ישראל מעל גיל 16 עד סוף מרץ ואולי אף לפני כן. נחסן את כל האוכלוסיות הרלוונטיות וכל מי שירצה בכך יוכל להתחסן".

מבצע החיסונים ייקרא 'חוזרים לחיים' ובקרוב יפורסם סדר המתחסנים, "המטוס הראשון מתוכנן להגיע כבר ביום ראשון ויהיו עוד ברצף. כחלק מההסכם קבענו שישראל תהווה מדינת מודל, מודל עולמי לחיסון מהיר של מדינה שלמה. לשם כך הקדמנו את הגעת החיסונים ואף הגדלנו את מספרם".

"ישראל תחלוק עם חברת פייזר, עם האנושות כולה, את הנתונים הסטטיסטיים שיעזרו לפתח אסטרטגיות להביס את נגיף הקורונה. אנחנו יכולים לעשות זאת כי מערכת הבריאות שלנו מהמתקדמות בעולם", הוסיף ראש הממשלה.

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין אמר הערב כי ''מדינת ישראל היא המדינה הראשונה בעולם שבה כמעט שמונה עשר אחוז מאזרחיה התחסנו. אנחנו המדינה הראשונה בעולם שרוב הצוותים הרפואיים קיבלו את החיסון הראשון. כשבעים אחוז מאוכלוסיית הסיכון שלה התחסנו''.

''במוצאי שבת נתחיל כבר בחיסון המנה השניה. בימים הקרובים נתחיל לחזור לקבוע תורים, ולא רק לבני 60 אלא גם לאוכלוסיות נוספות''.

אדלשטיין סיפר כי הוא נשאל על ידי עמיתיו בעולם מה הסיבה שישראל מובילה בחיסונים. ''הסיבה היא בדיוק אותה הסיבה שכל ישראלי וישראלית יודעים שלא משנה מה יקרה להם, מדינת ישראל תמיד תעמוד לצידם, בכל מקום בעולם.

''להיות ישראלי, זה להיות חלק מקהילה שלא תוותר עליך, שתאבק בעבורך וזה בדיוק מה שאנחנו עושים היום. אנחנו נאבקים על כל חיסון, אנחנו נלחמים בעבור הישראלים. ישראל היא המדינה המובילה בעולם במחויבות שלה לאזרחיה. מדינה ש'ערבות הדדית' היא לא סיסמא בעבורה, אלא דרך חיים''.

לדברי אדלשטיין, חלק מאותה ערבות הדדית היא גם ההקפדה על הסגר ההדוק שיתחיל הלילה בחצות. ''אם נעשה כך נגיע למצב שונה. יש לנו אפשרות לשנות את הכל ולחזור לחיים. אני מודה לראש הממשלה על הסיוע בהקדמת החיסונים, לראש המל"ל מאיר בן שבת, לשגריר רון דרמר. אני מודה לצוותים הרפואיים שנמצאים שם כל הזמן למען אזרחי ישראל".

מוקדם יותר היום נענה ראש הממשלה לבקשתו של שר הביטחון בני גנץ לתעדף עובדי הוראה במתן החיסונים. עד כה חוסנו כ-70% מבני ה-60 ומעלה.

בתוך כך, סגר הדוק יוטל על אזרחי ישראל החל מחצות הלילה במטרה להוריד דרמטית את היקפי התחלואה במדינה. אמש אישרה הממשלה את תקנות משרד הבריאות וזאת בנוסף לתקנות שקיימות כיום. הסגר יימשך כ-14 ימים.

מה אסור ומה מותר?

צמצום החריגים לאיסור על יציאה ממקום מגורים:

1. צמצום ההתקהלויות לעד 5 אנשים בשטח סגור ועד 10 אנשים בשטח פתוח (תוך החרגה של חתונה, ברית והלוויה, שישארו לפי הקיים היום - 10 בשטח סגור ו-20 בשטח פתוח).

2. צמצום ההיתר לצאת לצורך טיסה מחוץ לישראל למי שרכש כרטיס טיסה החל מכניסת התקנות לתוקף, למעט למטרות המפורטות בתקנות או באישור מנכ"ל משרד התחבורה.

3. צמצום פעילות ספורט מקצועי, כך שלא ניתן יהיה להפעיל מקום אימון לצורך קיום משחקים של הליגות העליונות בענפי הכדור, אלא לצורך אימון בלבד.

4. ביטול ההיתר ליציאה לצורך פעילות להפגת בדידות עבור אזרחים ותיקים (שאינה טיפול סוציאלי חיוני).

חינוך:

1. איסור על פתיחת מוסד חינוך ללומדים ולעובדים בו, למעט חינוך מיוחד והחריגים שנקבעו בסעיף 10(ג) לחוק.

2. תתאפשר פעילות פנימיה במסלול הסגור ל 30 יום לפחות, וללא אפשרות לקליטה חזרה לפנימייה לתלמיד שיצא ממנה.

תעסוקה:

1. לא תותר כניסת עובדים למקום העבודה, למעט מקומות שהוחרגו ובכלל זה מקומות עבודה המספקים שירותים חיוניים, מפעלים למתן שירותים קיומיים, ומקומות עבודה שעוסקים בעבודות בינוי או תשתית.

2. כל מעסיק רשאי לאפשר שהייה של עובד במקום עבודה אם שהייתו נדרשת לשם תחזוקת המקום או לצורך המשך הפעילות התפקודית של מקום העבודה, ובכלל זה תיקון ליקויים, שמירה, משלוחים, תשלומי שכר ועוד. בנוסף נקבעו הוראות ספציפיות לעניין מפעלים בעלי היתר מיוחד להעסקת עובד בשעות המנוחה, תעשייה ביטחונית ומפעלים תומכי ביטחון, משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, מועצות דתיות ומוסדות להשכלה גבוהה.

3. לרשימת מקומות העבודה החיוניים הקיימת בתקנות, נוספו עורכי הדין, במקרים שעליהם לייצג לקוחות בפני בתי משפט או מוסדות אחרים, להכין לייצוג כאמור, או לתת שירות חיוני ללקוח שאינו סובל דיחוי ולא ניתן לבצעו באמצעי דיגיטלי חלופי, וכן עובדים שנדרשים לסייע לוועדת הבחירות המרכזית לכנסת או לוועדת בחירות אזורית לכנסת, לצורך קיום הבחירות הקרובות.

4. מעסיקים העומדים בתנאים השונים וימשיכו לפעול, נדרשים להמשיך לעמוד בתנאי התו הסגול.

* רשימת ענפי העבודה המוחרגים תפורסם באתר משרד האוצר.


תחבורה:

צמצום התפוסה בתחבורה הציבורית ל- 50% (הבהרה: מדובר בצמצום בתוך האוטובוסים לעד 50 אחוז מהתפוסה).

בחירות מקדימות:

1. נקבע חריג לאיסור יציאה ממקום המגורים, על מנת לאפשר יציאת אדם לצורך הצבעה בבחירות מקדימות, וכן יציאה של מועמד או יציאה של עובד או נותן שירות, מטעם מפלגה או מועמד, לצורך היערכות לבחירות לכנסת, לרבות לבחירות מקדימות.

2. תותר הפעלת מקום קלפי לצורך קיום בחירות מקדימות.

3. אדם הנכנס למקום קלפי לא יישאל בנוגע לקיומן של תסמינים שאינם מחייבים בידוד, כדי שלא תימנע זכותו להצביע בגין תסמינים אלה. וכן התאמה להוראות הקיימות בצו בידוד בית, בנוגע לאפשרות להציג בדיקה שלילית לגבי אדם עם חום. בנוסף חובת התשאול לא תחול בנוגע לקלפי ייעודית לאדם החייב בידוד, ככל שתיקבע קלפי כאמור.


אלו ההגבלות שכבר קיימות היום, וימשיכו להתקיים גם ב-14 הימים הקרובים:

1. קביעת הגבלות על יציאה ממקום המגורים מעבר ל 1,000 מטר, למעט חריגים כמו: יציאה להתחסן, טיפול רפואי או סוציאלי, הפגנה, הליך משפטי, יציאה לצורך פעילות ספורט (שלא בדרך של הגעה למקום בכלי רכב), העברת קטין בין הוריו הפרודים, יציאה למקום עבודה או למסגרת חינוכית שפעילותה מותרת, יציאה לצורך השתתפות בהלוויה, בחתונה או בברית (בכפוף למגבלת ההתקהלות).

קנס על הפרה: 500 ₪.

2. איסור יציאה ממקום המגורים לצורך שהייה במקום מגורים של אדם אחר.

3. סגירה של מקומות ציבוריים ועסקיים למעט חנויות חיוניות: מזון, היגיינה, אופטיקה, בית מרקחת, מוצרי חשמל ומוצרים הדרושים לתיקונים חיוניים בבית.

4. סגירה של יחידות אירוח וצימרים, גן חיות, ספארי שמורת טבע, גנים לאומיים, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה; מקום למתן טיפול שאינו רפואי, לרבות מספרה ומקום למתן טיפולי יופי וקוסמטיקה; מקום למתן טיפול רפואה משלימה; דרייב אין לצפיה בסרטים; קניון או שוק קמעונאי ומוזאון, וכן ביטול האפשרות לפתיחת בית אוכל בדרך של איסוף עצמי.

5. ביטול האפשרות לקיים שיעורי נהיגה מעשיים ואיסור על ארגון או השתתפות בטיול מאורגן.

6. איסור על טייק-אווי, מותר שירות משלוחים.