סמוטריץ': בנט, בוא הביתה

ח"כ סמוטריץ' קורא לח"כ בנט שלא לנטוש את הציונות הדתית ולא לחזור על טעויות העבר שעלו במחיר אבדן מנדטים. "בנט היה ויישאר חבר".

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשפ"א

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מספר על תגובות נלהבות שמגיעות אליו מאז הודיע על השקתה של מפלגת 'הציונות הדתית'.

"אנשים חיכו לזה, מרגישים משב רוח רענן של זקיפות קומה, של שמחה וגאווה במי שאנחנו במה אנחנו, במה האמת שלנו, הערכים והתפקיד שלנו. התחושה הזו שאנחנו צריכים להתנצל ולהחביא את עצמנו ולהסביר ובכל הזדמנות שיש לנו לאפסן את הערכים שלנו בבגאז' ולחפש איזה אליל אחר. אנשים שמחים".

סמוטריץ' מספר על הצטרפותם של רבים ובהם אנשי ציבור רבנים, אנשי רוח ותרבות, ראשי מועצות ואזרחים מהשורה, "הם מתקשרים, מברכים ושמחים. הציונות הדתית היא תנועה חיה תוססת ומובילה כבר עשרות שנים, הובילה כל כך הרבה תהליכים במדינת ישראל, בהתיישבות, בחינוך, ברווחה, בחברה, בגרעינים, בצבא, בתורה וחסד. במשך שנים היא הייתה המצפן הערכי של כל ממשלה, היא משכה כל ממשלה ימינה והיא תמשיך להיות כזאת".

בדבריו מבהיר סמוטריץ' כי הבחירה בשם זה, 'הציונות הדתית', נועדה לסמל שזו המהות של הדברים, "אני הבורג הכי קטן פה והכי פחות חשוב פה. הערכים, הדגלים, הזהות, המחויבות, השייכות גאוות היחידה זה האירוע. אני פותח את האיחוד הלאומי ונתתי אותו לציבור בלב שלם ובשם כל חברי המפלגה לציונות הדתית כפלטפורמה שתכיל את כולם, תחבק את כולם, תיתן מקום לכולם ותלבן את המחלוקות והדעות השונות באהבה ובאחדות גדולה".

האם צעד זה יוביל גם לפילוג שמזכיר את סבב א' של מערכות הבחירות? "זה עצוב לי. נפתלי בנט החליט לצערי עכשיו כמו בסבב א' לחפש מצביעים במקומות אחרים. המצביעים שהוא רוצה להביא הם לא מצביעי הציונות הדתית ולכן הוא שם בצד את כל הערכים שחשובים לציונות הדתית, את הזהות היהודית, את השבת את ההתיישבות, את הריבונות, את תיקון מערכת המשפט, את כל אלה הוא שם בצד ועוסק אך ורק בפרנסה.

''זה חשוב ונפתלי היה חבר ויישאר חבר ולא תשמעו ממני מילה אחת רעה עליו, אני חושב שהוא יכול להיות שר אוצר יוצא מהכלל בכל ממשלה ולייצר שינויים דרמטיים בכלכלה הישראלית. הציונות הדתית היא הרבה מעבר לזה. יש לנו אחריות על מדינת ישראל, על הערכים שלה, אנחנו רוצים לקחת אותה מהמקום הנהדר שהיא נמצאת למקום הרבה יותר טוב, לא רק בפרנסה".

"יש משבר דחוף, אבל הדחוף לא שם בצד את החשוב. אני קורא לנפתלי באהבה מעומק הלב, עשית את הטעות הזו כבר בסבב א', באת ואמרת שיש לך חלומות פוליטיים ואתה רוצה לעוף קדימה, הציונות הדתית זה משקולות עליך, והמחויבות לערכים לרבנים ולמפעלים זה מגביל את מרחב התמרון הפוליטי שלך, ולא עברת את אחוז החסימה. אל תלך בלי הציונות הדתית. הימין החדש לבד לא עובר את אחוז החסימה וזה חוסר אחריות, לא רק כלפיך והדברים הטובים שאתה יכול לתרום לעם ישראל, אלא חוסר אחריות לכל המחנה כי אין לנו ממשלה כבר שנתיים כי זרקנו מנדטים לפח. תחזור לערכים, תחזור לדרך, חזור הביתה. אל תעזוב שוב את הציונות הדתית ואל תלך להרפתקאות פוליטיות. בוא הביתה".

בדבריו שב ומדגיש סמוטריץ' את האופן בו יש לראות את הציונות הדתית כבסיס וכעוגן ערכי ומעשי במגוון אדיר של מפעלים במדינת ישראל וכמי שבאופן קבוע צלחה את אחוז החסימה לאורך כל שנות המדינה. "זה הבסיס ואתו אפשר לטפל בכלכלה, בחברה ובמקומות תעסוקה. לעזוב את הבסיס? בשום פנים ואופן לא".

על הסקרים שנטעם שהם מוכיחים כי סמוטריץ' אינו אלא נטל על המפלגה אומר סמוטריץ' כי אלו אותם סקרים שהוצגו על ידי אנשי בנט טרם סיבוב הבחירות הראשון ולפיהם כדאי לו להתמודד לבד. "הסוף ידוע... לציונות הדתית יש בסיס, יש מפעלים, יש מורים, יש מחנכים, היא עוברת את אחוז החסימה וההרפתקאות האחרות לוקחות אותנו למקומות רעים מאוד. את זה ראינו במערכות הבחירות. זה מתחיל בהתלהבות גדולה ומסתיים במפח נפש גדול. אני אומר לך נפתלי, אל תחזור למקום הזה".

באשר ל'עצמה יהודית' אומר חבר הכנסת סמוטריץ' כי גם הם כלולים בקריאתו לחבר את כלל הציבור של הציונות הדתית. "מצביעי עצמה בחלקם הגדול בוודאי מזדהים עם חלק גדול מעולם הערכים שלנו. כולם כולם ירגישו בבית והרשימה שנציג תהיה מגוונת וכל אחד יוכל להזדהות איתה. היא תהיה רחבה מאוד ותכיל את הציונות הדתית הגדולה, הרחבה, היפה והעשירה, זו שיודעת להתווכח, ללבן ולברר ולהישאר ביחד כי יש מכנה משותף שהוא גדול יותר מכל ויכוח".

בדבריו מבקש סמוטריץ' להזיז הצידה את הוויכוח סביב כן ביבי או לא ביבי ומבהיר כי מפלגתו תשב בממשלה שתאפשר לקדם ולהוביל את הערכים של הציונות הדתית ולא מי שייתן את התפקיד הבכיר יותר.